Hlavní navigace

těhotenská vyšetření

Neinvazivní test pro těhotné: Bude to revoluce, věří lékaři

Odborníci upozorňují na screeningovou metodu, která je již nějakou dobu k dispozici i v České republice. Krevní test zjišťuje pravděpodobnost genetické poruchy. Celosvětově již bylo provedeno více než milión těchto těhotenských vyšetření.

19. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Máte v rodině dědičnou chorobu? Genetici zjistí riziko, zda ji budou mít vaše děti

Příčina nemocí se hledá v DNA čím dál častěji. „Pokud se setkají dva přenašeči stejné choroby, pak je 25% riziko, že jejich dítě bude nemocné,“ říká molekulární genetička Iveta Valášková.

3. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Nejoblíbenější benefity pro těhotné. Polovina žen je nevyužije

Zdravotní pojišťovny proplácejí těhotným ženám nejrůznější příspěvky na vyšetření a podpůrné aktivity. U největší zdravotní pojišťovny VZP čerpá benefity každá druhá těhotná. Největší zájem je o prvotrimestrální screening, tzv. screening Downova syndromu.

17. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jestli jste plodná, zjistíte za tisícovku

Oddalování těhotenství do věku nad třicet, třicet pět let s sebou nese řadu komplikací. Dnes si však včas můžete nechat zjistit, zda jste plodná či máte potíže s plodností.

26. 7. 2016 15:23
Doba čtení: 3 minuty

Screening Downova syndromu je žádaným benefitem pojišťoven

Downův syndrom lze odhalit brzkým a spolehlivým vyšetřením. Přispívají na něj zdravotní pojišťovny.

18. 8. 2015 16:28
Doba čtení: 3 minuty

Glukózový test: Je vyšetření na těhotenskou cukrovku nutné?

Test na těhotenskou cukrovku prožívá své „černé období“ kvůli nedávné kauze, kdy záměna glukózového roztoku za jiný skončila tragicky. Těhotné ženy mají z testu obavy a ptají se, zda je skutečně nezbytný.

Doba čtení: 6 minut

Chceme jenom dokonalé děti. Ostatní „ukončíme“

„Je to prostě biologický materiál. To si tak nemůžeme brát. To bych tu mohla brečet od rána do večera,“ říká patoložka. Přesto jsou případy, které ji zlobí. Také podle genetiků končí potratem i vady, s nimiž by se dalo dobře žít.

Doba čtení: 9 minut