Hlavní navigace
chytře na život
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Databáze léků
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Nálepky
»
výchova
výchova
1
–
30
/
189
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Od 1. 1. 2021 již nebudou „soudní znalci kazit lidem život“?
Komentář
Již první český ombudsman Otakar Motejl řekl: „Soudní znalci ničí lidem život.“ Jde o odborníky, jež vypracovávají znalecké posudky pro potřeby soudu i jiných institucí či soukromých osob. Jejich činnost se více než půl století řídila zákonem z roku 1967.
Tomáš Novák
14. 12. 2020
Počet nových komentářů
3
U ADHD často platí: jaký otec, takový syn
V předškolním věku je pro ADHD typická nadměrná živost. Dítě je jako z hadích ocásků. Stále běhá, někam leze, padá. Je hlučné a nepříliš šikovné. Ve škole jde spíše o projevy nepřizpůsobivosti školnímu řádu. Nu a v dospělosti je to lepší – o trošku.
Tomáš Novák
28. 8. 2020
Počet nových komentářů
4
Proč je moje dítě zlé?
„Syna mám ve střídavé péči. Hodně zlobí a chová se zvláštně. Vím, kluci prostě zlobí. No ano, zlobí. Ale přeci nejsou zlí, zákeřní a podlí. Je to strašné…“
Tomáš Novák
5. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Dětství není nejšťastnější období života, říká psycholožka. Tlak na dokonalost je ohromný
Rozhovor
ROZHOVOR – „Neopič se po ostatních! Nedrž ty diety! Brambůrky nejsou zdravé, nejez je!” Většina rodičů se možná právě slyší. Pozice „vychovatelů” teenagerů není jednoduchá. A alarmující jsou fakta o dnešní mládeži, její sebeúctě a sebevědomí.
Tereza Víchová
20. 7. 2020
Nešly ven – a zkazily si život. Dnešní děti tráví venku málo času. Jaké jsou důsledky?
Vzpomínky na dětství… Rodiče vás marně naháněli domů před setměním a přemlouvali, abyste si v zimě alespoň odběhli převléknout mokré věci… Tak už to dnes běžně nebývá. Děti jsou víc doma než venku. Je to jen reakce na současnou dobu?
Alena Teclová
17. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Co by o dětských očích měli vědět všichni rodiče
Co ráno otevřete, večer zavřete a celý den by mělo perfektně fungovat? Jsou to vaše oči. Pokud fungují dobře, ani si je neuvědomujeme. A tak by to mělo být. Není to ale pravidlem.
Lucie Křepelová
7. 7. 2020
Děláte dětem „pestré léto“? Chyba, časté změny nejsou pro každého
Nakolik je vhodné s dětmi cestovat, měnit místo pobytu? Nejde jen o dovolenou v zahraničí, ale vidíme, že dítě je o víkendu u babičky na chalupě, další týden jede s maminkou a jejími kamarády někam do penzionu, po návratu ho čeká pár dnů doma a víkend u druhých prarodičů…
Tomáš Novák
1. 7. 2020
„Nechtěné děti“: od pojmenování problému uběhly desítky let
Termín „psychická subdeprivace“, tj. částečná deprivace, částečné citové strádání, se poprvé objevil v závěru studie o dětech narozených z nechtěného těhotenství. Je to téměř půl století, mnohé se změnilo, mnohé platí stále.
Tomáš Novák
12. 5. 2020
O čem se doma bavit s dospívající dcerou
Podle průzkumu je vlastní tělo nepřítelem už desetiletých dívek. Pochybnosti ohledně vlastního těla možná trápí i vaši dospívající dceru. Odborníci doporučují využít období omezeného vycházení a vyzkoušet společně několik triků, které jí pomohou mít ráda sama sebe.
Redakce
2. 4. 2020
Počet nových komentářů
1
Jsou naše děti přetěžovány?
Po pětatřiceti letech od vydání stejnojmenného článku profesora Matějčka, věhlasného československého dětského psychologa, je otázka z titulku stále vysoce aktuální. A posuďte sami, jak moc se změnila odpověď na ni.
Tomáš Novák
26. 2. 2020
Počet nových komentářů
2
Citové vazby ovlivňují vývoj mozku dítěte. Potřeba jsou oba rodiče
Důsledkem zanedbání rozvoje citových vazeb může být později ztráta schopnosti navazovat emočně přiměřené vztahy k jiným lidem. Jde o kontinuitu chování od raného dětství až po mezilidské vztahy a psychické zdraví v dospělosti. Je-li u dítěte vytvořena citová vazba jen k jednomu z rodičů, přispívá to k vytvoření mnohých konfliktů v budoucnu.
Tomáš Novák
21. 2. 2020
Počet nových komentářů
3
Syndrom zavrženého rodiče: Máme soudní znalce na něco, co neexistuje
Existence tzv. syndromu zavrženého rodiče je zpochybňována. Jeho akceptování v minulosti vedlo ke sporným zásahům, dokonce až k umístění dítěte na psychiatrii. Odmítnutí syndromu však ani v nejmenším neznamená, že jeho jednotlivé příznaky neexistují.
Tomáš Novák
28. 1. 2020
Dítě má vědět, jak říkat svému pohlaví. O čem mluvit ještě dávno před pubertou?
Problémy se sexem mohou mít prapočátky v chybách z raného dětství. Základem prevence je sexuální výchova. Začít můžeme třeba tím, že nebudeme pohlavní orgány nazývat „růžovoučce roztomiloučkými“ zástupnými názvy.
Tomáš Novák
7. 11. 2019
Společné spaní: bude dítě závislé?
Téma společného spaní s dítětem dělí rodiče na dva tábory – ty, kteří zastávají tradiční výchovu a každý večer ukládají miminko do vlastní postýlky, a ty druhé, co usínají bok po boku v jedné posteli. Společné spaní údajně přispívá k vytvoření nezdravé závislosti dítěte na rodičích a může být z důvodu rizika zalehnutí miminka nebezpečné. Co je na tom pravdy?
Alena Teclová
11. 10. 2019
Afektivní záchvat: Když dítě ze vzteku omdlévá
Malá miminka a batolata usedavě pláčou a pak zničehonic upadají do mdlob. Málokterý rodič rozpozná, co se před jeho očima vlastně odehrává a jak přesně se má v takové situaci zachovat.
Eva Dandová
20. 9. 2019
Počet nových komentářů
1
Parkour. Malým dětem zakažte, větším sežeňte trenéra
U nás se objevil poměrně nedávno a už drží první příčky v oblíbenosti dětských sportů. Parkour je in, ale má mít svá pravidla. Protože tenhle sport s sebou nese i zranění a nebezpečné situace.
Tereza Víchová
4. 9. 2019
Cochemská praxe: u koho skončí dítě po rozvodu, ovlivní jeho život i zdraví
Když jsem před půlstoletím začínal praxi psychologa, bylo rozvodů méně než dnes. Co do péče o dítka po rozvodu, bylo jasno. Zákon to sice netvrdil, leč u soudu i na tzv. sociálce věděli své: děti potřebují nejvíc matku…
Tomáš Novák
3. 9. 2019
WHO doporučuje: v kočárku nechte dítě maximálně hodinu v kuse
Světová zdravotnická organizace v letošním roce vydala určitá doporučení týkající se používání televize, tabletů a smartphonů, potřeby spánku a denních aktivit nejmenších dětí. Děti by se podle ní měly co možná nejvíce hýbat, naopak by měl být značně omezen čas, který stráví fyzickou nečinností, například jízdou v kočárku.
Eva Dandová
26. 8. 2019
Dětský sport tu není proto, aby uspokojil nenaplněné rodičovské ambice, varuje sportovní psycholožka
Rozhovor
ROZHOVOR – „Česká republika bere dětský sport příliš výkonově. Stejně jako později v dospělosti tlačí zaměstnavatelé na výkon v továrně nebo v bance,“ říká Radana Rovena Štěpánková. Psychologii sportovců se věnuje více než deset let. Ti nejlepší mají podle ní onu emoční vazbu ke sportu, nikoliv k výkonu.
Tereza Víchová
23. 8. 2019
Proč se podceňujeme?
Možná odpovíte „Já jsem taková povaha“, příčinu najdete namátkou v prostředí, v němž žijete, ve vašich ekonomických možnostech nebo třeba pohlaví či vzhledu. Pomyslných „odstínů šedi“ mohou být stovky…
Tomáš Novák
20. 8. 2019
Počet nových komentářů
1
Modrá lež – barva manipulace
Z USA se nejen v psychologické literatuře začal prosazovat termín „modrá lež“: je to v podstatě lež nevinná, přesto ne neškodná. Spisovatel Jaroslav Foglar zase stvořil „modrý život“, založený mj. na konání dobrých skutků. Z psychologické praxe znám však dost filutů, kteří si z dobrých skutků vytvořili nástroj manipulace a vydírání okolí.
Tomáš Novák
8. 7. 2019
Učitelky se nejčastěji ptají, zda jsou pro děti vhodné alternativy stravování, třeba bez lepku
Nejen rodina, ale také školka a škola významně ovlivňují to, co budou naše děti jíst. Na vzdělávání pedagogů v tomto směru se zaměřuje speciální program Zdravá 5.
Lenka Krbcová
27. 5. 2019
Pohlazení je nezbytné pro přežití
Z výzkumů těžkého citového strádání „dětí bez lásky“ plyne: Když dítě nikdo nepohladí, může dokonce i zemřít. Dospělý bývá schopen přijímat spíše slovní než fyzické pohlazení. Nic to nemění na skutečnosti, že i po tom druhém třeba v skrytu duše touží.
Tomáš Novák
9. 5. 2019
Dítě po rozvodu aneb soudní znalci ničí lidem život
Kniha „neOmylný znalec z psychologie péče o děti po rozvodu“ je sestavena z výrazných chyb znalců daného oboru. V češtině jde o počin zcela ojedinělý. Autor, sám psycholog a soudní znalec s dvacetiletou praxí, ukazuje, jak se proti špatným posudkům úspěšně bránit.
Redakce
10. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Mýty v rodině – jedna z cest k psychosomatickému onemocnění
Stará řečtina znala slova psyché i soma. Dnes mluvíme o psychosomatice – vlivu psychických funkcí na organismus. Psychosomatická medicína dávno potvrdila vztah mezi tělesným stavem a psychickými i emocionálními složkami. K tomu je nutno přidat sociální souvislosti. Tam samozřejmě patří i vlivy a nároky prostředí.
Tomáš Novák
19. 12. 2018
Počet nových komentářů
1
Dvě matky nebo dva otcové? Podle odborníků mohou dítěti zajistit zdravý vývoj
Možnost přiosvojení a adopce dítěte páry stejného pohlaví. O toto právo nyní v ČR usilují gayové a lesby. Zástupce iniciativy Jsme fér představuje stanovisko odborníků k výchově stejnopohlavními dvojicemi.
Jan Kozubík
10. 12. 2018
Počet nových komentářů
9
Děti v registrovaném partnerství: děti druhé kategorie
Podle aktuálních odhadů žije zhruba patnáct set dětí v soužití dospělých v registrovaném partnerství. Děti jsou v tomto modelu bez vlastního přičinění. Cesty, jak se v daném registrovaném vztahu ocitly, bývají dosti klikaté. Výsledkem je 1500 dětí mezi mlýnskými kameny.
Tomáš Novák
23. 11. 2018
Počet nových komentářů
2
Proč znát IQ svých dětí
Intelekt a jeho využitelnost lze přirovnat ke džbánu. Můžete mít velký džbán a v něm jen trochu vody. Je možné mít menší džbán, který je po okraj naplněný. Každý máme těchto džbánků několik.
Tomáš Novák
13. 11. 2018
Narodil se chlapeček, jen mu chybí zvoneček aneb Kde se berou „sexuální“ komplexy
V určité fázi vývoje máme některý z komplexů všichni… A ti, kdo to popírají, jsou zakomplexovaní nejvíc. Mezi třetím až čtvrtým rokem dítě zaměřuje svá sexuální přání na rodiče opačného pohlaví a musí překonat Oidipovský, kastrační a Elektřin komplex.
Tomáš Novák
23. 10. 2018
Počet nových komentářů
22
Nepříjemné vzpomínky: cenou za lži a mlčení je nemoc
Vzpomínky jsou představy oživující minulý zážitek. Bývají doprovázeny citovým zabarvením, jež pramení jak z aktuálního kontextu oné situace, tak i z podmínek, kdy se aktuálně vybavují.
Tomáš Novák
4. 10. 2018
1
–
30
/
189
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Kuří oko
Bolest hlavy
Záškrt (difterie)
Nachlazení
Infekční mononukleóza
Zánět hrtanu (laryngitida)
Zánět hltanu (faryngitida)
Bolest v krku
Artróza
Astigmatismus
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vánoce
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny nálepky
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji