Chodíme pozdě k lékaři
Co se dozvíte v článku
Zrak se s přibývajícími roky zhoršuje, tak to prostě je. Jenže plno lidí si myslí, že když je to normální, není potřeba to řešit. „Pak přijdou pozdě. A někdy až příliš pozdě,“ říká oftalmolog a oční chirurg z Očního centra Poděbrady Valér Vojník.
Oční lékař tu totiž není jen od dioptrií. Pravidelné kontroly pomáhají včas odhalit i vážné oční choroby, jako jsou zelený zákal, šedý zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Tyto nemoci mohou dlouho probíhat bez příznaků, nebo jen s pomalu se zhoršujícími symptomy. „Pravidelné preventivní prohlídky umožní včasný záchyt a léčbu, což výrazně zvyšuje šanci na zachování dobrého zraku ve vyšším věku,“ doplňuje vedoucí lékařka Asistenční služby OZP Jana Ježková.
Evropská data ukazují, že až 70 procent mladých dospělých ignoruje první známky zhoršení vidění a odkládá návštěvy očního lékaře. „Nejčastěji je to proto, že mají pocit, že jde jen o únavu nebo jejich rozvíjející se zdravotní problém nemá zpočátku žádné příznaky. Odklad preventivního vyšetření, tedy i začátku řešení případného problému může, znamenat zbytečné komplikace,“ dodává Vojník.
Nenosíme brýle, abychom oči cvičili
Brýle korigují zrakovou vadu, nijak neovlivňují „sílu“ oka. Studie American Optometric Association potvrzují, že nenošení brýlí může naopak vést k únavě očí a bolestem hlavy i k rozmazanému vidění.
„Brýle slouží ke korekci zrakové vady, aby mozek dostával jasný a ostrý obraz. Pokud člověk potřebuje brýle a nenosí je, jeho oči se více namáhají. Nošení brýlí ale nezpůsobí, že by oči zlenivěly nebo se dioptrie začaly zhoršovat rychleji,“ vysvětluje primář Očního centra Praha Radan Zugar.
Ani lidé například s pouhou čtvrtkou dioptrie, by proto neměli brýle odmítat. „Ne, není to o trénování oka. Ráno často vidíme lépe, ale odpoledne a navečer už hůř a po brýlích rádi sáhneme. Neznamená to, že oči za den zleniví, ale o tom, že nenosit brýle, když je potřebujeme, je pro oči náročné a brzy pocítíme únavu a bolest očí,“ říká oční lékař Valér Vojník.
Kupujeme brýle z drogerie
„Řeším to dnes a denně. Lidé si koupí univerzální brýle z obchodu, protože s nimi aspoň něco přečtou. Ale nejsou to prostě brýle přesně pro ně na míru,“ uvádí Vojník. Pak se lidé kvůli unaveným a bolavým očím stejně k lékaři vydají…
„Nezavrhuji tyto brýle úplně. Například když se nám rozbijí naše, tak v mezičase, než pořídíme nové, určitě poslouží. Ale nosit je stále, je špatně.“
Problém je, že tyto brýle mají stejné dioptrie pro obě oči a nejsou přizpůsobené individuálním potřebám zraku. Pokud má pacient rozdílné dioptrie, astigmatismus nebo jiné oční problémy, mohou tyto univerzální brýle způsobit únavu očí, bolesti hlavy nebo rozmazané vidění.
Zapomínáme na sluneční brýle
Plno lidí se domnívá, že nošení slunečních brýlí je zbytečné nebo dokonce škodlivé pro oči, protože si oči na tmavá skla „zvyknou“ a budou pak citlivější na světlo. Pravda je však opačná.
„Kvalitní sluneční brýle s UV filtrem chrání oči před škodlivým ultrafialovým zářením, které může přispět k rozvoji šedého zákalu nebo makulární degenerace. Sluneční brýle nejsou rozmazlováním očí, ale nezbytnou ochranou, a to nejen v létě, ale i v zimě na horách, kde je UV záření ještě intenzivnější,“ uvádí primář Radan Zugar.
Koukáme pořád do obrazovek
Dlouhé hodiny strávené před obrazovkou samy o sobě zrak nezhorší. „Je ale pravda, že při sledování obrazovky se frekvence mrkání snižuje až na třetinu, což vede k suchým a unaveným očím, rozmazanému vidění a někdy i bolestem hlavy. Tzv. syndrom digitální únavy očí je dnes jednou z nejčastějších civilizačních potíží mladých dospělých,“ upřesňuje oftalmolog Vojník.
Studie také neprokázaly, že by modré světlo z obrazovek mělo dlouhodobý škodlivý vliv na zrak, a to ani když se díváme zblízka. „Může nicméně narušit spánkový rytmus a přispět k únavě očí, zejména při dlouhém sledování obrazovky před spaním,“ doplňuje doktorka Jana Ježková.
Odborníci proto doporučují dodržovat pravidlo 20–20–20 – každých 20 minut se podívat na 20 sekund na objekt vzdálený alespoň 20 stop (asi 6 metrů), což pomáhá zmírnit namáhání očí.
Čteme po tmě
Tento mýtus je velmi rozšířený, ale naštěstí není pravdivý. Čtení při slabém světle může způsobit únavu očí, ale nezpůsobí trvalé poškození zraku. Při nedostatečném osvětlení se oči více namáhají, mohou pálit, slzet nebo bolet, ale jakmile si dopřejete odpočinek, nepříjemné pocity odezní.
Pro komfortní čtení je však lepší používat dostatečné světlo, ideálně přirozené denní nebo kvalitní umělé osvětlení.
Galerie: Jak vidí lidé s očními vadami
Jíme mrkev, abychom dobře viděli
Mrkev je zdravá a obsahuje důležitý beta-karoten, který se v těle mění na vitamín A – ten je nezbytný pro správnou funkci sítnice, zejména pro vidění za šera.
To ale neznamená, že vám konzumace mrkve zázračně zlepší zrak nebo vás zbaví brýlí. Pro dobré vidění je důležitá pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály, nejen mrkev.
„Mrkev nezlepšuje krátkozrakost ani dalekozrakost. Dlouhodobý nedostatek vitaminu A způsobující poškození oka (xeroftalmii), je u nás, na rozdíl od subsaharské Afriky nebo jižní Asie, vzácný, protože běžná pestrá strava je dostačující. Je třeba na ní myslet u lidí s poruchou vstřebávání tuků (např. onemocnění slinivky břišní, celiakie, aj.),“ objasňuje Jana Ježková.
Na kvalitě vašeho zraku se podílejí i genetika, věk a případné oční onemocnění.