Hlavní navigace

pacient

Vztah lékaře a pacienta zásadně ovlivní úspěch léčby

Odborník, který vám předepsal léčbu, vám připomínal nepříjemného souseda a raději jste z ordinace chvátali rychle pryč. Na pravidelně užívané léky občas zapomenete, protože akutně vás zrovna nic netrápí. A sestřička stejně říkala, že po těch, co máte, dvě třetiny pacientů zvrací. Právě jste se mílovými kroky přiblížili ke zdravotním komplikacím a horšímu průběhu své nemoci. Jak (ne)mocný je vztah mezi lékařem a pacientem?

Doba čtení: 4 minuty

Nemocniční náramek ohlídá, abyste dostali správné léky

Řada nemocnic v České republice již u svých pacientů používá systém náramků. Byli jsme se podívat, k čemu slouží a jaké informace z něj zdravotníci vyčtou.

20. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Lékař má dovolenou a vy smůlu?

Během léta musíme v případě zdravotních potíží řešit i problém, kde hledat pomoc, když na ordinaci visí cedulka „dovolená“. Co říká zákon a jak se o zajištění dostupnosti lékařské péče stará zdravotní pojišťovna?

30. 7. 2018 10:31
Doba čtení: 3 minuty

Majitel Pilulky: Lékárníky příliš nezajímá, jak jejich lékárna vypadá z pohledu pacienta

Za několik let se budou online prodávat i léky na předpis, věří spoluzakladatel (nejen) online lékárny Pilulka.cz Martin Kasa.

24. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Parkování u nemocnice? Plné nebo předražené

Desítky minut hledání volného parkovacího místa, poplatek, který se vyšplhá až k několika stokorunám, nebo místo pro auto tak vzdálené, že nemocný člověk jen stěží zvládne dostat se od něj k lékaři. Parkování u nemocnic je pro pacienty noční můrou. Dá se s tím něco dělat?

Doba čtení: 4 minuty

Hledám dobrého lékaře. Kdo mi pomůže?

Váš praktický nebo jiný lékař se odstěhoval, odešel do důchodu, nebo jen nejste spokojeni a chcete změnu. Podle čeho vybírat a mají všichni stejné služby a vybavení ordinací?

Doba čtení: 4 minuty

Špatná ochrana osobních údajů, to jsou i nedovřené dveře do ordinace

Nařízení na ochranu osobních údajů neboli GDPR začíná platit 25. května. Co znamená pro lékaře a zejména pro jejich pacienty? Mění se pro ně něco? Praktický lékař popisuje situace, kdy typicky dochází k pochybení, a zároveň uklidňuje: „Nic zásadního se nemění.“

Doba čtení: 8 minut

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Odkud jsou lékaři?

Lékaři sledují jediný cíl – vyléčit. Ovšem mnohdy zapomínají na to, že součástí procesu léčby je i forma komunikace mezi lékařem a pacientem. A to součástí velice důležitou a ze strany medicíny dosud podceňovanou.

Doba čtení: 5 minut

Proč jsou časopisy v čekárnách u lékaře většinou staré?

Cesty výzkumu jsou nevyzpytatelné. Jeden se zcela seriózně zabýval časopisy, které se povalují v čekárně u doktora. Stejně kuriózní je jeden z poznatků: Čím lacinější časopis, tím spíš ho někdo sebere.

Doba čtení: 3 minuty

Operace odložena. Čekejte. Čekejte. Čekejte

Panu Čížkovi je jednasedmdesát. Je nepohyblivý a čeká na operaci páteře. Již druhým rokem – a zřejmě ještě dlouho čekat bude. Nemocnice mu totiž smluvený termín ani ne hodinu předem zrušila. Potřetí. To se smí? Smí.

Doba čtení: 7 minut

Dodržování práv pacientů čeká dlouhá cesta. Na co máte nárok v nemocnici?

Čeká vás nebo někoho z vašich blízkých pobyt v nemocnici? Víte, na co máte nárok? Užitečné tipy najdete například v brožurce Rádce pacienta, ale v praxi možná narazíte.

24. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 5 minut

Běž k lékaři, nemoc už se najde

Primárním cílem všech zdravotnických zařízení by mělo být dosáhnout celkové spokojenosti pacientů. Průzkum zjišťoval, jak a s čím jsou spokojení Češi.

Doba čtení: 3 minuty

Nejdražší pacient VZP stojí 54 milionů korun za rok

VZP poprvé zveřejňuje přehled svých nejnákladnějších klientů. Je možná překvapením, že nejčastější diagnózou nejsou nádorová onemocnění. Převažují poruchy metabolismu a srážlivosti krve.

Doba čtení: 1 minuta

Nemáte titul? Doktoři se s vámi moc nemažou

Alespoň takové závěry vyplynuly z nového průzkumu. 22 % oslovených lidí si myslí, že lékaři jsou k vysokoškolákům příjemnější. Co si myslí další část pacientů?

Doba čtení: 2 minuty

Audit našel více než 100 chyb při podávání léků v nemocnici

Špatné léky i dávkování, chybné kombinace… Riziko, že vás v nemocnici neúmyslně poškodí, je vyšší, než si myslíme. Akreditace pomáhá hledat slabá místa. A pacient sám by se měl ptát.

30. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Za předání osobních dat pacienta dostává zdravotník dvě stovky za kus

Pacienti se „dodávají“ s rodným číslem. Z něj už se zjistí vše. Pak u vás zvoní pojišťovák, sotva dorazíte z porodnice. A prodavač zázraků, jen co se dozvíte, že máte rakovinu.

Doba čtení: 4 minuty

Co mě hrozně štve na čekání u lékaře, není čas

Při vysedávání v čekárnách lékařů nejde jen o čas takhle strávený, ale i o důstojnost. O to, jakým způsobem zdravotníci registrují (nebo často přezíravě neregistrují) vaši přítomnost.

Doba čtení: 7 minut

Nedostatkoví lékaři - už nejen zubaři a praktici

Není to zrovna příjemné. Sháníte lékaře pro sebe nebo pro své dítě. Jenže všude slyšíte „Nebereme, máme plno,“ případně „Nebereme děti, jen dospělé“. Co dělat v takové situaci?

Doba čtení: 6 minut

Čekací lhůty na vyšetření a operace – povinně a k ničemu?

Fakultní nemocnice zveřejňují seznamy výkonů s čekací dobou. Od listopadu to mají povinně. První zveřejněné údaje jsou ale celkem na nic. Minimálně jsou pro pacienty dost nepřehledné.

Doba čtení: 2 minuty

Nemocnice zase budou smět regulovat návštěvy

Nové zdravotnické zákony, které mají platit od příštího roku, dávají pacientům víc práv. Ale taky dávají víc volnosti nemocnicím, které mohou regulovat návštěvní hodiny u pacientů.

Doba čtení: 4 minuty

Právníci začali rozesílat výpovědi nespokojených lékařů

Výpovědi lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme, začala rozesílat v pondělí do nemocnic právní kancelář, uvádí server Aktuálně.cz. Jejich přesný počet bude zveřejněn, až budou všechny rozeslány, řekl předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

Doba čtení: 1 minuta

Děkujeme, odcházíme aneb pohled na problémy českých lékařů

Lékaři hrozí koncem roku hromadnými výpověďmi a odchodem z českého zdravotnictví. Mají vlastně důvod ke stížnostem? Je situace opravdu tak špatná, jak tvrdí?

Doba čtení: 6 minut

Anabáze pacienta po české nemocnici

GLOSA – Našemu zdravotnictví nechybějí jen peníze, ale také slušné vychování. Jak mám věřit lékaři či sestře, že od nich mohu čekat pomoc, když jim nestojím ani za to, aby mi řekli „Dobrý den“?

Doba čtení: 7 minut

Pořiďte si svého „Rádce“

Publikace Rádce pacienta obsahuje komplexní informace potřebné k orientaci v českém zdravotnictví.  Příručku vydává Ministerstvo zdravotnictví a chce tak pacientům pomoci při kontaktu se zdravotními službami, seznámit je s jejich právy a povinnostmi a posílit jejich postavení v systému zdravotnictví.

22. 4. 2010 13:59
Doba čtení: 1 minuta

Nemocnice blízké budoucnosti

Představte si, že ležíte v nemocnici, zmatení po narkóze zamíříte na záchod, ale zabloudíte. Vaše chytré pyžamo však už přivolalo sestru, která vás díky RFID čipu v podšívce najde a odvede zpět na pokoj. To není vize daleké budoucnosti, takové čipy všité v oblečení už testují i české nemocnice. Například rehabilitační léčebna v Mladé Boleslavi.

11. 2. 2010 0:00
Doba čtení: 7 minut

Doktoři berou. A hlupáci dávají

V životě jsem se nepokusila uplatit lékaře. A vida – přesto žiju! Přitom slýchám poměrně často v nejrůznějších variacích: „Kolik já jsem se nastrkala tomu doktorovi, ale bez toho to nejde…“ nebo „To se musí, něco šoupnout.“ Ze všech těch řečí by se zdálo, že když bohy v bílém nepodmáznete, nechají vás bídně umřít. Nenechají.

Doba čtení: 4 minuty

Informovaný souhlas: Vědí pacienti, co podepisují?

Pacient ujíždí na vozíku na operační sál. Za ním běží sestřička a volá „Pane, pane! Potřebuji ještě něco podepsat!“ Vystrašený pacient se nahne z vozíku a udělá, co sestra řekla a podepíše takzvaný informovaný souhlas se zákrokem. Že je vám to povědomé? A koho vlastně takový podpis chrání - nemocnici, nebo pacienty?

Doba čtení: 5 minut

Hýčkejte si své srdce, zaslouží si to

Zdravé srdce má dokonce své číslo, a to Evropské číslo zdravého srdce: 0-30-5-140-90. Číslo v sobě zahrnuje: 0 vykouřených cigaret denně, minimálně 30 minut fyzické aktivity každý den, cholesterol v krvi pod 5 mmol/l a krevní tlak pod 140/90 mmHg.

25. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty