Hlavní navigace

Celiakie jako příčina neplodnosti a potratů

26. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek. Tato nevyléčitelná nemoc je navíc často provázena řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Neléčená celiakie může také vést ke spontánním potratům.

Celiakií neboli trvalou přecitlivělostí na lepek – bílkovinu obsaženou v obilných moukách, jakými jsou pšenice, žito, ječmen či oves – trpí v ČR odhadem 1–2 % obyvatel. Mezi hlavní příznaky patří průjmy a projevy malabsorpce (vstřebávání). Tyto problémy se ale automaticky nemusí vyskytovat u všech nemocných. Dokonce celá pětina postižených celiakií neudává žádné zažívací potíže. Dalšími příznaky celiakie je chudokrevnost, poruchy kostního metabolismu, poškození zubní skloviny, výskyt aftů, vypadávání vlasů, narušení koordinace pohybu. Celiakii mohou doprovázet také poruchy funkce štítné žlázy, migrény, deprese a v neposlední řadě také neplodnost.

Marná snaha o početí? Nechte se otestovat na celiakii

Na možnou souvislost mezi neplodností a celiakií nyní upozorňují odborníci. „Případné onemocnění celiakií by rozhodně neměly podceňovat ženy, které se z neobjasněných důvodů neúměrně dlouhou dobu marně pokouší o miminko. To může být způsobeno právě tím, že chronické zánětlivé onemocnění střeva u ženy narušuje fungující imunitu, která je při oplození vajíčka nesmírně důležitá. Při nemožnosti početí nebo u opakovaných potratů je pacientce proveden základní screeningový test pro diagnostiku celiakie,“ vysvětluje Jiří Novák z imunologické laboratoře Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet v Praze.

Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií. Z toho v ČR je cca u 3 % neplodných žen diagnostikována zároveň celiakie. Podle amerických studií se u žen trpících celiakií také vyskytuje až čtyřikrát vyšší riziko spontánního potratu než u zdravých žen. K podobným závěrům došli také italští odborníci.


Autor: Photo by Thomas Kelley on Unsplash, podle licence: Public domain

Pokud neplodnost souvisí s celiakií, může pomoci bezlepková dieta

Jejich výzkumy ukázaly, že celiakie je rizikovým faktorem nejen vyššího výskytu spontánních potratů, ale i nízké porodní hmotnosti novorozence či kratšího období kojení. Vztah celiakie a neplodnosti potvrzují rovněž finští lékaři. Podle nich tvoří ženy s celiakií 4 % ze všech pacientek, které mají problémy s otěhotněním. Takové pacientky musí striktně dodržovat dietní režim, jinak jim hrozí výrazně kratší období plodnosti a dřívější nástup menopauzy.

Celiakie možná ovlivňuje i plodnost mužů

Další výzkumy naznačují, že i muži, kteří trpí zatím nediagnostikovanou celiakií, se s neplodností potýkají častěji než ostatní. Konkrétním problémem u těchto mužů bývá vyšší přítomnost netypických spermií spolu s nevyrovnanou hladinou hormonů. Jedna ze studií uvádí, že skoro 20 % sezdaných celiaků trpí neplodností kvůli změněné morfologii nebo zhoršené pohyblivosti spermií.

„V posledních pěti letech se v případě léčby neplodnosti stále více uplatňuje reprodukční imunologie. Právě vyšetření imunologického panelu může postižení celiakií odhalit u žen i mužů, kteří dosud neměli žádné zdravotní potíže,“ popisuje Jiří Novák.

Řešením je dieta

Ať už žena trpí samotnou celiakií, nebo má potíže s plodností, základem je návštěva odborného lékaře a nekompromisní dodržování dietního režimu. „Pokud má pacientka problémy s otěhotněním a zároveň ví, že má celiakii, je tu velká šance na úspěšnou léčbu neplodnosti. Podmínkou však je striktní dodržování bezlepkové diety, která dokáže snížit rizika neplodnosti až na úroveň zdravých žen,“ říká lékař.

Dietní opatření upraví rovnováhu imunitního systému, odstraní se příčina zánětu a ženě pak většinou nic nebrání v otěhotnění. „V případě, že by žena příznaky celiakie ignorovala, nejen že bude trpět příznaky, ale zvyšuje si problémy s plodností a potenciál k početí je snížen,“ uzavírá Jiří Novák.

Odborná spolupráce:

MUDr. Jiří Novák

Imunologická laboratoř Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet v Praze

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).