Hlavní navigace

Těhotenství

Kolik stojí dítě ze zkumavky

Je vám 22 až 39 let a máte problémy otěhotnět. Chcete využít možnosti IVF takzvaně „na pojišťovnu“. I tak budete muset sáhnout hluboko do peněženky. Kolik vás celý proces bude stát?

Tereza Víchová

13. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Máte v rodině dědičnou chorobu? Genetici zjistí riziko, zda ji budou mít vaše děti

Příčina nemocí se hledá v DNA čím dál častěji. „Pokud se setkají dva přenašeči stejné choroby, pak je 25% riziko, že jejich dítě bude nemocné,“ říká molekulární genetička Iveta Valášková.

Redakce

3. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Neplodnost po vysazení antikoncepce? K čemu vedou hormonální pilulky

Jsou volbou bezmála poloviny žen v reprodukčním věku. Hormonální antikoncepci bereme běžně deset nebo patnáct let v kuse. A málokterá žena vůbec tuší, že tahle metoda je primárně určena jen na dočasné užití. Ve chvíli, kdy pak chce otěhotnět, nastává problém.

Tereza Víchová

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Polovina dětí by mohla být chytřejší, pomohl by jód

Rozšířený nedostatek jódu v Evropě ohrožuje vývoj mozku u dětí, varují vědci. Vymýtit jódový deficit si klade za cíl Krakovská deklarace o jódu.

Redakce

12. 6. 2018 10:24
Doba čtení: 3 minuty

Mlezivo představuje základ pro imunitu dítěte

Mlezivo (kolostrum) je tekutina předcházející mateřskému mléku, která je první stravou miminka. A stravou velmi důležitou pro jeho další život.

Miloslava Kameníková

4. 4. 2018 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Odběr pupečníkové krve – ano, či ne?

Pupečníková krev je životodárná tekutina, která má v medicíně své využití a může zachraňovat lidské životy. Přesto je po většině porodů likvidována jako biologický odpad. Vedoucí Banky pupečníkové krve však vysvětluje, proč nevidí smysl v jejím rozšiřování.

Daniel Mareš

28. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

V Brně se rodí čím dál víc dětí, počet císařských řezů klesá

V brněnské fakultní nemocnici se loni narodilo 6285 dětí, je to nejvíce od roku 2011. Naopak ubylo případů tzv. císařů, což je žádoucí trend.

Redakce

20. 3. 2018 16:39
Doba čtení: 2 minuty

Magie, pověry a rituály kolem porodu: některé se drží dodnes

Narození dítěte je považováno za nejnáročnější období v životě ženy. Už od starověku si jej ženy snažily ulehčit. Co všechno se tehdy vědělo o porodu a jak lékaři přistupovali k šestinedělí a kojení?

Taťána Kročková

15. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Ženy by si měly měřit tlak ještě rok po porodu

Nová studie ukazuje, že k výraznému zlepšení preeklampsie by přispělo pravidelné měření tlaku v různých denních a nočních dobách, a to ještě rok po porodu, a hlavně i mimo ordinaci lékaře.

Kristina Vacková

5. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nemůžete otěhotnět? Zkuste pozřít červa z šípku

Co všechno o zázraku stvoření, těhotenství a porodu věděli starověcí lékaři a jakým způsobem pečovali o zdraví nastávajících matek? Nelze se vyhnout pověrám ani rituálům, ale nutno uznat, že starověká medicína byla na docela vysoké úrovni…

Taťána Kročková

28. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Čtyřicet a dost? I mužům tikají biologické hodiny

Dříve se neplodnost obvykle přičítala ženě. Dnes se ukazuje, že je v polovině případů na straně muže. Také platila domněnka, že ženě tikají biologické hodiny, zatímco muž má na děti vždy času dost. Ani to není pravda.

Redakce

27. 2. 2018 11:45
Doba čtení: 4 minuty

Nejoblíbenější benefity pro těhotné. Polovina žen je nevyužije

Zdravotní pojišťovny proplácejí těhotným ženám nejrůznější příspěvky na vyšetření a podpůrné aktivity. U největší zdravotní pojišťovny VZP čerpá benefity každá druhá těhotná. Největší zájem je o prvotrimestrální screening, tzv. screening Downova syndromu.

Redakce

17. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nabízejí pilulky pro domácí přerušení těhotenství. Není to bezpečné

Přestože interrupce je u nás legální, ženy se přesto někdy snaží o přerušení těhotenství doma. Na internetu lze nyní koupit neregistrované pilulky, odborníci před nimi varují.

Redakce

7. 2. 2018 10:47
Doba čtení: 3 minuty

Jak v těhotenství správně pečovat o zuby, aby se nekazily

Těhotenství a zdravé zuby, to jsou dvě věci, které se často neslučují. Příroda ale v tomto případě není na vině, to spíše ženy, které o zuby nepečují tak, jak by v těhotenství měly.

