Hlavní navigace

Čekáme dítě

Centrum porodní asistence: Rodit v intimitě, s lékařem v dosahu

Na jedné straně ženy, které čím dál více volají po možnosti rodit podle svého a přirozeně. A na druhé odborníci, kteří zaštiťují, že když se během porodu cokoliv zkomplikuje, pomohou matce i dítěti. Donedávna to byly dva tábory. Nemocnice Na Bulovce nyní otvírá „neutrální půdu“ – Centrum porodní asistence, kde porody probíhají pouze pod dohledem porodní asistentky. Ale s lékařem v dosahu.

Doba čtení: 5 minut

O neplodnosti mluvíme až po roce pokusů

Příčiny neplodnosti jsou různé, od vrozených či získaných zdravotních důvodů, stresu a nedostatku pobytu na slunci až po vysoký věk rodičů. „Homeopatie neporazí neplodnost, ale v mnohém může pomoci,“ říká gynekoložka.

25. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Malovaná těhotenská bříška

Vezmete si barvy a jemnými tahy štětce lechtáte nastávající maminku po bříšku, výsledkem jsou veselé obrázky, které však maminky vidí jen v zrcadle nebo v naší galerii…

27. 7. 2016 11:00

Těhotenství skutečně zhoršuje paměť - ale má to své důvody

Nastávající matky si často stěžují na zapomnětlivost. Jejich paměť je ale jen jinak vyladěná. Pamatují si mnohem lépe než ostatní zdroje potenciálního nebezpečí – tváře mužů ve svém okolí.

26. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Prodám mléko. Značka: mateřské

Že se dají darovat vajíčka nebo sperma, už nikoho nepřekvapuje. Ale věděli jste, že obchodovat se dá i s mateřským mlékem?

Doba čtení: 4 minuty

Pleny papírové, nebo látkové?

V minulosti se používaly jen pleny látkové, v 90. letech zase nastal boom papírových plen. A jaké pleny se „nosí“ nyní?

Doba čtení: 3 minuty

Je kojení prevencí syndromu náhlého úmrtí?

Podle nových zjištění amerických vědců má kojení zásadní význam rovněž při prevenci syndromu náhlého úmrtí kojenců. V případě plně kojených dětí může snížit jeho riziko až o 73 %.

6. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Bude méně dvojčat ze zkumavky. Pomůže software

Mimotělní oplodnění často vede k vícečetným těhotenstvím. U dvojčat jsou však četnější předčasná narození, nižší porodní váhy a mozkové obrny. Vědci vymýšlejí, jak jejich počet snížit.

27. 7. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Budeme národem tlusťochů? Vypadá to tak

Dětí, které mají problémy s obezitou, u nás rapidně přibývá. Za patnáct let stoupl jejich počet dvaapůlkrát. A lékaři varují, že většina tlustých dětí zůstane tlustá i v dospělosti.

14. 7. 2011 10:00
Doba čtení: 6 minut

Monitor dechu sám o sobě dítěti život nezachrání

Přístroj, který dokáže rodiče včas hlasitě upozornit, že jejich dítě má problém s dechem, je dnes již poměrně běžný. Jenže zapnout ho nestačí. Budete si vědět rady, až spustí alarm?

Doba čtení: 6 minut

Že by porod bolel? Nepamatuju si!

Jakkoli je porod bolestivá záležitost, většina žen řekne, že bolest okamžikem narození dítěte hodily za hlavu a vlastně si ji ani nevybavují. Je vysvětlením takzvaný hormon zapomnění?

Doba čtení: 4 minuty

Hry a hračky jsou "genderově nekorektní" - a vždy byly

Hledáte dárek ke dni dětí? Různé hry a hračky nás doprovázejí od nepaměti. Jak se vyvíjela jejich podoba? S čím si hrají kluci a s čím holky? Znáte hity mezi hračkami dříve a dnes?

Doba čtení: 7 minut

Deset rad, jak se dobrat k ideálnímu kočárku

Z dnešní nabídky kočárků může jít jednomu snadno hlava kolem. Ale když se do ní ponoříte hlouběji, ukáže se, že vašim potřebám vyhovuje jen pár z nich. Jak je hledat?

Doba čtení: 8 minut

Platby za přítomnost otce u porodu jsou nehoráznost, říká Liga práv

Liga lidských práv rozjela kampaň, která má změnit přístup k porodnictví v Česku. Například to, aby partner u porodu nemusel platit a aby si ženy mohly vybrat svou porodní asistentku.

12. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Přibývá mužů a žen, které mají problémy s neplodností

Nejdřív zábava, cestování, kariéra, byt, pes jako trénink a pak teprve přichází čas na miminko. Jenže ouha! Ono to nejde. Mužů i žen, kteří hledají pomoc s neplodností, je čím dál víc.

10. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Mimo porodnice se předloni narodilo 419 dětí, nejvíc v Praze

Dětí, které se rodí doma, je ročně několik stovek. Jednak proto, že jejich rodiče nechtějí do porodnice, a chtějí si užít domácí porod, a nebo proto, že to do porodnice už nestihli.

6. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Těhotné, omezujete se v jídle? Budete mít tlusté dítě

Dieta v těhotenství může mít vliv na obezitu potomka. Plod, který dostává málo cukrů, předvídá narození do podobného prostředí a ukládá si do zásoby více tuků.

20. 4. 2011 10:04
Doba čtení: 1 minuta

Existuje otcovský pud?

FEJETON – Mateřský pud všichni známe, ale existuje něco alespoň vzdáleně podobného i v mužském provedení? Pokud ano, zaslouží si ten jev pojmenování pud?

11. 4. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Gynekologie stojí od stovek až po tisíce. Proč, to nikdo neví

Platby, v nichž se málokdo vyzná, jsou doménou gynekologických ordinací. Často se ani nedozvíte, že poplatek, který máte uhradit, je „dobrovolný“, ani to, co za něj dostanete.

Doba čtení: 4 minuty

Dítě v břiše slyší, vezměte ho na koncert

Už zhruba ve 4. či 5. měsíci plod reaguje na zvuky „ze světa venku“. Dopřejte mu dobrou muziku. Ale radši něco klidnějšího, ať vám tam moc nejančí.

Doba čtení: 2 minuty

Potrat prý duševní nemoci nezpůsobuje. Zato mateřství ano

K tomuto závěru dospěli dánští vědci. Říci ale, že potrat je vlastně z hlediska duševního zdraví víc „v pohodě“ nežli mateřství, by bylo dost absurdní.

Doba čtení: 2 minuty

Soutěž o knihu: Jak děti přicházejí na svět?

„A to jsou u toho nahatý? To jsem ještě neviděla!“ Podobné hlášky zná asi většina rodičů malých a zatraceně zvědavých dětí. Vyhrajte knihu, která vám pomůže odpovídat.

6. 2. 2011 19:02
Doba čtení: 2 minuty

Jaké léky škodí v těhotenství?

Ideálně by žena v jiném stavu neměla užívat vůbec nic, ale někdy to prostě jinak nejde. Podle nových průzkumů však některé léky užívané těhotnými způsobují neplodnost jejich synů.

Doba čtení: 3 minuty

Zabíjeli byste "ošklivé blbečky"?

Většina dětí je po narození tak šeredná, že krásné nepřipadají ani svým matkám. Něco o tom vím – má dcera vypadala jako šimpanz. Neměla by se společnost zbavovat nepovedených mláďat?

Doba čtení: 6 minut

Porody doma: riziko je trojnásobné?

Když prestižní vědecký časopis zveřejnil informace o rizicích domácích porodů, okamžitě se zvedla vlna protestů. Lékaři prý nebezpečí zveličují. Kdo má pravdu?

Doba čtení: 5 minut

Křeče a otoky nohou nejsou nutné, ani v těhotenství

Několik základních cviků zabere sotva čtvrt hodiny a může výrazně pomoci proti křečím i otékání nohou. Zacvičit si je mohou všichni, kdo mají podobné potíže, nejen budoucí maminky.

29. 10. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Těhotné jsou pro obchodníky snadnou kořistí

Budoucí rodiče jsou velmi snadnou kořistí prodejců všeho druhu. Chtějí pro své dítě to nejlepší, jenže to by je také mohlo zruinovat. Jaké věci pro novorozence nepotřebujete?

Doba čtení: 6 minut

Kalendář 1980, 2010, 2040…?

Kdo by si myslel, že z kalendáře po revoluci zmizelo jen několik socialistických výročí, bude jistě překvapen: mezi kalendáři pro rok 1980 a rok 2010 najdeme 45 rozdílů. Jakých?

Doba čtení: 6 minut

Strašák jménem porod

ROZHOVOR – Ženy mají z porodů strach. Mají k tomu důvod? A lze se na porod připravit? S porodní asistentkou jsme otevřely také další témata: porody doma i přítomnost otce u porodu.

Doba čtení: 6 minut

Ranní nevolnosti: tiché utrpení těhotných

Provázejí prakticky každé těhotenství. Jsou nepříjemné, komplikují život a v krajním případě mohou ohrozit plod i matku. Přesto si mnoho lidí myslí, že není důvod se jimi zvlášť zabývat.

13. 8. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut