Hlavní navigace

Očkování

Očkování nebo také odborně vakcinace je proces, při kterém je podáván antigen s cílem navodit stav imunizace organismu. Účelem očkování je zabránit rozvoji řady infekčních nemocí a propuknutí epidemii u lidi a zvířat. Očkování je doporučené také při cestování.

Zdroj: Wikipedia

Očkování proti klíšťové encefalitidě: co všechno potřebujete vědět

Rozhodli jste se pro očkování proti klíšťové encefalitidě? Teď je na něj ten nejlepší čas. Očkovat můžete nechat už roční dítě. A platí tu přímá úměra: čím starší člověk, tím vyšší riziko těžšího průběhu klíšťové encefalitidy. Nemyslete tak jen na děti, ale i na jejich babičky a dědy.

Doba čtení: 6 minut

Tipy, jak přečkat mrazivé období ve zdraví

Po několika týdnech chladného až mrazivého počasí je náš organismus unavený odoláváním neustálým atakům nejrůznějších virů a bakterií. Podpořte jej třeba teplou snídaní nebo přírodní medicínou.

Doba čtení: 3 minuty

Pertuse: Takhle se kašle u dávivého kašle

Dávivý, chcete-li černý, kašel není v Česku vymýcen. Jen v Moravskoslezském kraji jím loni onemocnělo na padesát lidí. Jak černý kašel poznat? Máme zvukový záznam.

8. 1. 2019 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Dovolená v teplých krajích: nejoblíbenější destinace a jejich zdravotní rizika

Chystáte se strávit svátky v exotice? Lékař upozorňuje na rizika spojená s konkrétními místy a přidává tipy na doporučený způsob ochrany, aby vaše dovolená proběhla bez zdravotních potíží. „V Egyptě si dejte pozor na vodu a potraviny. I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se návštěvníci mohou setkat s nemocemi, které pobyt značně znepříjemní. Myslete na to v případě, že se chystáte zimní dovolenou strávit například na oblíbených Kanárských ostrovech.“

Doba čtení: 6 minut

Klíšťové encefalitidy máme nejvíc v EU, proočkovanost je nízká

Proč je v Rakousku proočkováno proti klíšťové enecefalitidě osmdesát procent lidí a u nás, přestože je tu výskyt této nemoci vysoký, se nechává očkovat jen pětina obyvatel?

Doba čtení: 3 minuty

Klíště přenáší 7 vážných nemocí. Jak poznáte jejich příznaky?

V České republice klíště přenáší až sedm závažných onemocnění, která vás mohou na dlouhou dobu, i několik měsíců, vyřadit z běžného režimu. Jak se tato onemocnění projevují a léčí? Jen před jedním – klíšťovou encefalitidou – chrání očkování.

26. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Klíšťová encefalitida: mezi prvním a druhým očkováním byste neměli mít klíště

Před klíšťovou encefalitidou se lze účinně chránit očkováním. Je možné i pro děti od jednoho roku. Kdy je nejlepší čas pro „očkování proti klíšťatům“, jaká je cena vakcín a kolik činí příspěvek pojišťoven v roce 2018?

Doba čtení: 5 minut

Infikované klíště přesídlilo z lesů do měst. Kdo je v ohrožení?

Klíště, potažmo klíšťovou encefalitidu už dávno nechytnete jen ve vysoké trávě na paloučku u lesa. Klíšťata jsou všude a ohrožují zejména děti do devíti let a osoby nad pětačtyřicet let.

Doba čtení: 4 minuty

Očkování do zahraničí se liší podle zemí

V cizině můžeme chytit nemoci, které u nás nehrozí. Na pozoru byste se měli mít, zvláště pokud se chystáte na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Některá očkování do těchto oblastí jsou jen doporučená, jiná i povinná.

19. 7. 2018 12:49
Doba čtení: 7 minut

Za odložené očkování už rodiče neplatí

Platby za odložené očkování jsou minulostí. Spolek Rozalio navíc tvrdí, že za odložené očkování se nikdy platit nemělo, vyžadování plateb bylo v rozporu se zákonem a rodiče mohou požadovat své peníze zpět.

Doba čtení: 4 minuty

FN Motol omezuje příjem pacientů kvůli spalničkám

Výskyt spalniček vedl vedení pražské nemocnice k mimořádnému opatření.

Doba čtení: 1 minuta

Proočkovanost klesla pod 90 %. Spalničky se v Česku opět šíří

Spalničky patří mezi nejnakažlivější infekce. K přenosu dochází kapénkami nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. Stejně jako loni v dubnu i letos se v Česku hojně šíří.

Doba čtení: 4 minuty

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

Doba čtení: 3 minuty

Jsou očkované děti nemocnější?

Velká zahraniční studie hledala odpověď na otázku, zda aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života neoslabuje imunitní systém a není příčinou zvýšeného rizika vzniku infekčních nemocí u očkovaného dítěte.

