Hlavní navigace

Zvětšují se lidem nohy?

27. 1. 2010

Sdílet

Ty máš ale sloní nohy, slýchá stále více nešťastníků. Zvláště ženy se se svou nadměrnou velikostí obuvi dost trápí. Nejen kvůli tomu, že místo nohou mají ploutve, ale také proto, že jen velmi obtížně shánějí jakékoliv padnoucí boty.
nohy

Lidé jsou větší než dřív. Na rozdíl od našich předků nás nesužují hladomory, války ani jiné pohromy. Máme se dobře a dostává se mám dostatek nebo spíše nadbytek potravy už od narození. Důsledek je jasný. Lidé se ve všech rozměrech zvětšují, a to nejen do výšky, ale pochopitelně i do šířky. Stejně tak roste i velikost nohy.

Sice nejsou k dispozici přesná data o tom, jak se velikost bot v historii měnila, ale jedno je jasné. Nohy se zvětšují. Průměrná dámská britská noha měří 24,5 cm, což odpovídá velikosti 5 neboli 38. V roce 1951 ale měly Angličanky velikost 3,5, tedy 36.

Velká noha je hnusná

Angličanka CHRISTINE BROWNING váží o něco víc, než je průměr, nadváhu ale v žádném případě nemá. Dokonce jí lidé občas říkají, že je štíhlá. Přesto se trápí. Její noha vyrostla do úctyhodné velikosti 11, která odpovídá naší 45. „Je to nepříjemné stigma. Ženy očekávají, že jejich chodidla budou elegantní a štíhlá. Já si připadám hnusná. Kvůli svým nohám jsem terčem posměchu,“ sdělila zpravodajskému webu BBC. „Když se hovory žen nebo dívek stočí k botám, najednou nechcete být součástí této konverzace a rychle hledáte způsob, jak z ní uniknout,“ dodala. Podle ní mají stejné pocity další ženy se sloníma nohama. Nadbytečné kilogramy se dají shodit, můžete zeštíhlit v pase, ale velikost nohy zkrátka nezměníte.

Ženy se stejnými problémy, jako má Christine, přicházejí na londýnskou podiatrickou kliniku doktorky EMMY SUPPLE. „Mám spoustu klientek, mladých dívek, které už dosáhly velikosti sedm až devět, a jejich nohy stále rostou,“ popisuje odbornice. Její klientky, ale i klienti si často stěžují na to, že jejich nohám okolí nelichotivě říká sloní nohy, ploutve nebo také klaunské nohy. Vzácná není ani přezdívka Yeti. Skutečnou příčinou jejich návštěvy ale jsou zdravotní problémy, se kterými se musí potýkat. Stále častěji se totiž vyskytují deformace nohy a poruchy nervů.

Čtěte téma: Které boty vám zničí nohy?

4 z 10 žen si kupují nepadnoucí boty

Podle podiatričky je pro ženy magická hranice velikosti bot 8, tedy 42. Jakmile mají větší nohu, nepřiznají si to a snaží se vmáčknout do menších bot, jen aby nemusely jít s pravdou ven. Tiše snášejí bolest a ničí si nohy, jen aby to vypadalo, že mají menší velikost. To potvrzuje i výzkum britské Society of Chiropodists and Podiatrists. Podle něj si čtyři z deseti žen kupují nepadnoucí boty. Stejnou chybu dělají dva z deseti mužů. Silnější pohlaví se ale se svými nadměrnými rozměry lépe smiřuje a tolik je neprožívá.

Se svými zkušenostmi se zpravodajskému webu BBC svěřil i BRUCE DAVIS, manažer společnosti Magnus Shoes, který se v obchodu s obuví pohybuje od poloviny šedesátých let. „Ženský postoj je v tomhle byznysu nesmírně komplikovaný a složitý. Často jsem slýchával, raději budu chodit bosa než nosit tohle,“ řekl. Podle něj se ale výrobci obuvi postupně začínají přizpůsobovat rostoucím chodidlům. Narůstá počet specializovaných obchodů, jak kamenných, tak internetových.

Například jedna z největších britských sítí obchodních domů Debenhams hlásí, že zažívá ohromný boom prodeje velkých velikostí. V loňském roce vzrostl prodej dámských bot ve velikosti 9, tedy 43, o 23 procent. Stejná situace je i pánském oddělení, kde se výrazně zvětšil zájem o pánské boty ve velikosti 14, tedy 48, a více.

Masírujte se doma: Masáž nohou a rukou

Přiznat pravdu a zažít pohodlí

nohy

Jenže skutečně se lidem tolik zvětšují nohy? Odborníci jsou skeptičtí. Podle obuvníka Davise se těžko může hovořit o zvětšování velikostí obuvi, když nikdo nemá přesná data z minulosti. Je tedy dost dobře možné, že i dříve byli lidé s velkýma nohama, pouze se nevedly statistiky, a tak se o nich neví.

Podiatr MATTHEW FITZPATRICK se domnívá, že lidské nohy se sice zvětšují, ale stejně tak se mění postoj lidí. „Jsme skutečně svědky toho, že chodidla rostou, nebo jen vidíme, že jsou lidé náročnější při výběru bot?“ ptá se. Podle něj si ženy začínají uvědomovat, že je lepší nosit svoji skutečnou velikost, než trpět kvůli módě. Mezi slony mezi ženami totiž patří řada celebrit, například herečka Kate Winslet. Ta má velikost 8, tedy 42, a nijak se za to nestydí. Právě ona je vzorem pro mnoho žen, aby zůstaly své a nesnažily se cpát do malých bot jen proto, že si to žádá móda.

Neriskujte zdraví: Jak vybrat dobrou pedikúru

Česká realita: Nemáme

Zatímco Angličanky se za svoji skutečnou velikost bot přestávají stydět a kupují si padnoucí boty, v Česku je situace mnohem horší. Na západ od nás jsou v obchodech „sloní“ boty běžně k dostání a není nutné hledat specializované prodejny. Výjimkou nejsou ani elegantní střevíčky jako stvořené pro princeznu. Už pár kilometrů za hranicemi jsou ženy s rozměrnějšíma nohama brány jako normální zákaznice.

V Česku je sehnat velké boty nadlidský výkon. Z nějakých záhadných důvodů se k nám prakticky nedovážejí. Obchody končí velikostí 41, a to v lepším případě. Jakmile se zeptáte po větších botách, dostane se vám obligátní odpovědi: Nemáme! Můžete hledat v obchodních řetězcích, zavedených značkách i luxusních prodejnách, ale výsledek bude stejný. Řešení je jen jedno, zapomenout na to, že nakoupíte stejně snadno jako všichni ostatní. Pokud skutečně potřebujete velké boty, vydejte se do specializovaných prodejen, případně objednávejte po internetu nebo nakupujte v zahraničí.

Anketa

Jste spokojeni s nabídkou bot ve vaší velikosti?

Foto: Dreamstime, Feetceleb.com

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).