Hlavní navigace

Když máma komentuje negativně svůj vzhled, škodí svému dítěti

5. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pro dítě je máma dokonalá. Dokud před ním sama nezačne zpochybňovat sama sebe. Dítě tak přijme vzorec, který mu zkomplikuje další život a přetrvá mnohdy i v dospělosti. Spokojenost s vlastním tělem je důležitá.

Vztah s matkou – nebo obecně jiným primárním pečovatelem – je z pohledu vývoje člověka tím nejdůležitějším vztahem. Ovlivňuje, do jaké míry budeme důvěřovat sobě, svým schopnostem a světu kolem nás. „Velkou částí sebepřijetí tvoří akceptování vlastního reálného těla,“ říkají odborníci Projektu Sebedůvěry Dove. Tato značka dlouhodobě usiluje o budování zdravé sebedůvěry a zdravé vnímání svého těla. Globální průzkum Dove nyní potvrdil velký vliv rodinných vzorců.

Co se dozvíte v článku
  1. Jak dětství ovlivňuje dospělost
  2. Spokojená máma, spokojené dítě
  3. Pro dítě je máma dokonalá. Tak, jak je
  4. Od dětství slýcháme narážky na vzhled
  5. Změnit to můžeme vždy

Tři čtvrtiny dětských respondentek ve věku 10 až 13 let měly shodně se svými matkami problém s přijetím určité části těla. Pokud matka komentuje před dítětem negativně svůj vzhled, je velká pravděpodobnost, že dítě tento přístup nevědomky převezme. A že do budoucna bude s těmito „vadami“ bojovat tak dlouho, dokud si neuvědomí, že jde jen o naučený vzorec.

Jak dětství ovlivňuje dospělost

V prvních měsících je maminka či jiná pečující osoba pro miminko vším, dítě se velice rychle učí číst z tváře a komunikovat úsměvy či pláčem. Miminko přirozeně dává přednost emoční blízkosti, dostupnosti a vyladěnosti před mechanickým zajišťováním nezbytné péče. Pečující člověk je pro něj ideálně bezpečným přístavem, z něhož lze pořádat výzkumné výpravy do okolí a kam se lze vracet pro útěchu. Funguje-li tento model bezpečí, bude jedinec schopen zkoumat svět a ve správný čas se osamostatnit a najít si své místo ve světě.

Dítě by se mělo cítit milované a přijímané takové, jaké je. „Pokud dítě tento pocit vnitřního bezpečí a důvěry z jakéhokoliv důvodu nezažije, je pravděpodobné, že se dostane do vnitřního stavu plného úzkosti a paniky, křečovitě se pak bude snažit zavděčit lidem kolem sebe, aby neztratilo jejich přízeň,“ uvádí psycholožka Šárka Kučerová, garantka projektu.

Důležitosti vztahů a vlivů v útlém dětství se věnujeme také v článku Nedostatek úplně první lásky: prapříčina problémů.

Spokojená máma, spokojené dítě

Postava matky je pro dítě (a to především dceru z důvodu identifikace genderových rolí) důležitým vzorem. Dospělý vztah matky k sobě a ke svému ženství vytváří rámec, pomocí něhož se na sebe bude pravděpodobně dívat i její dcera. Matka jí totiž podle odborníků ukazuje, co to znamená být ženou.

Pomáhá jí svým postojem k sobě vytvořit pevnou vnitřní identitu, přijmout samu sebe i zodpovědnost za svůj život. Pokud matka vnímá svoji hodnotu jako žena, přijímá se i se svými chybami a nedokonalostmi, zná svoji jedinečnost a je za to vše vděčná, pravděpodobně se její dcera bude brzy projevovat stejně.

Toto pravidlo však platí i naopak. A jelikož všichni do života vplouváme s menším či větším pošramocením, je na každém z nás nalézt vlastní sebehodnotu a ukotvení ve světě, abychom dětem vědomě nepředávali vlastní komplexy z fyzického vzhledu. Problém se rozhodně netýká jen dívek a žen, ale i chlapců a mužů.

