Hlavní navigace

nohy

Barefoot, nebo levné tenisky. Jaký je v tom rozdíl?

Boty s nízkou podrážkou neboli bosoboty, případně barefoot, si získávají stále větší oblibu. Jak je to možné, cožpak jejich majitele nebolí po delší době chodidla nebo i celé tělo, tak jako po nošení tenisek s plochou podrážkou? Nejde náhodou jen o reklamní trik?

Doba čtení: 4 minuty

Na suché paty nejlépe zabírá močovina

Suché, popraskané a plné kráterů nejsou jen pole a zahrady, ale i naše paty. I těm dalo letošní parné léta pěkně zabrat. Jak tvrdým patám navrátit jemnost a barvu, prozradil odborník na péči o nohy a tělo.

Doba čtení: 4 minuty

Nehtová rovnátka: v ničem vás neomezují a lze je i ozdobit

Příčin, proč nám začnou zarůstat nehty, je celá řada. Mezi nejvýznamnější faktory patří nesprávné upravování nehtů, dále třeba špatná obuv. „Existují dvě cesty, jak problém řešit. Konzervativní a chirurgická,“ říká specialista, který vždy dává přednost neinvazivní metodě a je průkopníkem tzv. nehtových rovnátek.

26. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Chcete dítěti zničit nohu? Obujte ho moc brzo

Naprostá většina dětí se rodí se zdravými chodidly. Než nastoupí do školy, má ale již celá třetina z nich deformované nohy. Drápovité prsty, vadné postavení pat, ploché nohy, zarůstající nehty a další potíže, které si jinak „užíváme“ třeba po čtyřicítce. Čím svým dětem ničíme nohy?

22. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak vzniká puchýř a co s ním udělá gelová náplast

Situace, kdy musíme sáhnout po náplasti, se vyskytují běžně. Vyplatí se proto mít je raději vždy po ruce. Puchýře nebo různé odřeniny z bot nejsou sice závažné zdravotní potíže, ale i tak dovedou pěkně znepříjemnit život.

7. 6. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Cviky proti křečovým žilám: jednoduché a rychlé

Také schováváte nohy i v horku, protože se vám nelíbí křečové žíly a metličky (mikrovarixy)? Ty jsou viditelným příznakem chronického žilního onemocnění, které se vám pravděpodobně již dříve přihlásilo pocity těžkých nohou, mravenčením, křečemi, bolestí a otékáním nohou.

28. 5. 2018 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Plíseň na nohách: proti mykózám pomohou bylinky i vhodné ponožky

Léto za dveřmi a hrozba mykózy s ním. Reklama útočí „zázračnými pomocníky“, kteří vás plísní zbaví údajně za pár dní. Ve skutečnosti je to běh na velmi dlouhou trať. Existuje nějaká prevence?

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Po ztrátě dolních končetin nemáte automaticky nárok na elektrický vozík

Pokud člověk přijde o dolní končetinu či končetiny, hned v nemocnici mu je nabídnuta rada, kde získat příspěvky na péči, na mobilitu i přestavbu bytu. Nárok na elektrický vozík mu ale automaticky nevzniká.

Doba čtení: 3 minuty

Oteklá noha či nohy ukazují na žilní onemocnění

Těžké či oteklé nohy, mravenčení, křeče, žilky či uzlíky na dolních končetinách, otok a studená noha či hnědé skvrny. To vše mohu být příznaky chronické žilní nemoci, a čím dřív půjdete k lékaři, tím líp.

10. 4. 2018 19:05
Doba čtení: 5 minut

Bolestí lezla po čtyřech. Prodavači v obchodních centrech musí celý den stát

Dvanáctihodinová směna, malý prostor krámku v obchodním centru, pultík, židle. Vlastně ne, zapomeňte, židle tu být nesmí, tady se smí jenom stát. Co takové mnohahodinové stání udělá se zdravím a za jak dlouho ho zničí trvale?

Doba čtení: 10 minut

Bačkory na českých školách. Tohle je realita

Zmapovali jsme školní přezůvky u žáků první, třetí a osmé třídy. Někteří měli bačkory malé, nebo naopak velké, děravé, nebo prostě neměli žádné. Přečtěte si, proč se bačkory nemají dědit a jak vybrat ty vhodné.

Doba čtení: 6 minut

Poruchy nohy ovlivňují celé tělo

„Nestačí se jen snažit o potlačení bolesti, hlavní je zajímat se o souvislosti, jež k ní vedou,“ říká brněnský ortoped Vladimír Holoubek.

Doba čtení: 11 minut

Kuří oko zvládne nejlépe pedikérka

Tlačí, bolí a zanedbané vás může trápit dlouhé měsíce. Jak si poradit s kuřím okem? A rozeznáte ho od bradavice?

2. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Konopí uleví při křečích i patní ostruze

Křeče nohou, varixy neboli křečové žíly, ostruhy na patě – to jsou časté potíže, které sužují naše končetiny. Odbornice radí, jak pomohou výrobky z konopí.

Doba čtení: 3 minuty

Bosé boty obujete a už nechcete jinak

Vivobarefoot – nejznámější značka tzv. bosých bot – je u nás zásluhou Kamila Vedrala. Před šesti lety to u něj byla láska na první obutí a přenáší ji dál. „Všichni jsme se narodili bosí, a proto jsou naše boty téměř pro každého,“ říká propagátor bosých bot.

Doba čtení: 6 minut

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

5 nejčastějších poporodních problémů a jejich řešení

Porod je velká změna, nejen životní, ale i pro vaše tělo. Na co je třeba se připravit a kdy s ním příchozí nepříjemnosti odezní? Pět nejčastějších poporodních problémů a jejich řešení.

18. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčivý relax: velký přehled koupelových olejů

Samotná koupel v teplé až horké vodě je značně relaxační. Pokud nahradíte světlo svíčkami, bude to téměř dokonalé. Uspokojte i další smysl – čich – a přidejte si do koupele vonné oleje. Vybírat můžete podle nálady nebo i zdravotních potíží, kdy se účinné látky vstřebávají do pokožky již během relaxace.

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Je vám zima? Prohřejte si organismus

Kromě toho, že se můžeme v zimě cítit poněkud nepohodlně, mráz navíc zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak. Zahřát nás může nejen vhodné oblečení, ale i potraviny, oleje nebo bylinné koupele. Podívejte se na zimní tipy bylinkářky Jarmily Podhorné.

11. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak dlouho se čeká na operace a lze to urychlit?

Máte bolesti nebo nějaký zdravotní problém a rádi byste se jej zbavili s pomocí lékařů? Pro některé vybrané výkony jsou zákonné lhůty. Maximální je pak u náhrad kyčelního kloubu. Hádejte, jak dlouho na něj můžete čekat. A co udělat pro zkrácení lhůty?

9. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolí vás klouby? Jezte lososa, kefír nebo pomeranče

Zejména s příchodem chladného počasí se zhoršují bolesti kloubů. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem a úpravou jídelníčku.

Doba čtení: 3 minuty

Hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Osteoporóza je závažné onemocnění, které vede k mnoha komplikacím. Jednou z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, která ve 20 % vede až k úmrtí. Co můžete pro svoje kosti udělat sami a nehrozí vám osteoporotická zlomenina?

Doba čtení: 2 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Křečové žíly a léčba: co všechno uhradí pojišťovna?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem. Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Jednoznačně ano, ale postupně

Boty i ponožky omezují. Nohy je však třeba připravit. Bosá chůze také není vhodná u některých onemocnění či vad. Nehodí se ani na tvrdé povrchy. „Chůze naboso je velice prospěšná věc, která by měla být samozřejmostí od nejútlejšího věku,“ říká Iva Bílková.

Doba čtení: 7 minut

Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Pompeho nemoc je vzácné onemocnění, které má tak málo lidí, že jej ani mnozí lékaři neznají. Pacienti trpí závažnou svalovou slabostí a problémy s dýcháním, což je bez léčby velmi nebezpečné. Ti, kteří se dostanou do péče odborníků, mají z velké části vyhráno.

14. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Suché paty: nehezké a bolavé

Velmi častým problémem chodidel bývají suché a často popraskané paty. Co použít, škrabky, pemzy, brusky, nebo pilníky? Pomůže nejen každodenní péče, ale i citron a tvaroh.

2. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Plíseň na nehtech je potřeba léčit včas

Jsou nehezké a často mohou za zápach nohou. Plísně na nehtech nejsou jen kosmetickým problémem. S jejich léčbou pomůže dietní opatření a antimykotika.

Doba čtení: 3 minuty

6 způsobů, které pomohou s patní ostruhou

Ostruhu na patní kosti okem nevidíme, ale bolí jako čert. Za vším totiž vězí kostěný výrůstek, který lze diagnostikovat na základě rentgenového vyšetření. Řekneme vám nejenom, co za tímto problémem vězí, ale také jak si pomoci svépomocí a co vás čeká u lékaře.

Doba čtení: 2 minuty

Zbavte se zápachu a pocení nohou

Zapáchající nohy. Není to sice jen letní problém, ale v teplých měsících nás víc trápí. Jak se zápachu nohou zbavit, nebo jej alespoň zmírnit, když pravidelná hygiena nestačí?

22. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty