Hlavní navigace

Tetovací barvy pomáhají při detekci rakoviny

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Včasné odhalení rakovinných buněk dává pacientům největší šanci na úspěšnou léčbu a přežití. Jejich detekce však může být náročná. A to zejména bez kvalitních kontrastních látek, používaných při zobrazovacích metodách.

V tomto mohou překvapivě pomoci pestré barvy používané při tetování. I když to může znít neuvěřitelně, nová studie amerických vědců ukazuje, že tento potenciál rozhodně mají. A s nimi i další pigmenty, se kterými se denně setkáváme.

Více barev umožní lepší vyšetření

Všechno začalo v době, kdy se Cristina Zavaletová, výzkumnice z University of Southern California a zároveň amatérská umělkyně, přihlásila do kurzu počítačové animace. Zaujala ji intenzita barev, kterými si s ostatními účastníky ručně malovali nanečisto předlohy. Bylo to pro ni zajímavé tím více, že se tehdy právě zabývala vyhledáváním a hodnocením různých nových barviv k detekci nádorů.

V současné době jsou například právě v USA schváleny pro použití v humánní medicíně pouze tři barviva s fluorescenčními vlastnostmi: methylenová modř, indocyaninová zeleň a fluorescein. Kontrastní látky, pomáhající při detekci nádorů, jsou podávány pacientům například během výpočetní tomografie (CT) nebo při magnetické rezonanci. Použití barevných zobrazovacích látek také usnadňuje chirurgům odstranění všech částí nádoru a snižuje riziko budoucího růstu.

„Například pokud je problémem rakovina tlustého střeva, je to detekováno pomocí endoskopie,“ vysvětluje vědkyně, „ale to poskytuje pouze informace o struktuře tlustého střeva. Můžete vidět polyp a víte, že pacient musí podstoupit biopsii.Jak takové vyšetření vypadá a co všechno lékaři vidí, popisují kapacity oboru v ČR v článku o moderní gastroenterologii.

Kdybychom ale mohli poskytnout takové zdokonalené nástroje, které by lékařům pomohly zjistit, zda je daný polyp rakovinový, nebo jen benigní, možná by ani nebylo třeba ho odstranit,“ přibližuje problematiku Cristina Zavaletová.

Vědci vyvinuli nové druhy kontrastních látek

Ale které barvy z těch, jež jsou již schválené a lidé se s nimi denně setkávají, by bylo možné použít k novému účelu? Cristinu Zavaletovou napadlo tetování a požádala svého známého tatéra o vzorky barev.

Analýzy tetovacích inkoustů dopadly skvěle a to byl odrazový můstek pro další výzkum. Kromě barev na tetování se vědecký tým zaměřil také na další pigmenty, které lidé běžně používají, třeba ty v potravinách nebo v kosmetice. Ty pak použil k vytvoření nových kontrastních látek. Měly dokonce lepší vlastnosti než látky stávající.

Video z laboratoře Cristiny Zavaletové na University of Southern California ukazuje zbarvené nanočástice procházející cévami:

Vědci totiž vyvinuli optická zobrazovací činidla pomocí liposomálních nanočástic. Zjednodušeně řečeno, nanočástice jsou malé nosiče, jejichž stěny tvoří lipidy, tedy stejný materiál, jako má membrána lidských buněk, přičemž barviva mohou být umístěna uvnitř.

Vědci zjistili, že nanočástice, vyplněná zkoumanými barvivy, vykazují lepší fluorescenční vlastnosti ve srovnání s klinickými barvivy, protože do každé nanočástice lze vložit více pigmentů. Mají rovněž specifickou velikost, která jim umožňuje lépe proniknout do nádorů, ale navíc se tam díky ní také mohou déle udržet.

Výsledky výzkumu přinášejí naději na úspěch

Většina kontrastních látek, používaných dnes v klinické praxi, jsou barviva s malými molekulami. „S malými molekulami je můžete zpočátku vidět, jak se hromadí v nádorových oblastech, ale musíte být rychlí, protože se z nich rychle vylučují,“ popsala Cristina Zavaletová, „naše nanočástice jsou však dostatečně malé na to, aby se dostaly na správné místo, ale zároveň dostatečně velké, aby tam zůstaly, a tomu říkáme vylepšená propustnost a retenční efekt.“

Tyto počáteční výsledky, pozorované na myších, jsou povzbudivé a poskytují prostor pro další výzkum. Vědci z University of Southern California doufají, že by jejich práce mohla v budoucnu poskytnout základ pro lepší a časnější detekci rakoviny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).