Redakce

31. 1. 2018 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Je nutná neschopenka po IVF? Podle odborníka na asistovanou reprodukci ne

Ženy, které na klinikách asistované reprodukce podstoupí metodu umělého oplodnění IVF, často zajímá, zda mají užívat doplňky stravy a jestli po přenosu embrya budou muset na neschopenku a následující dny či týdny proležet.

Redakce

20. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nechtěné těhotenství, nechtěné dítě, deprivovaný dospělý

Pokud matka dceru nechce, lze předpokládat, že dcera bude mít jednou komplikace v partnerských vztazích. Původně „nechtěné“ muže provází životem zvýšená kriminalita i vyšší psychiatrická nemocnost.

Tomáš Novák

8. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lze zabránit císařskému řezu? Komunikací a přípravou

Každé čtvrté dítě u nás se narodí císařským řezem. Jaké jsou pro něj skutečné důvody a lze operaci nějak předejít?

Tereza Víchová

12. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Masáž není vhodná jen na začátku těhotenství

I v těhotenství si žena může dopřát relaxaci a udělat něco pro své zdraví. Co by nastávající maminky měly vědět o těhotenské masáži?

Veronika Jarolímová

4. 12. 2017 10:59
Doba čtení: 3 minuty

Řada žen nepřenáší, ale má špatně stanovený termín porodu

Nepřesný výpočet porodu. Podceňovaný fenomén, který podle odborníků může za to, že až každé desáté těhotenství končí císařským řezem či uměle vyvolaným porodem.

Šárka Kuželová

2. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Historie kojení: Eskymačky kojily děti do puberty, královny nikdy

Skutečně kuriózně mohou dnes působit příběhy kojení z dávné i nedávné minulosti. Těžko však soudit, jak náš současný přístup ke kojení budou vnímat další generace.

Taťána Kročková

17. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Břicho „po dětech“? Nemusí být na věky

Když má žena těhotenské bříško, je to hezký pohled. Ale když ani týdny nebo měsíce po porodu nezmizí? To je diastáza: problém, o kterém se příliš nemluví, přesto může jeho zanedbání vést až k operaci. A přitom to tak dopadnout nemusí.

Tereza Víchová

13. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Historie antikoncepce: Početí bránil krokodýlí trus

Zatímco porodnictví je staré jako lidstvo samo, antikoncepce rozhodně ne. Možná by vás zajímalo, jaké „zaručené“ prostředky vymýšleli proti početí naši předkové.

Taťána Kročková

10. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jedno dítě máte, druhé se nedaří? Říká se tomu sekundární neplodnost

O sekundární neplodnosti lékaři mluví v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítě. Může za to často zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnost a v neposlední řadě i věk.

Redakce

5. 10. 2017 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Historie porodnictví: Málokteré dítě přežilo

Dnešní žena si těžko dokáže představit, že rodí své dítě za asistence medika ve špinavé zástěře zastříkané cizí krví, se špinavýma rukama, kterýma ještě před chvílí pitval nebožtíka. Přitom to není tak dávno.

Taťána Kročková

21. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pleť v těhotenství utrpí. Co jí pak pomůže?

Pleť v těhotenství doznává řady změn. Příčinou jsou vysoké hladiny hormonů v krvi. Stav pokožky se po porodu většinou vrátí do normálu. Pokud ne, není třeba zoufat.

Jitka Chaloupecká

17. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Dítě do třiceti? Rozhodně ne, tvrdí některé dnešní ženy

Je jim dvacet pět let a o dítěti nechtějí ani slyšet. Vzdělání, cestování, kariéra a finanční polštář. Budoucí staré matky.

Helena Singerová

4. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Umělé oplodnění v Evropě: od zdi ke zdi

Služby klinik zaměřujících se na reprodukční medicínu musí každoročně využít stále větší počet neplodných párů. Jaká pravidla platí u nás a v zemích Evropské unie?

Jana Zlámalová

26. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

O neplodnosti s psycholožkou: Děsí mě ten lehkomyslný přístup

Neplodnost už nebude nemoc, nahradí ji právo jednotlivce. Nebudou rodiče, ale „zúčastněné osoby“, protože na „vzniku“ dítěte se může podílet více lidí. Na druhé straně může mít v budoucnu dítě jediného rodiče, a může to být muž. Tak popisuje možné vize v oblasti reprodukční medicíny docentka Hana Konečná.

Lenka Krbcová

17. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 10 minut

Bojíte se neplodnosti? Vzorek na vyšetření je možné přinést i z domova

Pokud se páru nedaří otěhotnět déle než rok, měl by začít přemýšlet o odborné pomoci, říká specialista na asistovanou reprodukci. Začíná se vyšetřením mužových spermií.

Redakce

4. 5. 2017 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejlepší věk na dítě? Dvacet je ideál, třicet kompromis

Narození dítěte je v současnosti pro naprostou většinu párů plánovanou záležitostí. Kdy je ten pravý čas? Co obnáší být těhotná ve 20, 30, 40, 50 letech?

Veronika Řeháková

3. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut