Hlavní navigace

Celiakie

Nechce jíst, nebo jí naopak moc? Každé dítě potřebuje jinou svačinu

Každý den jogurt, chleba s něčím, rohlík s něčím. Tohle děti nebaví jíst, udělejte jim svačinu zábavnější a uvidíte, že už ji nikdy nepřinesou zpátky domů. Máme tipy pro jedlíky i děti, které se k jídlu moc nemají. Jak vypadá svačina pro dítě s nadváhou nebo celiakií?

Doba čtení: 6 minut

dTest zjišťoval, kolik vitamínů je ve vitamínových přípravcích. Někdy až moc

Zejména v zimě si pro zvýšení imunity nakupujeme celou řadu pixlí plněných tobolkami, tabletkami či kapslemi, v nichž se má skrývat vitamínová síla. Jenže někdy je jí tam až moc. A to také není dobře.

30. 1. 2019 17:50
Doba čtení: 3 minuty

„Tablety proti lepku“ – odborníci je nedoporučují

Jana Rysová a Dana Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského Praha zpracovaly nejednoznačné téma enzymových preparátů. Tyto doplňky stravy představují pravděpodobný zdravotní hazard pro celiaky.

17. 1. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Rodinná firma vaří hotová jídla na cesty a slaví úspěchy

Společnost Expres Menu se zaměřuje na výrobu pokrmů s dlouhou trvanlivostí a jednoduchou přípravou, které se obejdou bez konzervantů a éček. Navíc jsou bez lepku, a to díky banánům, respektive banánové mouce. Možná budou létat i do vesmíru.

11. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sexualita konce století se bude podobat té dnešní jako mobil Bellovu telefonu

Kybersex namísto sexu v páru. Jak zlepšit kvalitu života při alergii na lepek nebo Crohnově chorobě? Regenerativní medicína – léčba lidskými buňkami… a další novinky ze světa vědy.

Doba čtení: 6 minut

Test těstovin: bezlepkové obsahují lepek

Lidem s celiakií nebo alergií na lepek způsobuje konzumace potravin z běžné mouky zdravotní potíže. Nakupují proto bezlepkové potraviny, které jsou obvykle dražší než ty obyčejné. Někdy jsou ale pro nemocné osoby nebezpečné, neboť lepek ve skutečnosti obsahují.

17. 12. 2018 14:55
Doba čtení: 2 minuty

Celiakie jako příčina neplodnosti a potratů

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek. Tato nevyléčitelná nemoc je navíc často provázena řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Neléčená celiakie může také vést ke spontánním potratům.

26. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kukuřice z plechovky skutečně není vhodná příloha

Kukuřice jako příloha je dobrou volbou pro zpestření jídelníčku. Polenta, tortilla či kukuřičné chlebíčky mají své výhody, ale i nevýhody. U kukuřice z plechovky je pak problematický zejména značný obsah cukru.

15. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nejíte pohanku? Velká škoda

Pohanku můžeme připravit jako skutečně zdravou přílohu nebo ji chytře přidat do řady jídel. Vždycky nám to jen prospěje. Její účinky jsou překvapivé a recepty jednoduché.

Doba čtení: 3 minuty

Proč jíst merlík čilský, když roste i český

Merlík bílý je vlastně plevel a jeho výhodou je, že roste všude. Merlík všedobr si zase můžete vypěstovat ze semen. Hodí se na saláty, lze jej upravit podobně jako špenát či použít v řadě dalších receptů.

11. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Střevních zánětů je dnes dvakrát více než před třiceti lety

Máte potíže s trávením, trápí vás křečovité bolesti v oblasti břišní dutiny, bolí vás klouby? Můžete se nechat otestovat, zda netrpíte některým z vážných nespecifických střevních zánětů.

12. 12. 2017 14:30
Doba čtení: 3 minuty

Bezlepkové pivo má být k nerozeznání od klasiky

Nabídka piv pro celiaky či osoby na bezlepkové dietě se u nás stále rozšiřuje. Na trhu jsou už čtyři druhy bezlepkových piv. Vyrábí je Žatecký pivovar, Bernard a nově Ferdinand.

Doba čtení: 3 minuty

Nemůžete mít celiakii? Zjistit to můžete testem za čtyři stovky

Trápí vás průjmy, zvracení, únava, deprese, neplodnost a u dětí opožděný růst? Vzhledem k tomu, že příznaky jsou takto různorodé, na diagnózu celiakie se často nemyslí. Existuje ale test, který vám mnohé objasní. I bez doporučení lékaře.

20. 2. 2017 11:49
Doba čtení: 3 minuty

Víra v celiakii

V praxi jsem si ověřil, že skutečně dědičných nemocí je velmi málo. To, co se dědí, jsou způsoby chování, které k nemocem vedou. U dětí hrají velkou roli rodičovské vzory. O celiakii, víře a haluzi z připravované knihy Příběhy obyčejného uzdravení.

Doba čtení: 6 minut

Vlastní sestra celiakie: Dermatitis herpetiformis Duhring

O celiakii jste jistě už slyšeli. Pravděpodobně také víte, že je to onemocnění, které má spojitost s tenkým střevem a musí se při něm držet bezlepková dieta. Napadlo by vás, že můžete mít celiakii, i když netrpíte trávicími problémy a jediné, co vás trápí, je svědivý ekzém?

Doba čtení: 5 minut

Celiaci už se připravují na Vánoce. Jak si je užít bez lepku?

Být celiakem nemusí být tak složité, jak by se mohlo znát. Když se naučíte péct a vařit tak trochu jinak, zvládnete i přípravy na Vánoce levou zadní. Důkazem budiž tři dámy, kterým lepek vystoupil ze života.

Doba čtení: 9 minut

Nabízeli bezlepkovou dietu plnou lepku. Inspekce je načapala

Garantují, že vám dodají krabičkovou dietu bez lepku, ale přitom by celiakovi poškodili tenké střevo. Společnost Adifit.cz nabízela bezlepkovou dietu, která obsahovala kvanta lepku.

20. 6. 2016 14:56
Doba čtení: 2 minuty

Velký průzkum: U jaké pojišťovny dostane celiak nejvyšší příspěvek?

Která pojišťovna dá celiakům nejvíc peněz a u které utřou nos? Ptali jsme se ve všech českých pojišťovnách a zjišťovali, proč někde přispívají jen dětem i proč vám neproplatí bezlepkový chléb.

Doba čtení: 8 minut

Recepty: Ač bez lepku, chutnají všem

Bezlepková strava už dávno není jen o nákupu předraženého drobivého chleba nebo šunky bez mouky. Vařit se dá snadno, rychle a tak, že nikdo nic nepozná.

13. 6. 2016 11:00
Doba čtení: 3 minuty

7× o celiakii: Může celiak pracovat v pekárně?

Módní je dnes býti nemocným, rozumějte býti člověkem, který stejně jako celiak vyřazuje z jídelníčku lepek. Dělá takový člověk dobře? Jak poznám, že jsem celiak?

Doba čtení: 4 minuty

Z čeho může celiak péct, když ne z pšenice?

Celiak, případně člověk, který je alergický na lepek, si z běžně nabízené pšeničné či žitné mouky moc věcí neupeče. Naštěstí je tu řada plodin, které lepek neobsahují. Inspirujte se, zkuste to zas trochu jinak.

8. 6. 2016 15:30

Celiak může získat až šest tisíc ročně na bezlepkovou dietu

Při příležitosti Mezinárodního dne celiakie, který letos připadá na sobotu 21. května, zveřejnila naše největší zdravotní pojišťovna data vztahující se k tomuto onemocnění. Kolik je celiaků a kde získají největší příspěvek na nákup bezlepkových potravin?

Doba čtení: 2 minuty

Domácí dobroty bez lepku: Nad těmi nos neohrnete

Nemá ani celiakii ani alergii na lepek, přesto doma vaří zcela bezlepkově, a dokonce má i vlastní bezlepkovou pekárnu. Jak se Kateřina Jiroušková k životu bez lepku dostala a jak to, že její pečivo chutná skvěle?

9. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vánoce bez lepku, to je cukroví z bezlepkové mouky i kapr v hrašce

Celiaci prý patří k těm nejdisciplinovanějším pacientům se speciální dietou. Hřešit by ale neměli ani o vánočních svátcích. I jednorázový dietní ústupek se může „zvrhnout“. Máme pro vás tipy, jak připravit bezlepkové vánoční cukroví i smaženého kapra.

15. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bezlepková dieta je podle akademiků nezdravá módní vlna

Úskalí bezlepkové diety se stalo hlavním tématem konference Akademie věd ČR.

Doba čtení: 3 minuty

Nají se bezlepkář v běžné restauraci? Záleží na kuchaři

Jíst v restauraci bezlepkově je velký problém. Tak tahle věta platí spíš na malém městě, nebo tam, kde kuchař neví, že lepek je v krutonech a často i kečupu. Kde se tedy najíte bez lepku dosyta?

Doba čtení: 6 minut

Restaurace Uhelna: Vaříme bezlepkově, ale nepoznáte to

Bezlepkové stravování je pro jedny módní trend, pro druhé „zas nějaký výmysl“, ale pro někoho nezbytnost. Nají se všichni u jednoho stolu, aniž by někdo prskal nebo lamentoval nad cenou? V Uhelně ano.

30. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nová restaurace vaří zcela bez lepku

Restaurace Uhelna v Praze vychází vstříc celiakům a dalším lidem, kteří dodržují bezlepkovou dietu. Jídlo bez lepku je tu automatické.

30. 10. 2015 11:05
Doba čtení: 1 minuta

Mám strach z jediné věci, říká mladá diabetička. Z těhotenství

Když nám ujede autobus, jdeme do práce nebo do školy pěšky. Martina nemůže, protože ví, že toho ráno nesnědla tolik, aby jí menší „výšlap“ nezpůsobil hypoglykémii. Jaké je to být v devatenácti diabetikem?

Doba čtení: 9 minut

Co se stane celiakovi, když sní krajíc chleba?

Choroby, které souvisejí s působením lepku, lze shrnout pod pojem intolerance lepku. Je to hned několik nemocí s různými příznaky. Co udělá lepek nemocným, a nakolik je bezlepková dieta vhodná pro zdravé lidi?

Doba čtení: 5 minut