Hlavní navigace

diabetes

Po bariatrické operaci lidé hubnou více než 30 kg za rok

Bariatrie může být řešením pro ty, jimž se nedaří zhubnout jinou cestou. Pomáhá i lidem s II. a III. stupněm obezity a s cukrovkou 2. typu.

9. 1. 2019 16:52
Doba čtení: 4 minuty

Jak bojovat s diabetem stravou? Ukázkový jídelníček při cukrovce

Při předcházení diabetu, případně už při vzniku onemocnění je důležité dodržovat pravidelnou a kvalitní stravu. Platí také, že ve stravě je potřeba co nejvíce omezit cukr, což jsou nejen jakékoliv cukrovinky, ale i sladké nápoje včetně colových, a vyvarovat se alkoholu.

16. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Cukrovku má 1 z 500 českých dětí. Může za to hygiena?

Diabetu u dětí přibývá, příčiny nejsou jasné. Lék proti chřipce by mohl zabírat i na klíšťovou encefalitidu. Aspirin se vyrovnal novému preparátu, ale nepřekonal ho. Nadějné objevy ze světa rakoviny.

Doba čtení: 6 minut

Proč se stáváme závislými na sladkém

Proč je přidaný cukr takový problém, na jakém principu vzniká návyk a co s námi udělá? „Kdysi to byla evoluční výhoda, dnes je to problém. A u dětí to platí dvojnásobně,“ říká profesor Ruprich.

Doba čtení: 2 minuty

Diabetici-kuřáci si ničí především cévy

Čtrnáctého listopadu se připomíná Světový den diabetu. Lidé s cukrovkou jsou kouřením ohroženi ještě víc než ostatní. Ničí hlavně jejich cévy. Více než osmdesát procent úmrtí diabetiků souvisí právě s cévními onemocněními.

Doba čtení: 3 minuty

„Nový inzulín“ snižuje rizika pro diabetiky

Hlavním úkolem člověka s diabetem je udržet si hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Vedle správné životosprávy mu pomohou léky. Pokud ale není trojice jídlo – pohyb – inzulin vyvážená, přijdou komplikace. Nová generace inzulínu toto riziko snižuje.

1. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dietou metabolismus nezrychlíte. Zkuste jógu

Kterak zrychlit metabolismus a konečně se zbavit kil, která si s sebou neseme z dětství, mládí nebo ze stresu? Zapomeňte na diety a omezování.

Doba čtení: 4 minuty

První pomoc při hypoglykémii: Čokoláda nepomůže, raději džus!

Člověka, kterého postihne hypoglykemický šok, snadno zaměníte s opilcem. Kolaps však přijde náhle. První pomocí je cukr v tekuté podobě. Při těžké hypoglykémii u diabetika volejte záchranku.

12. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mám strach z jediné věci, říká mladá diabetička. Z těhotenství

Když nám ujede autobus, jdeme do práce nebo do školy pěšky. Martina nemůže, protože ví, že toho ráno nesnědla tolik, aby jí menší „výšlap“ nezpůsobil hypoglykémii. Jaké je to být v devatenácti diabetikem?

Doba čtení: 9 minut

Řízek pro cukrovkáře a další vánoční triky

Zdravému člověku jednorázové přejedení o Vánocích neublíží. Pro diabetika představuje značné riziko. Jak zvládnout vánoční jídelníček bez obav z následků a přitom si svátky užít?

Doba čtení: 5 minut

Novinky v léčbě cukrovky: Škodí umělá sladidla?

Diabetes, lidově cukrovka, je dnes spolu s nadváhou ve vyspělém světě asi nejrozšířenější civilizační chorobou. Nové výzkumy ukazují, jak by se mohla zlepšit diagnostika, léčba i prevence.

Doba čtení: 5 minut

Cukrovka nevzniká slazením. Jak jí předcházet?

Příčinou cukrovky není přílišná konzumace sladkého, jak si mnozí myslí, ale nevhodný životní styl, tedy přejídání a nedostatek pohybu. Devadesát procent diabetiků 2. typu je obézních.

Doba čtení: 2 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Konzumace cukrů škodí

Ukazuje se, že současný frontální útok na cukry, respektive sacharidy, je minimálně sporný. „Naším největším problémem není cukr,“ říká dietolog.

Doba čtení: 4 minuty

Cukr je nový tabák, varuje kampaň

Nová kampaň pod názvem „Action on Sugar“ usiluje o boj s nadbytečným cukrem. „Cynický průmysl vnucuje nic netušícím rodičům a dětem sladké nápoje a ´junk food´,“ říká odborník.

Doba čtení: 2 minuty

Sladidlo aspartam: hrdina z bájí

Naprostá většina textů o aspartamu na laických webech jsou, promiňte, bláboly. Není divné, že by dvě aminokyseliny běžně se vyskytující v potravě mohly způsobit vyhynutí lidstva?