Doba čtení: 2 minuty

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Odložení vakcíny často platí rodiče. Je to jeden z problémů systému povinného očkování

Je třeba malé děti očkovat v povinném režimu, či nikoliv, a je povinný systém očkování skutečně špatný? Marie Maříkové ze spolku Rozalio jsme se zeptali i na zkušenosti s posunutím vakcinace.

Doba čtení: 5 minut

Neštovice – virus je v těle mnohem dřív, než se objeví první pupínky

Inkubační doba planých neštovic trvá i tři týdny. K přenosu virů vzdušnou cestou dochází den až dva před a pět dnů po nástupu vyrážky. Kdo neštovice jednou prodělá, a to i v mírné formě, má pravděpodobně doživotní ochranu. U dospělých bývá průběh neštovic vážnější, proto lékaři doporučují očkování.

Doba čtení: 8 minut

Je mu 13 a ještě neměl sex. Podle lékařů ideální kandidát na očkování HPV

Lidský papilomavirus (HPV) je známý zejména coby původce rakoviny děložního čípku. Onemocnění zaviněných infekcí HPV je však celá řada, nejčastější jsou genitální bradavice. I proto odborníci doporučují vakcinaci jak ženám, tak mužům. Nově ji chlapcům hradí pojišťovna.

Doba čtení: 7 minut

Očkování se od ledna 2018 zásadně mění

Od počátku roku 2018 se v České republice významně mění nastavení očkovacího kalendáře pro děti i dospělé, a to včetně počtu aplikovaných dávek a intervalů mezi nimi.

Doba čtení: 2 minuty

Volby 2017: Jak se politické strany staví k očkování?

Očkování a přístup k nekompletně očkovaným dětem je téma, které rozděluje veřejnost i politickou scénu. Iniciativa Pro volbu zmapovala, jaký postoj k očkování zaujímají politické strany kandidující do Sněmovny.

Doba čtení: 2 minuty

Naučit děti kašlat do dlaně je velká chyba

Chřipka se přenáší kapénkovou nákazou a často se plete s jinými respiračními chorobami. Odborníci vysvětlují, jak ji poznat, co udělat proti roznášení infekce a jaké vakcíny proti chřipce připravili pro sezónu 2017/2018.

Doba čtení: 7 minut

Jak si z dovolené nedovézt nepříjemnou nemoc

Cestovní horečka stoupá, termíny odjezdů na dovolenou se blíží, ale dříve než zacvaknete zámek na kufru, pročtěte si rady lékaře z oddělení cestovní medicíny. Preventivně, abyste nebyli zaskočeni nebo nestrávili dovolenou jinak, než si plánujete.

21. 6. 2017 17:00
Doba čtení: 4 minuty

Poslanci hlasují o odškodnění po očkování

Poslanecká sněmovna bude projednávat pozměňovací návrhy týkající se mimo jiné odškodňování závažných reakcí po očkování. „Jde o totalitní relikt,“ říká o současné podobě poslanec Jan Farský, který o změnu usiluje.

Doba čtení: 5 minut

MMR vakcíny: Nová petice za dobrovolnost očkování je spíše opatrná

Před pár dny byla spuštěna další petiční akce směřující alespoň k částečné dobrovolnosti dosud povinného očkování v ČR. Jedná se o Petici za dobrovolnost očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Doba čtení: 8 minut

ČSSD spustila anketu o očkování, teď čelí nařčení z manipulace

Falšuje ČSSD výsledky ankety o očkování? Nebo si někdo pohrál s výsledky bez jejího vědomí? Sociální sítě žijí dohady, jak probíhá anketa sociálních demokratů věnovaná povinnému očkování.

Doba čtení: 3 minuty

Pravidla bezpečného očkování

Odsunout očkování na pozdější věk. Neočkovat podle daného kalendáře, nebo raději vůbec. Po očkování je dítě stále nemocné… Z povinnosti očkovat děti se stalo ožehavé téma a předmět vášnivých diskuzí.

Doba čtení: 5 minut

Vztah s pediatrem dítěte má vliv na postup v očkování

Co dítě, to originál. Co dítě, to stejný povinný očkovací kalendář. Něco vám tu nehraje? Komunikujte s pediatrem, povinnost očkovat má totiž různé možnosti.

Doba čtení: 5 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku: chystá se první antikampaň

Společnost pacientů s následky po očkování oznámila, že spustí kampaň Neočkujte proti HPV. Jedná se zřejmě o první podobný počin u nás. Podle ministerstva zdravotnictví není k podobné kampani ani obavám z vakcín důvod.

Doba čtení: 6 minut

Nemoci, které zvyšují riziko onemocnění chřipkou

Všechny uvedené nemoci zvyšují riziko onemocnění chřipkou a naopak – chřipka může významně přispět ke zhoršení stávajícího onemocnění.

Doba čtení: 2 minuty

Očkování pro přijetí do mateřských škol v roce 2017

Ministerstva zdravotnictví a školství vydala společné stanovisko. Týká se přijímání dětí do mateřských škol pro školní rok, který začíná 1. září 2017, a jejich očkování.

Doba čtení: 2 minuty