Hlavní navigace

Očkování proti tuberkulóze

Sdílet

Na dotazy diváků z akce Očkování pro a proti v Břeclavi odpovídají:
LE – Ludmila ELEKOVÁ, praktická lékařka, věnuje se také homeopatii, dlouhodobě se zabývá problematikou očkování a je jeho kritikem
RP – Roman PRYMULA, specialista na očkování a epidemiolog, předseda České     vakcinologické společnosti, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové
ZC – Zuzana CANDIGLIOTA, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv

Cca před dvěma lety bylo zrušeno očkování proti tuberkulóze. Proč? Proslýchá se, že se objevovalo stále více zdravotních problémů po tomto očkování. Byl to jeden z hlavních důvodů jeho zrušení?

LE: Ano, hlavním důvodem byl mnohem vyšší výskyt závažných komplikací, především hnisání chráničky i přilehlých uzlin, mnoho kojenců muselo podstoupit chirurgické zákroky a užívat antituberkulózní léky. Ročně také několik dětí po tomto očkování zemřelo, protože trpěly závažnou poruchou imunity, která nemohla být v době očkování diagnostikována.

Proč se očkování jen časově neposunulo, když do té doby bylo nezbytně nutné, aby nepropukla epidemie?

LE: Neočkovalo se proto, aby nebyly epidemie, ale na ochranu očkovaného. Očkování – žádné – nezabrání infekci ani přenášení mikroba, podle očkovací teorie má chránit hlavně očkovaného. U očkování proti TBC to platí bezezbytku. Kromě toho, tuberkulóza se nešíří epidemicky, i v neočkované populaci epidemie vzniknout nemohou. Bylo zjištěno, že aby se někdo nakazil TBC, musel by strávit nejméně 2 měsíce v těsné přítomnosti (např. ve vězeňské cele) s nemocným.

Kdy vypukne epidemie, když najednou nebudou proočkované všechny děti? Slyšeli jsme názory některých lékařů, že do dvou let tady epidemie propukne. Jak se to bude řešit?

LE: Lékaři, kteří mluví o epidemii TBC, snad nemyslí epidemii jako např. u chřipky. Očkování proti TBC nefunguje, to je známo již od velké studie WHO v Indii koncem 70. let. Proč se od té doby stále očkovalo, je otázka na někoho jiného.

RP: Očkování proti tuberkulóze je složitým problémem. Očkovací látka není ideálně účinná a má poměrně hodně různých reakcí. Při velmi nízkém výskytu TBC u nás to bylo hlavním důvodem k zrušení očkování. Epidemie se však opravdu bát nemusíme a už vůbec ne do dvou let. Posun očkování se nerealizoval plošně nikde ve světě, protože chceme chránit právě nejmenší děti, když už očkujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).