Hlavní navigace

Očkování

Očkování nebo také odborně vakcinace je proces, při kterém je podáván antigen s cílem navodit stav imunizace organismu. Účelem očkování je zabránit rozvoji řady infekčních nemocí a propuknutí epidemii u lidi a zvířat. Očkování je doporučené také při cestování.

Zdroj: Wikipedia

FN Motol omezuje příjem pacientů kvůli spalničkám

Výskyt spalniček vedl vedení pražské nemocnice k mimořádnému opatření.

Lenka Krbcová

21. 4. 2018 14:34
Doba čtení: 1 minuta

Proočkovanost klesla pod 90 %. Spalničky se v Česku opět šíří

Spalničky patří mezi nejnakažlivější infekce. K přenosu dochází kapénkami nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. Stejně jako loni v dubnu i letos se v Česku hojně šíří.

Redakce

13. 4. 2018 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

Redakce

10. 4. 2018 9:57
Doba čtení: 3 minuty

Jsou očkované děti nemocnější?

Velká zahraniční studie hledala odpověď na otázku, zda aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života neoslabuje imunitní systém a není příčinou zvýšeného rizika vzniku infekčních nemocí u očkovaného dítěte.

Redakce

9. 4. 2018 16:13
Doba čtení: 2 minuty

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

Lenka Krbcová

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Odložení vakcíny často platí rodiče. Je to jeden z problémů systému povinného očkování

Je třeba malé děti očkovat v povinném režimu, či nikoliv, a je povinný systém očkování skutečně špatný? Marie Maříkové ze spolku Rozalio jsme se zeptali i na zkušenosti s posunutím vakcinace.

Daniel Mareš

7. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neštovice – virus je v těle mnohem dřív, než se objeví první pupínky

Inkubační doba planých neštovic trvá i tři týdny. K přenosu virů vzdušnou cestou dochází den až dva před a pět dnů po nástupu vyrážky. Kdo neštovice jednou prodělá, a to i v mírné formě, má pravděpodobně doživotní ochranu. U dospělých bývá průběh neštovic vážnější, proto lékaři doporučují očkování.

Veronika Řeháková

20. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Je mu 13 a ještě neměl sex. Podle lékařů ideální kandidát na očkování HPV

Lidský papilomavirus (HPV) je známý zejména coby původce rakoviny děložního čípku. Onemocnění zaviněných infekcí HPV je však celá řada, nejčastější jsou genitální bradavice. I proto odborníci doporučují vakcinaci jak ženám, tak mužům. Nově ji chlapcům hradí pojišťovna.

Lenka Krbcová

1. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Očkování se od ledna 2018 zásadně mění

Od počátku roku 2018 se v České republice významně mění nastavení očkovacího kalendáře pro děti i dospělé, a to včetně počtu aplikovaných dávek a intervalů mezi nimi.

Redakce

20. 12. 2017 21:28
Doba čtení: 2 minuty

Volby 2017: Jak se politické strany staví k očkování?

Očkování a přístup k nekompletně očkovaným dětem je téma, které rozděluje veřejnost i politickou scénu. Iniciativa Pro volbu zmapovala, jaký postoj k očkování zaujímají politické strany kandidující do Sněmovny.

Redakce

19. 10. 2017 10:56
Doba čtení: 2 minuty

Naučit děti kašlat do dlaně je velká chyba

Chřipka se přenáší kapénkovou nákazou a často se plete s jinými respiračními chorobami. Odborníci vysvětlují, jak ji poznat, co udělat proti roznášení infekce a jaké vakcíny proti chřipce připravili pro sezónu 2017/2018.

Lenka Krbcová

6. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jak si z dovolené nedovézt nepříjemnou nemoc

Cestovní horečka stoupá, termíny odjezdů na dovolenou se blíží, ale dříve než zacvaknete zámek na kufru, pročtěte si rady lékaře z oddělení cestovní medicíny. Preventivně, abyste nebyli zaskočeni nebo nestrávili dovolenou jinak, než si plánujete.

Redakce

21. 6. 2017 17:00
Doba čtení: 4 minuty

Poslanci hlasují o odškodnění po očkování

Poslanecká sněmovna bude projednávat pozměňovací návrhy týkající se mimo jiné odškodňování závažných reakcí po očkování. „Jde o totalitní relikt,“ říká o současné podobě poslanec Jan Farský, který o změnu usiluje.

Redakce

25. 4. 2017 18:25
Doba čtení: 5 minut

MMR vakcíny: Nová petice za dobrovolnost očkování je spíše opatrná

Před pár dny byla spuštěna další petiční akce směřující alespoň k částečné dobrovolnosti dosud povinného očkování v ČR. Jedná se o Petici za dobrovolnost očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Jan Vavrečka

4. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

ČSSD spustila anketu o očkování, teď čelí nařčení z manipulace

Falšuje ČSSD výsledky ankety o očkování? Nebo si někdo pohrál s výsledky bez jejího vědomí? Sociální sítě žijí dohady, jak probíhá anketa sociálních demokratů věnovaná povinnému očkování.

Lenka Krbcová

22. 3. 2017 16:17
Doba čtení: 3 minuty

Pravidla bezpečného očkování

Odsunout očkování na pozdější věk. Neočkovat podle daného kalendáře, nebo raději vůbec. Po očkování je dítě stále nemocné… Z povinnosti očkovat děti se stalo ožehavé téma a předmět vášnivých diskuzí.