Pro dítě je máma dokonalá. Tak, jak je

Komentovat a hodnotit vlastní tělo je častou aktivitou nejen u žen. U novopečených maminek může být tlak na vzhled ještě vyšší o dobře myšlené (byť nevyžádané) rady kamarádek či rodinných příslušníků. Například na diety, které jim „zabraly“.

Navíc je člověk chtě nechtě denně konfrontován se všudypřítomnými vyretušovanými obrázky zdánlivě dokonalých lidí v médiích. To vše se však soustředí ne na jedinečné tělo každého člověka s určitými genetickými predispozicemi a příběhem, ale na jakýsi nedosažitelný svět konfekčních velikostí a kůže bez ďolíčků.

Přitom dítě vidí a přijímá tělo mámy takové, jaké je. Každá maminka je v očích svých dětí tou nejkrásnější osobou, ale pokud se před dítětem rozhodne kritizovat svůj vzhled, dítě brzy začne hledat stejné chyby i na sobě. A bohužel převezme i přístup třeba k výživě: „Od sedmi let pořádně nejím. Poradila mi to máma,“ popsala například mladá žena, která má do dospělosti potíže s příjmem potravy, více v článku Dietou k tloustnutí – co tropí matky, přebírají dcery.

Naopak, pokud se maminka rozhodne vědomě přestat svůj vzhled negativně komentovat a začne se soustředit na to pozitivní, jako je péče o zdraví, přirozený pohyb, zdravá strava a činnosti, které jí přinášejí pocity naplnění, dítě se s radostí přidá též.

Od dětství slýcháme narážky na vzhled

Své o tom ví i zakladatelka instagramového profilu Tělo s příběhem, který tvoří již druhým rokem bezpečné prostředí nejen pro maminky. „Díky reakcím okolí i lidí na našem profilu vidím, jak je můj příběh vlastně obvyklý, i když jsem si dlouhá léta myslela, že jsem ve svém trápení a nejistotách sama,“ říká Kateřina Kopicová.

Galerie: Tělo s příběhem

Jako dítě slýchávala narážky na svůj vhled od těch nejbližších, takže i ona si prošla poruchami příjmu potravy a problémy s přijetím vlastního těla. „Paradoxně mi na cestě k sebepřijetí pomohlo těhotenství, i když přineslo další změny těla. Ale jako máma dvou skvělých kluků vidím, že jsou mnohem důležitější věci, než je například velikost šatů. Sdílením svého příběhu i příběhů dalších se snažím pomáhat ostatním maminkám a všem lidem, aby se přestali trápit kvůli vzhledu a uvědomili si, že pro děti i milující partnery jsou krásní jako jedinečné osoby, ne krásné objekty,“ líčí Kateřina Kopicová. Pro server Vitalia.cz popsala také, proč reálné fotky strií a povoleného břicha mají takovou odezvu.

KL24

Změnit to můžeme vždy

Rodiče, kteří si jsou v přístupu k sebepřijetí nejistí či by mohli mít pocit, že se vývoj sebedůvěry jejich dítěte nepodařil nejlépe, mohou s dětmi pracovat například pomocí příručky pro rodiče Průvodce sebedůvěrou nebo mohou navštívit odborníka.

Příručka vznikla v rámci Projektu sebedůvěry Dove, který pomáhá v českých školách. Letos se navíc rozrostl v sérii edukačních videí, která přinášejí rodičům rady, jak vychovat zdravě sebevědomé dítě. Vlastní témata či konkrétní problémy je také možno probrat se školeným lektorem a dalšími rodiči, učiteli či vychovateli v rámci online webináře, do kterého se můžete zdarma přihlásit na stránkách projektu.

„Nikdy není pozdě začít znovu. Pokud se jako rodiče k situaci postavíme čelem a přijmeme za ni zodpovědnost, je možné znovu vybudovat zdravý vztah k sobě samým i sebedůvěru našich dětí. Často jsou to právě naše slabosti, které se následně stanou zdrojem největší síly,“ uzavírá psycholožka Šárka Kučerová.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).