Hlavní navigace

klouby

Když vás v zimě bolí klouby…

Bolest a ztuhlost kloubů, zejména po ránu, jsou prvními varovnými příznaky. Projevují se často při změnách počasí, a hlavně v zimě, kdy máme menší možnost zdravého pohybu.

26. 1. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Kloubní výživa pro koně – dobrý nápad pro lidi?

Lidi nejsou koně, nekrmí se melasou ani vojtěškou, zato kloubní výživu někteří používají stejnou. Navzdory tomu, že nejde o léčivý přípravek, ale veterinární. Proč to dělají a nehrozí jim nějaké zdravotní komplikace? Pomáhá kloubí výživa pro koně i lidem?

Doba čtení: 5 minut

Na artrózu na rukách kloubní výživa moc neplatí

Sedm z deseti lidí nad šedesát pět let trpí nějakou formou artrózy – degenerativním poškozením kloubního pouzdra, měkkých tkání i kostní struktury. Jak tento proces oddálit a čím si ulevit?

Doba čtení: 6 minut

Ortoped: Nejlepší je, když se pacienti ptají a sami se pro kúru rozhodují

„V ortopedii jsem byl vždycky trochu neortodoxní. Ač jsem dlouhá léta chodíval operovat, zároveň využívám manuální medicínu. I s její pomocí jsem nezřídka míval poloviční lékové náklady, než byl běžný průměr,“ říká Karel Srch, ambulantní specialista z Roudnice nad Labem.

11. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 16 minut

Účinnost kolagenových injekcí ověřujeme kloub po kloubu, říká ortoped

Kolagen coby tělu prospěšnou látku uznával už dávno, ke kolagenovým injekcím byl prý zpočátku trochu skeptický. Prof. Tomáš Trč, šéf ortopedie v Motole, jejich fungování ověřil klinicky v koleni: „Chtěli jsme vědět, zda budou fungovat také v rameni či kotníku. Výsledky jsou zatím velmi dobré.“

23. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 11 minut

Bílý pepř je léčivější než černý

Pepř patří k zahřívacím kořením. Povzbuzuje trávení, zastavuje průjem a pomáhá na bolavé klouby.

15. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kouzlo lupání kloubů: proč si rádi zakřupeme?

Někdo si prostě rád občas „zakřupe“. Postupně prolamuje všechny klouby, nejčastěji na prstech, popřípadě na krku, až zazní ono někomu velmi nepříjemně znějící, zato všem známé křupnutí. Proč je tento (zlo)zvyk tak rozšířený, a není na škodu?

28. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na bolest čelistního kloubu s 3D tiskárnou

Čelistní kloub patří k nejsložitějším v našem těle a denně zvládá dva tisíce pohybů. Pokud začne bolet, lupe v něm, přeskakuje nebo je omezena jeho hybnost, je to důvod vyhledat lékaře.

21. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ženy chodí na pajdu a muži na Chaplina

Víte, proč mají fotbalisti nohy do O a ženy do X? To není začátek vtipu. Křivé nohy mají různé příčiny a naštěstí i různá řešení. Srovnat se to dá. Dokonce existují i „nožní rovnátka“.

Doba čtení: 5 minut

Křížíte nohu přes nohu? Nedivte se, že máte jednu delší

ROZHOVOR – Oblíbeným posedem „noha přes nohu“ i spánkem ve „stabilizované poloze“ si zaděláváme na křivou páteř, bolest zad a různě dlouhé nohy. Napraví nás Aleš Dobšák–Kling.

Doba čtení: 5 minut

Jak vyzrát na nejčastější letní úrazy?

Přeceňování vlastních sil se nám při letních štrapácích může pěkně vymstít. Netrénované nohy se zvrtnou, ani nemrknete. Jak si můžete pomoci v domácích podmínkách?

22. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Posilovat svaly můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že je to hloupost? Není, mozek se dá ošálit a „neviditelné cvičení“ vás zbaví bolesti zad i zpevní postavu. Jak se cvičí Infinity?

Doba čtení: 5 minut

Klouby potřebují výživu, i když je vám jen dvacet

Při letních sportech přepínáme své síly a tělo nám to vrací – bolestí kloubů. Artróza přitom postihuje i mladou generaci. Jak jí předcházet?

9. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vbočený palec je pěkná hrůza, ale nemusí být

Vbočený palec má dnes kde kdo. Málokdo ale toto bolestivé a nohy hyzdící onemocnění léčí. A přitom je tolik možností. Přečtěte si doporučení ortopedů.

Doba čtení: 6 minut

Nepřepínejte své síly při letních sportech, mohli byste litovat

Mezi nejčastější sportovní zranění, se kterým lidé přicházejí k lékaři, patří, dle statistik, podvrtnutí kotníku. Jaké jsou nejrizikovější sporty a jak zraněním předcházet?

4. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Tai Chi: Nikdy nekončící zdravý pohyb

Bolí vás klouby, záda nebo krční páteř? Chtěli byste cvičit, ale všechny pokusy kvůli bolesti zatím zkrachovaly? Zkuste Tai Chi (čínsky Tchai Ti). Jde o systém sestav, které pomáhají při diabetes, osteoporóze, nebo třeba při artritidě. Cvičit můžete i vsedě na kolečkovém křesle. Tai Chi je opravdu pro každého.

Doba čtení: 4 minuty