Tereza Víchová

22. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vztah s pediatrem dítěte má vliv na postup v očkování

Co dítě, to originál. Co dítě, to stejný povinný očkovací kalendář. Něco vám tu nehraje? Komunikujte s pediatrem, povinnost očkovat má totiž různé možnosti.

Tereza Víchová

16. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku: chystá se první antikampaň

Společnost pacientů s následky po očkování oznámila, že spustí kampaň Neočkujte proti HPV. Jedná se zřejmě o první podobný počin u nás. Podle ministerstva zdravotnictví není k podobné kampani ani obavám z vakcín důvod.

Lenka Krbcová

4. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nemoci, které zvyšují riziko onemocnění chřipkou

Všechny uvedené nemoci zvyšují riziko onemocnění chřipkou a naopak – chřipka může významně přispět ke zhoršení stávajícího onemocnění.

Redakce

20. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Očkování pro přijetí do mateřských škol v roce 2017

Ministerstva zdravotnictví a školství vydala společné stanovisko. Týká se přijímání dětí do mateřských škol pro školní rok, který začíná 1. září 2017, a jejich očkování.

Redakce

14. 11. 2016 14:10
Doba čtení: 2 minuty

Vakcíny proti lidským papilomavirům (HPV): V čem je problém?

„Je třeba ocenit, že i gynekologové již zdůrazňují potřebu screeningu, ale to, že očkování HPV vakcínami je nejspolehlivější způsob ochrany, dosud nikdo neprokázal.“ Profesorka Anna Strunecká reaguje na rozhovor o očkování proti rakovině děložního čípku.

Anna Strunecká

10. 11. 2016 14:18
Doba čtení: 4 minuty

„Rakovina děložního hrdla je pouze špička ledovce,“ říká lékař o očkování proti HPV

„Rakovina děložního čípku je jediná choroba způsobená HPV, které se dá zabránit pravidelnými kontrolami u gynekologa,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Lenka Krbcová

10. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mohla Elišku zabít MMR vakcína Priorix?

Dne 1. listopadu 2016 zemřela ve Vacenovicích na Hodonínsku šestnáctiměsíční Eliška. Holčička zemřela v den očkování vakcínou Priorix. Policie ČR za pouhé dva dny (!) vyloučila zavinění očkováním. Informace, které se o tomto případu začaly šířit na sociálních sítích a následně v mnoha médiích, vyvolávají mnoho otázek.

Jan Vavrečka

8. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 10 minut

Chřipka a očkování – otázky a odpovědi

Nedůvěra k očkování je v ČR veliká. Jaké jsou nejčastější důvody k pochybnostem a na čem závisí účinnost vakcíny? Může na chřipku zemřít i zdravý mladý člověk? Kolik očkování stojí a nemám na ně nárok zdarma? Přinášíme otázky a odpovědi.

Helena Singerová

2. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kdo spálil v Severní i Jižní Americe spalničky?

Možná jste také zachytili informaci, že celý region Severní a Jižní Ameriky byl ze strany WHO v září tohoto roku prohlášen za region, ve kterém byly úspěšně eliminovány spalničky. Bezprostředně poté, co v letech 2013–2014 dosáhla incidence spalniček v USA jedné z nejvyšších úrovní a světová média zaplavily informace o epidemii spalniček, je to informace poněkud zvláštní.

Jan Vavrečka

26. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Co se děje v těle při nákaze rotavirem?

Hlavní sezóna rotavirů začíná s příchodem chladných dní. Touto infekcí onemocní v ČR prakticky každé dítě do pěti let. Co se děje v těle při nákaze rotavirem?

Helena Singerová

6. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

6 otázek pro kandidáty do Senátu na téma očkování

Povinné očkování a zejména represe neočkovaných nebo jen částečně očkovaných dětí je téma, které v České republice zajímá stále více rodičů. Proto Společnost pacientů s následky po očkování oslovila před blížícími se senátními volbami všechny kandidáty a položila jim šest důležitých otázek.

Monika Málková

30. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 12 minut

Očkování proti chřipce u dětí: ČR nemá přesná pravidla

Nevíte, zda a kdy očkovat dítě proti chřipce? Čas je právě teď, od září do listopadu. Podle odborníka není mezi vakcínami proti chřipce zásadní rozdíl. Rozhoduje cena a individuální stav dítěte. Kdy ano a kdy ne?

Lenka Krbcová

29. 9. 2016 12:09
Doba čtení: 4 minuty

Očkování, školky, ministerstvo a soudní ochrana Velkého kulového

Mnozí rodiče již zaregistrovali, jak se začíná vysvětlovat, proč do mateřských školek budou moci neočkované děti ve věku pěti let, ale stále do nich nesmí být přijímány neočkované děti ve věku čtyř let a mladší. Když jsem tu argumentaci poprvé uviděl, měl jsem dojem, že je to legrace. Bohužel, není.

Jan Vavrečka

26. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

I přes relativně nízký zájem české populace nechat se očkovat proti chřipce se i k nám v posledních letech dostávají nové chřipkové vakcíny.

Redakce

13. 9. 2016 8:00
Doba čtení: 3 minuty