Hlavní navigace

Kuří oko se dělá hlavně ženám

24. 7. 2012

Sdílet

 Autor: fdfac.com
Kuří oka vznikají zejména nošením nevhodné obuvi. A v tom jsou ženy přebornice. Výstupky rostou na kůži a kloubech nohou. Pokud je necháte být, začnou časem pořádně bolet.

Nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou se projevují zejména u žen. Ne snad, že by k nim byly geneticky více předurčeny, ale kuří oko obvykle vzniká v důsledku nošení nepohodlné a tlačící obuvi. Tato disciplína je zejména doménou žen, které někdy dají přednost krásné botě před pohodlím a zdravou nohou.

Kuří oko tlačí na kost, proto bolí


Autor: fdfac.com

Kuří oko se tvoří hlavně na kloubech nohou

Kuří oko je kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy, který může být velký až 1 cm. Objevuje se zejména na kloubech a na vystupujících kostech. Bývá dosti bolestivé – příčinou bolesti je čep tvořený ztvrdlou kůží, který tlačí na kost. Pokud kuří oko lehce poškrábete, začne se drolit, zbělá a zdrsní na omak. „Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC Boty. Za rizikové při delším nošení označuje zejména vysoké boty do špičky.

„Jako první pomoc proti kuřímu oku doporučuji gelové náplasti, které alespoň trochu uleví,“ dodává. Máte-li šikovné ruce, poradíte si s kuřím okem i doma a nemusíte ani chodit na pedikúru.

Náplasti, nebo obyčejná cibule a ocet

Ideální domácí léčbou jsou náplasti na kuří oka z lékárny. Tyto náplasti obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí tvrdou kůži a umožní vám po teplé koupeli kuří oko „vydloubnout“.

K babským receptům na léčbu kuřích ok patří například obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer připevněte náplastí či obvazem k postižené noze. Ráno si nezapomeňte důkladně omýt nohy, protože cibule a ocet umějí s kuřími oky sice zázraky, ale po fialkách zrovna nevoní. Tento postup opakujte každý večer tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne.

K odstranění odumřelé kůže a kuřích ok pomůže také pasta ze soli a třtinového cukru. Samotného kuřího oka se nejlépe zbavíte, když si napadenou nohu namočíte do horké vody, do které můžete přidat také trochu kyseliny salicylové. Počkejte, až kuří oko zbělá a pak se můžete připravit na zákrok. Odumřelou kůži opatrně odstraňte ostrým nožem nebo žiletkou, osušte a přelepte náplastí.

Zdravá noha chce dobré boty a slušné zacházení

A jak nepříjemným kuřím okům předejít? Kromě zmíněné dobře zvolené obuvi je důležité také o nohy pravidelně pečovat a alespoň jednou týdně je ošetřit kvalitní pemzou. Stejně, jako si natíráte ruce hydratačním krémem, měli byste i na nohy používat kvalitní hydratační přípravky. Nohy zvláčníte také s pomocí receptu našich babiček, které si nohy mazaly silnou vrstvou krému a přes noc daly nohy do silných ponožek. Další tip doporučuje promazat nohy namísto krémem olivovým olejem. Ráno bude kůže krásně jemná a kuří oko nedostane šanci.

Přečtěte si dále: Rady pro zdravé nohy

S využitím tiskových materiálů společnosti CCC Boty

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).