Hlavní navigace
chytře na život
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Databáze léků
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Nálepky
»
věda
věda
1
–
30
/
97
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Léčba podle denního rytmu: léky, operace i očkování jsou účinnější ve správný čas
Vnitřní hodiny v těle řídí víc než jenom spánek. Tyto cykly, označované často jako cirkadiánní rytmy, určují také to, jak funguje imunitní systém a jak snadno nebo obtížně se lidé uzdravují z infekcí a poranění. Mohou také pomoci optimálně naplánovat operaci.
Kateřina M. Košutová
19. 1. 2021
Toto je cukr. Unikátní mikrosnímky potravin, jak je určitě neznáte
Galerie
GALERIE – Cukr, sladidla, pekařské droždí, maso, káva a další důvěrně známé potraviny k nepoznání. Ojedinělá výstava přibližuje naše jídlo v opravdu detailním pohledu.
Lenka Krbcová
12. 1. 2021
Počet nových komentářů
4
Tlouštíci jako skvělí milenci, návrat ztracené kosti i nově objevený orgán. Lidské tělo stále překvapuje
Lidské tělo je předmětem zkoumání už po staletí. Moderní metody a technologie nabízejí další netušené možnosti. Není proto divu, že vědci neustále docházejí k zajímavým poznatkům, a mohou tak přinést nejen nové informace, ale zásadním způsobem přeformulovat dřívější předpoklady. A dokonce objevit nový, zatím nikdy neidentifikovaný orgán…
Kateřina M. Košutová
27. 12. 2020
Lidstvu klesá tělesná teplota
Žijeme déle, máme méně infekcí (ač v době koronaviru může takové tvrzení působit jako ironie), ale úplné vysvětlení poklesu „normální“ lidské teploty neznáme.
Pavel Houser
5. 11. 2020
Počet nových komentářů
5
Potravinová revoluce: genetická editace má Nobelovku, není to GMO
Přínos editace genů byl oceněn Nobelovou cenou. Mluví se o ní jako o jednom z největších objevů 21. století; využití má nejen v medicíně, ale velkou měrou právě v zemědělství a potravinářství.
Petr Havel
4. 11. 2020
Zázvor je jedna z mála superpotravin, které si tento název skutečně zaslouží
Patří k němu široký výčet pozitivních vlastností. Jak zkušenostmi, tak vědeckými výzkumy potvrzený efekt dělá ze zázvoru potravinu, kterou bychom měli zařazovat do svého jídelníčku. Na co je dobrý, co léčí a kdy si dát na zázvor pozor?
Kateřina M. Košutová
22. 10. 2020
Počet nových komentářů
5
Nádor jater lze operovat i nadvakrát
Operace nádoru jater, provedená v pražském IKEMu, je unikátní ve dvou směrech. Lékaři ji provedli ve dvou složitých operacích, a to u historicky nejmladšího dítěte na světě.
Pavel Houser
27. 9. 2020
Lidem s masivním krvácením pomůže „plná“ krev
Tzv. „plná“ krev zvyšuje šanci na přežití vážně zraněných s rozsáhlým krvácením. Česká republika ji začíná využívat mezi prvními na světě.
Pavel Houser
25. 9. 2020
Co všechno máme doma ve vzduchu? Z nečistot poznáme, jak žijete, říká mikrobioložka
Vědci analyzovali filtry čističek vzduchu. A našli v nich překvapivé stopy dění v našich domácnostech. Zvětšené fotky z mikroskopu ukazují, co všechno nám v uzavřených místnostech poletuje vzduchem.
Lenka Krbcová
11. 9. 2020
Předčasné porody jsou rizikem, jejich pravděpodobnost lze ale zjistit
Pouhých 45 minut stačí lékařům k odhalení rizika předčasného porodu. Odborníci nyní chtějí vyšetřovat ženy s anamnézou, která tuto pravděpodobnost zvyšuje.
Pavel Houser
8. 9. 2020
Kde mají v pitné vodě lithium, je méně sebevražd
Glosa
GLOSA – Nová vědecká studie říká, že v oblastech, kde pitná voda obsahuje více lithia, je nižší míra sebevražednosti. Nicméně – jsou bohatší zdroje tohoto prvku a rovněž počet sebevražd více ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Na lithium v kohoutkové vodě bychom se tedy raději spoléhat neměli.
Pavel Houser
25. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Český mák je unikát, ale ne pro milovníky drog
Pro leckoho je mák symbolem zdroje opiátů. Kolik jich obsahuje český mák a co znamená míchání různých máků?
Pavel Houser
24. 8. 2020
Lékaři hledají nakažené hepatitidou C, lidé o nemoci nevědí a odcházejí jim játra
Hepatitida C běžně končí transplantací jater, nemocní přitom zdaleka nejsou jen uživatelé drog. Lidé onemocněli i kvůli tetování či piercingu, sexu i z dříve darované krve.
Pavel Houser
21. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Epidemie koronaviru překvapivě snížila spotřebu léků proti úzkosti
Asi nepřekvapí, že koronavirus ovlivnil psychický stav duševně nemocných a také spotřebu psychiatrických léků. Jenže výsledek zaskočil i odborníky z Národního ústavu duševního zdraví.
Pavel Houser
20. 8. 2020
Otto Wichterle: Své první kontaktní čočky vyrobil na stavebnici Merkur
Díky jeho vizi, nezlomnosti a stavebnici Merkur se dnes více než sto milionům lidí na světě lépe dívá. Otto Wichterle sestrojil první stroj na odlévání měkkých nitroočních čoček s pomocí dětské hračky.
Kateřina Čepelíková
18. 8. 2020
Kolik těžkých kovů obsahují houby?
I ve zdánlivě panenských lesích mohou být houby plné těžkých kovů, včetně rizikového kadmia.
Pavel Houser
17. 8. 2020
Léto kardiakům překvapivě spíše svědčí
PŘEHLED VĚDECKÝCH NOVINEK – Lidem s nemocným srdcem nevadí ani tak vysoké teploty, jako jejich rychlé změny, například vlivem klimatizace, upozorňují lékaři.
Pavel Houser
28. 7. 2020
Magnetická stimulace mozku pro zpomalení Alzheimera
PŘEHLED VĚDECKÝCH NOVINEK – Neurologové zkoumají způsob, jak zlepšit kognitivní schopnosti a oddálit rozvoj demence. Bakterie jako pomocníci proti autoimunitním chorobám. Lepší oční kapky na suché oko. Zcela nový typ kardiostimulátoru.
Pavel Houser
14. 7. 2020
Botanici radí, jak jednoduše odlišit sinice od řas
PŘEHLED NOVINEK – Kvalita vody na koupalištích a riziko sinic. Klíšťata pijí vodu, co z toho vyplývá? Mobilní aplikace zpřístupňují nevidomým i ovládání složitých medicínských zařízení. Robotické operace. Má smysl přímo měřit míru stresu u zaměstnanců?
Pavel Houser
24. 6. 2020
Test očkovací látky proti lymské borelióze ukázal 100% účinnost
PŘEHLED NOVINEK – Borelióza: konečně šance na vakcínu. Kdy nasadit na rakovinu genovou terapii. Mentolovou cigaretu si už nezapálíte. Objev látek proti střevním zánětům.
Pavel Houser
3. 6. 2020
Zázraky a iluze reprodukční medicíny
Anketa
ANKETA – Reprodukční medicína dokáže mnohé. Pomáhá s početím vytouženého miminka, učí se vybírat nejvhodnější spermie, čímž snižuje rizika během těhotenství a porodu. Na druhou stranu je mylná iluze, že otěhotnět po čtyřicítce je běžné. „Pacienti spoléhají na IVF jako na stoprocentní řešení a odkládají založení rodiny,“ říkají specialisté.
Lenka Krbcová
2. 6. 2020
Muž, který objevil vitamín K
Vitamíny jsou pojmem, o kterém slýcháme nebo čteme již více než sto let, momentálně téměř každý den díky internetovým reklamám farmaceutických a potravinářských společností. Na druhou stranu je pravdou, že jsou to látky, bez kterých nemůžeme žít.
Bohumil Tesařík
28. 5. 2020
Deprese v těhotenství způsobuje stárnutí mozku dítěte
PŘEHLED NOVINEK – Deprese matky v těhotenství a její vliv na dítě. Latentní tuberkulóza je stále větší problém. Bakterie rezistentní na antibiotika mají zranitelné kyslíkové receptory. Vzácná onemocnění. Jak vlastně vypadá virus klíšťové encefalitidy.
Pavel Houser
21. 5. 2020
Sladké je s kávou ještě sladší
Kofein a duševní výkon, káva a změny chuti, káva a střevní mikrobiom a káva louhovaná za studena. Vědci stále zjišťují nové věci o kávě.
Pavel Houser
19. 5. 2020
Souvisí tvar lebky s inteligencí, nadáním a povahou člověka?
Odpovídají vnější znaky vnitřním vlastnostem a dispozicím člověka? Lze pozorováním vnějších znaků určit například inteligenci nebo duchovnost? Na tyto otázky se pokoušely odpovědět nauky, které se těšily velkému zájmu v 19. a na počátku 20. století.
Taťána Kročková
26. 3. 2020
Lepší bypass plic zachraňuje životy
PŘEHLED NOVINEK – I když se málem zdá, že kromě koronaviru jiné choroby dnes ani neexistují, opak je pravdou. Aktuálně je to například hantaviróza. Co to je? A k čemu v medicíně slouží fantomy? Chytřejší ozařování nádorů zkracuje léčbu. Chronickou plicní obstrukci je třeba zachytit včas. Na bércové vředy pomůže speciální obvaz.
Pavel Houser
20. 3. 2020
Amatérští běžci maratonu nejsou nijak zdraví
PŘEHLED NOVINEK – Lékaři otestovali amatérské běžce. Blíží se diagnóza rakoviny tlustého střeva jen z krve, bez kolonoskopie? Čeští vědci spoluvyvinuli test na koronavirus. Cytostatikum injekcí – a navíc do oka.
Pavel Houser
18. 2. 2020
Je to mediální panika, říkají vědci z IEQ o koronaviru
V rámci představení zcela nového odborného Institutu Equilibrium padlo i téma koronaviru. Členy IEQ je sedm profesorů, význačných představitelů české a slovenské vědy.
Lenka Krbcová
5. 2. 2020
Počet nových komentářů
5
Deprese se sezónním průběhem – diagnóza, nebo mýtus?
PŘEHLED NOVINEK – Vypuknutí deprese těžko předvídat. Černého kašle přibývá, na vině není jen odmítání očkování. Rozvoj telemedicíny. EKG pro nenarozené děti. Glykemické senzory by nemocné neměly omezovat.
Pavel Houser
4. 2. 2020
Nové naděje pro nemocné: zmrazení těla, určení rakoviny z krve i „zázrak“ u HIV
Zdraví je bez nadsázky to nejcennější, co máme, každý nový objev přináší další naděje. A za poslední rok je v tomto ohledu rozhodně co slavit.
Veronika Šmídová
22. 1. 2020
1
–
30
/
97
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Kuří oko
Bolest hlavy
Záškrt (difterie)
Nachlazení
Infekční mononukleóza
Zánět hrtanu (laryngitida)
Zánět hltanu (faryngitida)
Bolest v krku
Artróza
Astigmatismus
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vánoce
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny nálepky
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji