Hlavní navigace

Očkování proti tuberkulóze

Sdílet

Na dotazy diváků z akce Očkování pro a proti v Břeclavi odpovídají:
LE – Ludmila ELEKOVÁ, praktická lékařka, věnuje se také homeopatii, dlouhodobě se zabývá problematikou očkování a je jeho kritikem
RP – Roman PRYMULA, specialista na očkování a epidemiolog, předseda České     vakcinologické společnosti, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové
ZC – Zuzana CANDIGLIOTA, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv

Cca před dvěma lety bylo zrušeno očkování proti tuberkulóze. Proč? Proslýchá se, že se objevovalo stále více zdravotních problémů po tomto očkování. Byl to jeden z hlavních důvodů jeho zrušení?

LE: Ano, hlavním důvodem byl mnohem vyšší výskyt závažných komplikací, především hnisání chráničky i přilehlých uzlin, mnoho kojenců muselo podstoupit chirurgické zákroky a užívat antituberkulózní léky. Ročně také několik dětí po tomto očkování zemřelo, protože trpěly závažnou poruchou imunity, která nemohla být v době očkování diagnostikována.

Proč se očkování jen časově neposunulo, když do té doby bylo nezbytně nutné, aby nepropukla epidemie?

LE: Neočkovalo se proto, aby nebyly epidemie, ale na ochranu očkovaného. Očkování – žádné – nezabrání infekci ani přenášení mikroba, podle očkovací teorie má chránit hlavně očkovaného. U očkování proti TBC to platí bezezbytku. Kromě toho, tuberkulóza se nešíří epidemicky, i v neočkované populaci epidemie vzniknout nemohou. Bylo zjištěno, že aby se někdo nakazil TBC, musel by strávit nejméně 2 měsíce v těsné přítomnosti (např. ve vězeňské cele) s nemocným.

Kdy vypukne epidemie, když najednou nebudou proočkované všechny děti? Slyšeli jsme názory některých lékařů, že do dvou let tady epidemie propukne. Jak se to bude řešit?

LE: Lékaři, kteří mluví o epidemii TBC, snad nemyslí epidemii jako např. u chřipky. Očkování proti TBC nefunguje, to je známo již od velké studie WHO v Indii koncem 70. let. Proč se od té doby stále očkovalo, je otázka na někoho jiného.

RP: Očkování proti tuberkulóze je složitým problémem. Očkovací látka není ideálně účinná a má poměrně hodně různých reakcí. Při velmi nízkém výskytu TBC u nás to bylo hlavním důvodem k zrušení očkování. Epidemie se však opravdu bát nemusíme a už vůbec ne do dvou let. Posun očkování se nerealizoval plošně nikde ve světě, protože chceme chránit právě nejmenší děti, když už očkujeme.