Doba čtení: 10 minut

Diabetik nesmí začít běhat sám

V ČR máme přes milion pacientů s cukrovkou. Jedná se často o obézní jedince s vysokým tlakem, kteří by si měli odpírat husičku a sportovat. Ale neměli by se do toho pouštět sami. Proč?

19. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Polycystické vaječníky – tichý zloděj ženství

Je tlustá. Vlasy se jí mastí. Pod nosem jakýsi knír. Má nepěknou pleť, působí jako šmudla. Co o ní nevíte, je to, že nemenstruuje, nemůže mít děti, má vyšší riziko řady onemocnění. Proč?

9. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 7 minut

Cukrovka je zbytečná. Teď můžete zdarma zjistit, jak jste na tom

Zdravotníci budou v několika městech České republiky měřit hladinu krevního cukru, krevní tlak, index tělesné hmotnosti BMI, hladinu cholesterolu a procento tělesného tuku.

8. 11. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Kombinace „s cukrem a náhradním sladidlem“ je úplně nesmyslná

Obvykle se tváří jako lehké, zdravé a dietní. Bez kalorií, a přitom sladké. Je to ale něco za něco. Potraviny nadupané sladidly vedou k tomu, abychom se cpali – a ještě měli dobrý pocit.

Doba čtení: 4 minuty

Fruktózový sirup je i v pečivu a uzeninách. Bez něj nám bude líp

„Co vůbec dělá levný kukuřičný sirup v jogurtech, pečivu nebo šunce?!“ zlobí se odborník. Glukózo-fruktózový sirup podporuje obezitu, ale šetří výrobcům náklady, cpou ho proto do všeho.

Doba čtení: 4 minuty

S cukrovkou přijdete o zrak snáz než po metylalkoholu

Únava, žíznivost a úbytek na váze jsou prvními příznaky, které ukazují na diagnózu: cukrovka. Pokud ji neléčíte, zahráváte si se svým zrakem, ledvinami i nohama.

10. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Umělá sladidla život neosladí

Některá z běžně používaných sladidel si můžeme dopřát bez obav, jiným je lépe se obloukem vyhnout. Která z nich jsou vlastně bezpečná?

Doba čtení: 4 minuty

Jak správně doplnit vlákninu

Kolik vlákniny skutečně potřebujeme? Najdeme ji v řadě potravin, v obchodech dokonce narazíme na sáčky s podivným obsahem – rozpustnou vlákninou. Z čeho ji ideálně doplnit a nepřebrat?

Doba čtení: 4 minuty

Není radno pít víc, než je doporučováno

Ze všech stran slýcháme, jak důležité je zavodňovat organismus, ale všeho s mírou. Nadměrný přísun tekutin může potrápit jak ledviny, tak srdce.

Doba čtení: 3 minuty

Zhubnout se dá i bez pevné vůle

Pokud je pevná vůle to jediné, co vám ke změně stravování chybí, možná vám pomůže Spirulina platensis. Dozvíte se, kde všude pomáhá a jak.

17. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Sladký zázrak stévie - rostlina sladší než cukr je v Česku

Možná jste o ní už taky slyšeli. Říká se jí stévie, sladká tráva nebo třeba medové lístky. A hovoří se o ní jako o novém zázraku. Rostlině, která může nahradit chemická sladidla.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo nesmí za volant? Opilec, epileptik ani těžký diabetik

Tragédie v Hradci Králové vyvolala debatu o tom, která onemocnění se neslučují s řízením auta. Jakých chorob se to týká a co dělat, pokud jde třeba o vašeho nesoudného senilního dědečka?

23. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hubnutí a dia potraviny? To není dobrá kombinace

Často se to plete – bez cukru, bez přidaného cukru. Dia potraviny a potraviny pro diabetiky. Dia neznamená dietní a obvykle ani bez cukru.

Doba čtení: 4 minuty

Lék proti diabetu zabil podle obžaloby až dva tisíce lidí

Výrobce léčivého přípravku Mediator zamlčoval jeho vedlejší účinky, aby získal povolení k prodeji. Francouzský vyšetřující soudce obvinil z klamání a podvodu šéfa farmaceutické firmy Servier Jacquesa Serviera a pět společností firmy v případu léku proti diabetu Mediator, sdělila dnes místní média. Tento preparát svými vedlejšími účinky zabil až dva tisíce lidí. V Česku přípravek nebyl nikdy registrován.

22. 9. 2011 15:40
Doba čtení: 1 minuta

Pro cukrovkáře je každé kilo dolů důležité

I při sebevětší obezitě má pár shozených kilogramů obrovský význam, ale žádné experimenty! V České republice žije na tři čtvrtě milionu diabetiků, a pořád jich přibývá. Podle odhadů se brzy bude s cukrovkou potýkat každý desátý Čech. Důvodů této novodobé epidemie je víc, ale jeden z hlavních je, že se máme příliš dobře.

3. 3. 2011 12:28
Doba čtení: 2 minuty