Hlavní navigace

voda

Tuk vylitý do dřezu tvoří hmotu podobnou betonu

Olej po smažení a další tuky, které vylijeme do dřezů a toalet, způsobují ucpávání kanalizace a škody za miliony. Na rozdíl od betonu je tuková ucpávka pružná a nelze ji rozbít.

Doba čtení: 3 minuty

Chemie proniká do vody. Zákaz glyfosátu poznáme až za dlouho

Rostoucí tlak na omezení chemických látek používaných v zemědělství, ale také třeba při zahradničení, začíná přinášet své plody. Ministerstvo zemědělství hodlá od příštího roku výrazně omezit používání prostředků na hubení plevelů, jejichž složkou je glyfosát, nadnárodní maloobchodní sítě upouštějí od prodejů Roundupu obsahující stejnou látku.

27. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Máme se bát mikroplastů v pitné vodě?

Vědci potvrdili přítomnost plastových mikročástic v pitné vodě v ČR. Další zajímavé novinky akademických institucí: Jak postupuje boj s leukémií? Potravina z ječmene má stabilizovat hladinu cholesterolu. Mezistátní trojvýměna ledvin. Svalová atrofie u kojenců.

10. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kdo to v Brně polepuje potraviny v obchodech?

V minulých dnech se v brněnském obchodě Albert objevily na velké spoustě potravin nálepky upozorňující na zbytečné plastové obaly. A možná přibudou další města a další obchody.

Doba čtení: 4 minuty

Bude na světě víc vody, když přestaneme konzumovat maso?

Je horko, je sucho. A na výrobu kilogramu hovězího masa padne 15 000 litrů vody. To je podle novodobých spasitelů důvod ke snížení produkce a spotřeby masa všeho druhu. Jenže spasitelé se mýlí, taková opatření planetu od rizik nedostatku vody nezachrání.

Doba čtení: 3 minuty

Zlobí? U spousty dětí stačí zlepšit pitný režim, říká odborník na výživu

Ukazuje se, že pitný režim proniká i do oblastí, o nichž jsme nepředpokládali, že je pro ně důležitý. Podle nových poznatků může stát za příznaky podobnými ADHD dehydratace.

Doba čtení: 3 minuty

5 mýtů o plavání: Rekreační plavání je skvělé na protažení a bolest zad

Během letních dnů se častěji dostaneme k vodě, potažmo do ní. Odbouráme tím bolesti zad a protáhneme si páteř? Ne vždy, zejména, pokud nedodržujeme správný plavecký styl.

11. 7. 2018 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Časté sprchování není zdravé a šminky vodě škodí

Přísloví, že čistota je půl zdraví, zná jistě každý z nás. Že je přitom čistota zdraví jenom půlka, lze přitom chápat různě – také ovšem tak, že extrémní hygiena zas tak úplně pozitivní pro zdraví není.

Doba čtení: 2 minuty

Test: V balených vodách jsou mikroplasty. Nikdo neví, kde se berou

Testy nejnovějšího výzkumu, provedeného ve Velké Británii novinářskou organizací Orb Media, zkoumaly nejrůznější světové značky balené vody. Výsledky bohužel ukázaly, že až na výjimky obsahují malé kousky plastu.

Doba čtení: 6 minut

90 % studní není v pořádku, využijte rozbor vody zdarma

Voda ve studních obsahuje velmi často rizikové látky – nechte si udělat její rozbory. Při příležitosti Světového dne vody je nyní na mnoha místech ČR rozbor vody ze studny, ale i z kohoutku zdarma, nebo za zvýhodněných podmínek.

Doba čtení: 3 minuty

Kojeneckou vodu pijí i dospělí. V čem se liší od jiných balených vod?

Balené vody se dělí do několika skupin a pro každou platí jiná pravidla. Některé typy jsou upravovány, třeba proti množení bakterií. Na co si dát pozor při výběru balených vod a jak se v nich vyznat?

Doba čtení: 5 minut

Módní „raw voda“ – předražená i nebezpečná

Hlavně, že je přírodní… bohužel u vody neplatí. Přirozená voda z přírody může představovat vyšší rizika než kohoutková. I když si říká „raw“.

Doba čtení: 4 minuty

Voda plná lásky? O čem (ne)vypovídají vodní krystaly Masaru Emota

Jeho snímky mají přinášet důkazy, že zachází-li se s vodou dobře, tvoří při zmrznutí krásné krystaly, zatímco při špatném zacházení tvoří krystaly nedokonalé a ošklivé. A nemusí se jednat jen o fyzické zacházení, stačí na vodu působit různými elektromagnetickými poli nebo jen na ni myslet.

17. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jak velký malér jsou mikroplasty ve vodě?

Skutečnost, že zeměkoule není ani modrá, ani zelená, ale spíše plastová planeta, vidíme na každém kroku. Že bychom se ale kvůli tomu měli například bát napít vody z vodovodu, je naprostý nesmysl.

Doba čtení: 4 minuty

Svobodný přístup k „vodovodě“ v restauraci?

Onehdy mi jedna známá vyprávěla příběh ze svého „obyčejného každodenního života“ třicátnice.

Doba čtení: 2 minuty

Co dostanete, když si koupíte harmonizovanou­ vodu?

Na internetu je předmětem vtipů. Když před rokem společnost Fruitisimo uváděla na trh svoji „harmonizovanou vodu“, nebála se odvážných tvrzení. Dnes už je opatrnější.

Doba čtení: 7 minut

Co lze vylít do dřezu?

Ucpaný sifon v bytě vyřeší instalatér, další problém však představuje odpad, který po spláchnutí do dřezu, umyvadla nebo toalety putuje kanalizací.

Doba čtení: 4 minuty

Máte vodu ze studny? Rozbor vody bude zdarma

Pražské vodovody a kanalizace připravily pro zájemce orientační rozbory vody zdarma. Další budou po republice v rámci Světového dne vody.

22. 3. 2017 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Voda pomáhá zahnat chřipku

Voda je jeden z nejlevnějších přírodních prostředků, které jsou mimo jiné účinnými pomocníky proti chřipce a nachlazení. Pitný režim pomáhá udržovat sliznice – sloužící jako první linie obrany proti nečistotám a bakteriím – vlhké a tím napomáhá posílení imunity.

Doba čtení: 5 minut

Olej po smažení nevylévejte do odpadu. Nadělá tam paseku

Olej, na kterém se smaží štědrovečerní kapr či řízky, do kanalizace nepatří. Použitý olej či tuk včetně sádla má zamířit do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních nádob.

14. 12. 2016 11:37
Doba čtení: 3 minuty

Takhle vypadá voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou: nyní z kohoutků v Praze

Podolská vodárna kdysi zásobovala hlavní město pitnou vodou. V roce 2002 její provoz ukončily povodně. Koncem září odtud opět proudí pitná voda pro Prahu.

Doba čtení: 2 minuty

Brněnské vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Voda dodávaná Brněnskými vodárnami je aktuálně pitná pouze po převaření.

15. 9. 2016 16:16
Doba čtení: 2 minuty

Že ceny vody neporostou? Ale porostou

Řešíme možné zvýšení poplatků na vodném, ale trochu zapomínáme, že je tu ještě stočné. Jeho cena se může zvednout už v příštím roce o patnáct a více procent, což je více, než se teď na ministerstvu řeší u vodného.

Doba čtení: 3 minuty

Studené nápoje nás v létě neochladí

Pít studené pro ochlazení těla i mysli? „Je to, jako kdybyste do moře nalili sklenici studené vody a mysleli si, že se ochladí,“ říká lékař Petr Tláskal.

Doba čtení: 2 minuty

Šíří Show Jana Krause paniku? Jak je to s hormony ve vodě

Koncentrace antibiotik a hormonů ve vodě rostou – máme se začít bát?

Doba čtení: 3 minuty

Hubnete, sportujete? Správně pijte

Hubnutí a sport si docela dobře rozumí. Jak jejich souznění podpořit a na co nezapomenout? Přece na pitný režim. Víte, co pít, když hubnete a zároveň sportujete?

Doba čtení: 5 minut

Zkontrolujte si kvalitu vody ve studních, doporučují odborníci

Máte svoji studnu? Jednou za rok si nechte zkontrolovat kvalitu vody.

18. 4. 2016 13:50
Doba čtení: 2 minuty

Praha: Letos řádila Legionella v kohoutcích už třikrát

Bakterie rodu Legionella se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí, dobře se jí daří zejména ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Vyhněte se potížím, přinášíme dobré rady.

17. 3. 2016 11:32
Doba čtení: 2 minuty

Zaprášená nebezpečná voda a další mýty o vodě

Blížící se Světový den vody, který každoročně připadá na 22. března, je docela dobrým důvodem k okomentování některých staronových mýtů o vodě.

16. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nosíte si do práce oběd? Jste v menšině

Oběd v krabičce si do práce nosíme jen jednou či dvakrát do týdne. Pijeme hlavně kohoutkovou vodu a čtvrtina Čechů si nikdy neobjednává večeři skrze rozvozové služby. Jaká jsou další data z průzkumu?

26. 10. 2015 12:33
Doba čtení: 1 minuta