Hlavní navigace

Vbočený palec je pěkná hrůza, ale nemusí být

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz
Vbočený palec má dnes kde kdo. Málokdo ale toto bolestivé a nohy hyzdící onemocnění léčí. A přitom je tolik možností. Přečtěte si doporučení ortopedů.

V zimě zatneme zuby a tu bolest ve sněhulích nějak zvládneme, ale ukázat bosou a ke všemu ještě bolavou nohu v žabkách zvládne jen otrlý jedinec. Vbočený palec je jednoduše křivárna, jak se patří. S vystouplým kloubem a mimo osu vyhnutým palcem na noze se prostě nechlubíme jak s novým autem. Tuhle deformitu nevylepší ani sebelepší pedikúra, snad jen dláto a zručnost diplomy ověnčeného pána z nemocnice. Anebo existují alternativy, o kterých se toho moc neví? Ptali jsme se primáře ortopedie v České Lípě Karla Horela, ortopedů Dalibora Ostrého a Jana Valenty i fyzioterapeuta Aleše Dobšáka–Klinga.

Mladí nebo staří – všichni je můžeme mít


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Ani na dovolené vbočené palce neschováte, leda do písku

Hallux valgus nemusí být vidět, ale rozhodně je vždy cítit. Nikoli čichovými senzory, ale celým tělem. Palčivá bolest na kloubu palce je prvním znamením, že se tam dole něco děje. Zvláště ženy si s vbočenými palci užívají peklo na zemi. Ať je vám třicet nebo šedesát, najednou se nevejdete do oblíbených bot a zažíváte muka, když si do práce vezmete lodičky třeba jen na malém podpatku. Večer už jen sledujete otlačený červený kloub palce, který po čertech bolí a nedá se uchlácholit ani horkou lázní.

„Kůže je často zarudlá, se zduřením. Nohy se brzy unaví, palec se začne postupně vychylovat směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a postupně tak zhoršuje její deformitu,“ zaznívá z ortopedické ambulance Dalibora Ostrého. To ale není všechno, když doma v tichosti trpíte, postupně začínají vznikat degenerativní změny na základním kloubu palce a zaděláváte si na artrózu.

Přečtete si dále: Které boty vám zničí nohy?

Může za to jen špatné obutí?

Pokud bez podpatků neopouštíte byt, pěkně své vášni pro život na vysoké noze poděkujte. Může totiž být jednou z příčin, proč se vám palec i ostatní prsty začínají kroutit a de facto začínají kopírovat špičatou úzkou botu. Další z faktorů, který stojí za halluxy, je dědičnost. „Pokud má některý z rodičů vbočený palec, je zde vysoké riziko, že se jeho potomci s tímto problémem budou potýkat také,“ odhaluje Jan Valenta, avšak dodává, že svou roli hraje i hormonální nerovnováha u žen kolem pětapadesáti let. „Příčná klenba se zbortí a tím může dojít k vybočení palce,“ poukazuje lékař na rizika spjatá s klimakteriem

Když už si otevřenou botu i v tropických dnech odpíráte jen proto, že vám to velí stud z pokroucených nohou, je nevyšší čas vyrazit k lékaři. Odbornou pomoc hledejte u ortopeda, který na základě snímkování rozhodne, co s vámi. „Lékař nejdříve s pomocí rentgenového snímku zjistí, jak těžká je deformita palce. V případě velké deformity doporučí nejvhodnější typ operace," nastiňuje první kroky lékaře Jan Valenta. Ale nemusíte se bát invazivního zákroku, lékař nebere skalpel do ruky hned, jak se objevíte ve dveřích. „Je mnoho souvislostí, které hrají roli při posouzení vhodnosti operace. Záleží na tom, je-li noha navíc plochá, v jakém postavení je pata a podobně,“ zaznívá od primáře Karla Horela.

Přečtěte si také: Aby chůze neškodila

Korekce není bezbolestná

V počátečním stadiu a v prevenci progrese vbočeného palce, doporučuje Dalibor Ostrý různé korektory postavení palce, které se vkládají mezi prsty. Nejčastěji mezi palec a ukazovák, to aby palec netlačil a nedeformoval krom sebe i ostatní prsty. Karel Horel v případě mírné deformity označil za první kroky lékaře masti a rehabilitace. Významné místo v léčbě halluxu zaujímá i fyzikální terapie – magnetoterapie či elektroterapie.

Léčba samo-domo

Pomoci si však můžete i v domácích podmínkách. Na trhu existuje celá plejáda ortopedických vložek do bot, mající za cíl korigovat vbočené postavení nohy. Většinou se jedná o vložky, které v botě nosí i lidé s propadlou klenbu. Novinkou je pak biomechanická aktivní stélka, která pouhým snížením prostoru pod palcovým kloubem nutí k aktivitě jinak líný poslední článek palce. Za zmínku stojí i korektory, které rovnají palec v noci. Prostrčíte nohu i nezbedný palec spletencem gum, a jestli vás bolest z nápravy nechá po následující měsíce usnout, můžete se dočkat příznivých změn – nikoli však doživotních.

Přečtěte si také: K čemu vedou podpatky ve třinácti?

Viklání, ždímání, usazování 

Odolní jedinci, vytrvalci a běžci na dlouhé tratě mohou vsadit na fyzioterapii. Viklání, ždímání, usazování jsou tři kroky Dornovy metody, která vás přes bolest a vytrvalost přenese od palce vbočeného k palci normálnímu. „Výsledky jsou při intenzivním a správném cvičení patrné do tří měsíců. Mám ale i pacientku, která čtvrt hodiny třikrát denně cvičila a dnes, po čtrnácti dnech je její palec v o 50 % lepším postavení,“ říká fyzioterapeut Aleš Dobšák–Kling z rekondičního centra Imzadi.cz.

Dornova metoda

Dornova metoda je velmi jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Dornovou metodou se napravují klouby a obratle a vyrovnává se celková statika těla. Děje se tak šetrně jemným tlakem za aktivního pohybu a spolupráce pacienta.

Zdroj: imzadi.cz

Těžká deformita – operační sál volá

Deformity palce mohou být opravdu mimořádné, často palec překryje ukazovák tak, že na první pohled vidíte jen čtyři prsty. Jeden nešikovný palec s sebou může vzít i zbylou čtveřici, a tady už vám žádný korektor nepomůže. Je třeba nechat zasáhnout bílé pláště. Z operačních metod bylo popsáno na sto třicet typů operací. Dalibor Ostrý říká, že jde o různé druhy osteotomií: „Dochází tam k přerušení kosti a korekci postavení buď s fixací šroubky či kovovými dlahami, nebo i bez nich. Současně se potom provádí plastika kloubního pouzdra a často odstranění zbytnělé burzy.“ 

S vbočeným palcem se můžete narodit, ale můžete k němu přijít i jako slepý k houslím. Je-li však vaše pokroucená noha důsledkem genů, máte oproti starším pacientům body k dobru. „Jedná-li se o vrozenou deformitu palce, lze po invazivním zákroku počítat s výbornými výsledky. Pokud jde o pacientku, které vbočený palec komplikuje život v důsledku příčného plochonoží, po operaci následuje rehabilitace. V mnoha případech je dále doporučeno doživotní nošení podpůrných vložek v obuvi,“ seznamuje nás s nepěknými vyhlídkami pacientek v přechodu Jan Valenta. Snad nejrozšířenějším typem je operace podle Brandesa a Kellera, ale ať už váš lékař zvolí jakýkoliv druh operace, počítejte se sádrovou fixací po následujících šest až osm týdnů.

Základem není léčba, ale prevence

Vhodnou prevencí je správné obutí. Cítíte-li bolesti v oblasti palce na noze, volte obuv se správně zhotovenou stélkou, na středním podpatku a prostornou špičkou – vysoké podpatky nejsou vhodné na trvalé nošení, vedou ke vzniku ploché nohy, podporují flekční postavení kolen a kyčlí, hyperlordózu bederní a vyvolávají i bolesti v zádech.

Bota by měla mít pevný opatek, vhodný materiál je lehký a poddajný. „Pro správnou funkci nohy je důležitá stabilita, aby noha byla ve správném postavení a pevná v bočním i předo-zadním směru,“ říká k výběru vhodné boty Dalibor Ostrý. Chození na boso vašim palcům také nikterak nepomůže: „V domácím léčení doporučuji nechodit naboso po tvrdém a rovném povrchu, používat měkkou domácí obuv nejlépe s anatomicky tvarovanou stélkou. Při bolestech pak doporučuji cvičení palce a protahování všemi směry.“ 

Čtěte také: Čím dražší sportovní boty, tím horší

Při trvalejších potížích či větší deformitě, kdy už vbočený palec omezuje sportovní aktivity nebo prostě stále jen bolí, neváhejte s návštěvou lékaře. „Při bolestech nohou v oblasti palce by bylo vhodné odborné vyšetření v podologické poradně. Včasná opatření jako korekce vadného postavení nohou individuálně vyrobenými vložkami, doporučení vhodné obuvi, eventuelně i omezení nevhodného přetěžování v práci či při sportu vám mohou výrazně ulevit,“ říká Dalibor Ostrý.

Křivé prsty nemusíte schovávat v uzavřené botě, když si venku slunce dokazuje svou moc. Jejich náprava stojí úsilí, pravidelnou péči a někdy i zatnuté zuby a pár slz, ale když vytrváte, na žabky a sandály už se nebudete muset koukat jen skrze výlohu.

Čtěte dále: Kuří oko se dělá hlavně ženám

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).