Hlavní navigace

výchova

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

Redakce

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

Rady od ježibaby: Jak zkazit život sobě, dětem i vnoučatům

Slovníkem transakční analýzy se takto jmenují postupy a situace, na které lze těžce doplatit. Jejich vinou si můžeme zkomplikovat svoji situaci, pustit se do marných a trapných bojů. Žel nelze říci, že nic nepřinesou. Přinesou.

Tomáš Novák

11. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Traumata z dob „naprosto šťastného dětství“

Bývaly časy, kdy dětství bylo obecně považováno za stav plný štěstí, pohody a bezstarostnosti. Přitom trápení nejmladších „veteránů stresu“ mají vliv na chování dítěte a poznamenají ho – mnohdy na celý život.

Tomáš Novák

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

Redakce

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Děti se přivazovaly a věšely na zeď. I tak vypadala péče o nejmenší

Zajímá vás, jak probíhala péče o děti na konci 18. a v průběhu 19. století? Porodní báby narychlo křtily neduživé novorozence pro případ, že by nepřežili, místo dětského zásypu se používala olovnatá běloba a děti se přivazovaly ke skříni, aby se jim „nic nestalo”…

Taťána Kročková

16. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Redakce

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Můžeme staré školství považovat za týrání dětí?

Taky máte pocit, že jste se po vstupu do třídy ocitli o mnoho let zpátky? Děti jsou stále stejné, i ten nedýchatelný vzduch. Věřte však, že za Marie Terezie to bylo po všech stránkách tisíckrát horší.

Taťána Kročková

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč se nám pořád děje to samé? Aneb jak přepsat životní scénář

Anekdota popisuje neštěstí zbožného sedláka. Žena mu utekla, stodola vyhořela, kroupy zničily úrodu, kráva uhynula. Muž takto trápený osudem poklekl, otočil oči k nebi a zvolal: „Bože, zač mě trestáš?“ I otevřela se nebesa a mocný hlas pravil: „Ani nevím, nějak mě štveš!“

Tomáš Novák

12. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mít odklad školní docházky bývala ostuda

Doba se mění a počet odkladů nástupu do první třídy roste. Podmínky pro takové rozhodnutí vymezuje školský zákon. Kdy je odklad skutečně na místě? „Nepodceňujte ani Filipínskou míru,“ radil náš slavný dětský psycholog.

Tomáš Novák

30. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co sdělíte, když se ve třech letech počůráte?

Diagnostika duševních chorob je parketa psychiatra. Pozor na tzv. škatulkování více či méně vzdělanými laiky. I pomočování může mít mnoho příčin rozdílné závažnosti.

Tomáš Novák

11. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nechtěné těhotenství, nechtěné dítě, deprivovaný dospělý

Pokud matka dceru nechce, lze předpokládat, že dcera bude mít jednou komplikace v partnerských vztazích. Původně „nechtěné“ muže provází životem zvýšená kriminalita i vyšší psychiatrická nemocnost.

Tomáš Novák

8. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Smíme dítě bíti?

Výchova a zdravotní péče o děti je dneska zcela jinou záležitostí, než tomu bylo v dobách dávno minulých. Zatímco dříve děti běhaly po venku nebo četly knihy, dnes často namísto toho hrají počítačové hry a surfují na internetu.

Taťána Kročková

4. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Děti s mánií mají zrychlenou řeč a zvýšenou sexualitu

Bipolární porucha, mánie, syndrom ADHD, hyperaktivita. Poruchy dospělých se mohou týkat i dětí. Odlišit je od sebe nebývá snadné. Jaký je mezi nimi rozdíl a co může rodiče varovat?

Tomáš Novák

18. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Prvorození, smůla, nejste o nic chytřejší než vaši sourozenci

Masivní studie vyvrací tvrzení předchozích menších testů. Pořadí narození nemá žádný významný vliv na osobnost nebo IQ.

Pavel Houser

31. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zůstaňte i po rozvodu rodiči, vaše dítě bude zdravější

Rozvod by neměl být bojem, vyhrát nemůže nikdo. Tím méně dítě. Malé děti mohou trpět pomočováním, nočními můrami, začít koktat. I u starších se často zhorší zdravotní stav, děti trpí psychosomatickými obtížemi, bolestmi hlavy.

Elena Turnovská

26. 6. 2015 8:00
Doba čtení: 5 minut

Rodiče mají zkreslenou představu o tom, co je normální jídlo

Vidíme třetí generaci rodin, kde je patologie ve vztahu k jídlu, říkají lékaři. Na děti mají neblahý vliv představy takto postižených rodičů. Jsme zahlceni návody, jak jíst super zdravě – až je to nezdravé.

Lenka Krbcová

30. 3. 2015 17:19
Doba čtení: 3 minuty

Děti na internetu: ohrožuje jejich vývoj?

Současné děti jsou prvním pokolením, které odmalička vyrůstá s internetem. Jejich rodiče tuto zkušenost nemají, a tak ve své úloze tápou. Ohrožuje internet děti a jejich zdravý duševní vývoj?

Marek Janouš

4. 3. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Děti se nerodí líné. Jak rozhýbat malé lenochy?

Kluci, kteří neumí kopnout do míče, holky, co se kvůli své postavě stydí při tělocviku, obtloustlí dospívající, kteří více než své spolužáky znají své „přátele“ ze seriálů… Mohou s takovými dětmi rodiče ještě něco dělat?

Blanka Chocová

24. 2. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nejvystresovanější národ světa

Američané jsou vystresovaní a na vině je z velké míry nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem, domnívá se americká psycholožka. Co s tím může dělat jedinec a co společnost?

Denise Cumminsová

28. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nedostatek úplně první lásky: prapříčina problémů

Chovat, nechovat? Mazlit, nemazlit? Nechávat vybrečet? Dobrý vztah mezi rodičem a dítětem usnadňuje zařazení do společnosti, zvyšuje jeho odolnost vůči onemocněním a zlepšuje kondici.

Tomáš Novák

13. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Dítě pod kontrolou. Vhodné od tří let

Falešné hračky testovaly v obchodě reakce nakupujících. Sada Control Toys reaguje na nezvladatelné chování některých dětí. Ve skutečnosti jde o „hračky“ určené pro brazilský televizní pořad Super Nanny TV show.

Redakce

3. 11. 2014 9:00

Levák, nebo pravák? Nejlepší je jasná zpráva

Lateralita je typ přednostního užívání některého z lidských párových orgánů. Jde o ruce, nohy, oči a uši. Dominantní ruku preferujeme např. při práci, nohu při sportu, dominantní ucho lépe analyzuje zvukové podněty, obdobně i oko podněty zrakové. Typ laterality si přinášíme na svět.

Tomáš Novák

1. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Přeučený levák si plete levou a pravou. Mimo jiné

Sama jsem to v dětství zažila. Jakmile jsem začala brát hračky do levé ruky, babička se mi je v obavě, aby ze mě nevyrostl levák, snažila přendávat do druhé. Osvícená matka tomu naštěstí zabránila, babička mi totiž mohla zadělat na potíže.

Eva Fryšarová

13. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kousání nehtů přináší chvilkovou úlevu. Jak se ho zbavit?

Lak proti okusování nehtů je jeden z mnoha triků proti tomuto zlozvyku. Problém nevyřeší. Proč si lidé koušou nehty a jak se to dá odnaučit?

Tomáš Novák

18. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Psychosomatika pro začátečníky: zabiják stres

Strach, starosti, stres. Jsou neviditelné a neuchopitelné. Přesto mají zásadní vliv na naše zdraví.

Jan Hnízdil

5. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jaká matka, taková Katka… děti kopírují (i) stravovací návyky rodičů

Mnoho rodičů si v dnešní době ani nestihne uvědomit, jak velký vliv na děti mají jejích vlastní stravovací návyky. Vařte s dětmi – vyplatí se to.

Beáta Bačíková

20. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Závislost na druhých je srovnatelná s alkoholismem

Závislým na některé osobě nebo osobách se může stát kdokoliv. Stačí onemocnění, ztráta postavení, nevěra, rozvod. Zlom z nezávislosti k pravému opaku může nastat z minuty na minutu.

Tomáš Novák

6. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Panika se projevuje stejně jako infarkt

Panická porucha přepadá postižené náhlým návalem hrůzy. Typickým projevem je existenciální strach doprovázený „infarktovými“ příznaky. Jméno má přitom „božské“.

Tomáš Novák

11. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jsi úplný blbec, nebo co? Věty, které škodí zdraví

Nesmyslné požadavky (i na sebe sama) mají snad víc obětí než válečná vřava. Tisíc kulí jako v Sarajevu střílíme do svých blízkých – a s nejlepšími úmysly.

Tomáš Novák

28. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Proč je chyba, aby si děti dělaly úkoly večer

Dítě má jít do školy dostatečně vyspané, to platí jednoznačně. Počet prospaných hodin ale není všechno. Záleží jak na kvalitě spánku, tak i na jeho čase.

Tomáš Novák

5. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut