Hlavní navigace

zrak

Nasazení čoček pod minutu: jak na to

Ztrácíte při nasazování kontaktních čoček nervy? Nebo dokonce čočky v umyvadle? S tímto receptem už nebudete.

22. 1. 2019 16:11
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější silvestrovská zranění: Jak se jim vyhnout

Popálení kůže a úrazy očí, to jsou – vedle poranění rukou a prstů – bohužel běžné následky silvestrovských oslav. Je dobré dát si pozor a také znát pro všechny případy první pomoc.

29. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mozek se učí lépe z papíru než z počítače, říká neurolog

Papír je papír, říkávali klasici a teď se k nim přidává i neurolog Martin Stránský. Varuje před čtením a psaním jen na počítači a vysvětluje, proč je důležité číst z papíru a psát tužkou.

28. 11. 2018 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Špatně vidíte? Je to jako když řídíte pod vlivem drog či alkoholu

„Když člověk se špatně korigovanou oční vadou usedne za volant, je to jako by řídil opitý nebo pod vlivem drog,“ říká prezidentka optometristů. V zimním období potřebují řidiči dobrý zrak snad ještě více než kdy jindy.

19. 11. 2018 17:11
Doba čtení: 4 minuty

Jak žít, když už běžné brýle nestačí

Hana Petrová testuje pomůcky pro zrakově postižené a pomáhá ostatním. Sama ví, jak je vhodná kompenzace zraku důležitá a jak dokáže zlepšit život.

30. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Projevy oční migrény vás mohou vyděsit

Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Lékaři vysvětlují, jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a zda může trvale poškodit zrak.

20. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vidí lidé s různými druhy očních vad

Spousta z nás si jen těžko dokáže představit, jak vidí lidé s astigmatismem nebo šedým či zeleným zákalem. Fotografie leccos napoví a primář oční kliniky vysvětlí, co lze s různými očními vadami dělat.

11. 9. 2018 15:20
Doba čtení: 5 minut

Ovoce ve formě tinktury zlepší imunitu i zrak

Konzumovat ovoce v syrovém stavu je jistě nejlepší, co můžete udělat, ale našemu tělu svědčí i tinktury či masti z pupenů bylin. Které tinktury dobře působí na zrak, alergie, močové cesty a regeneraci cév?

23. 8. 2018 14:00
Doba čtení: 4 minuty

Oční vady: je šance, že zmizí samy?

Dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost – to jsou nejčastější oční vady, které trápí děti. Většinou se projeví až s nástupem do školy. Některé časem samy zmizí, jinde pomůže včasná diagnostika.

15. 8. 2018 13:41
Doba čtení: 4 minuty

Oční jóga pro unavený zrak

Jóga neslouží jen k protažení a uvolnění těla, pomáhá i očím. Proč a jak oční jógu cvičit i pro koho je vhodná, vysvětluje přednosta Pavel Stodůlka.

12. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vybrat pro dítě: sluneční brýle

UV filtr je dnes samozřejmostí, v materiálu skel a obrub ale najdete hodně rozdílů. Jak vybrat sluneční brýle pro děti a kam pro ně jít?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Velký test dětských slunečních brýlí

Dětský zrak je vůči škodlivému UV záření ještě citlivější než u dospělých, rodiče by proto neměli podcenit jejich koupi. V nezávislém testu všechny modely slunečních brýlí uspěly ve zkoušce ochrany proti UV paprskům. V dalších parametrech se už ale dětské brýle výrazně lišily.

7. 6. 2018 15:02
Doba čtení: 4 minuty

Sluneční brýle: jak poznat značku od padělku

Nejde jen o parádu. Nekvalitní sluneční brýle škodí zraku víc než oči bez brýlí, říkají odborníci. Jak poznat originál od padělaných slunečních brýlí?

Doba čtení: 4 minuty

Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu

Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.

Doba čtení: 9 minut

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

Jak budou vaše oči vypadat s barevnými čočkami?

Jak asi budu vypadat, když si do modrých očí vložím hnědé čočky? A co když si zelenoočka vezme blankytně modré? Nahlédněte do galerie reálných fotografií skutečných uživatelů.

26. 5. 2016 10:43

Oční chirurg doporučuje oční jógu a akupunkturu

Nejsme příliš zvyklí, aby zástupce západní medicíny doporučoval alternativní metody. Zkušený oční chirurg, přednosta moderní oční kliniky, vás proto možná překvapí. Co očím pomáhá?

21. 10. 2015 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Tupozraké dítě může oči cvičit

Tupozrakostí u nás trpí čtyři procenta dětí. Vada komplikuje život školáka a neléčená může skončit ztrátou vidění jednoho oka. Čím dříve začnete oči cvičit, tím vyšší je naděje na vyléčení.

2. 9. 2015 9:49
Doba čtení: 3 minuty

Výběr slunečních brýlí: Za stovku, nebo za tisíce? Hledali jsme rozdíl

UV filtr mají dnes prakticky všechny sluneční brýle, při výběru rozhodují jiné parametry. Prošli jsme s optometristkou řadu obchodů s brýlemi. Největší překvapení nás čekalo v prodejně potravin Albert. A zjistili jsme, že nejsou trojky jako trojky.

Doba čtení: 7 minut

Je dobré střídat kontaktní čočky a brýle?

Možná vás někdy napadlo, zda je střídání kontaktních čoček s brýlemi dobrý nápad, nezatěžuje to oči? A možná vás také zarazilo, když jste na předpisu našli jiné hodnoty pro brýle a jiné pro čočky. Není to chyba? Jak je to možné, když máme jedny oči?

29. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nevidomí maséři: Když se handicap stává profesní výhodou

Říká se, že masáž od nevidomého je lepší, ale málokdo už umí tu jinakost popsat. Je jemnější, cílenější nebo naopak bolestivější, plná křupání? Zjistíme u majitelky masérského studia Terezy Bezpalcové.

3. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Každý šestnáctý řidič špatně vidí

Každé sté auto řídí člověk, který by za volantem neměl co dělat. Nejste to zrovna vy? Nechte si zdarma změřit zrak na benzínce.

5. 5. 2015 11:00
Doba čtení: 3 minuty

Chcete sledovat zatmění Slunce? S čím ano – a s čím ne

V pátek 20. března můžeme v ČR sledovat částečné zatmění Slunce. Taková podívaná je ale nebezpečná pro vaše oči. Jak zatmění sledovat a co je naopak pěkná hloupost?

18. 3. 2015 9:00

Operace očních víček: Nejtěžší jsou Asiati

Na své „první oko“ si už prý nepamatuje, ale za pětadvacet let již upravil tisíce víček. Zdeněk Pros přesto i dnes ke každé operaci přistupuje s velkým respektem.

19. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Suché oko paradoxně hodně pláče

Cítíte v očích písek, který by vystačil na jednu slušnou bábovku? Oči slzí, pálí a svědí? Syndrom suchého oka trápí nejednoho z nás. Jak si od něj pomoci?

Doba čtení: 4 minuty

Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.

27. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejvlhčí kontaktní čočky napodobují oko a slzy

Označení BIO spojujeme hlavně s biopotravinami. Proto možná překvapí nové „bio čočky“. Bio tu ale znamená řešení díky inspiraci přírodou. Obdobně jako u suchého zipu či displeje počítačů.

25. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Modroocí lidé jsou náchylnější k nemocem

Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Oheň ve tmě vidí na sedmadvacet kilometrů, mrkne dvacetkrát za minutu a bez slz oslepne.

10. 3. 2014 9:48
Doba čtení: 3 minuty

Nízký počet pitev dělá problémy očním chirurgům

Přechod na nový občanský zákoník komplikuje zdravotnictví, a to v poněkud překvapivé souvislosti.

Doba čtení: 1 minuta

Nekvalitní čočky obsahují škodlivé barvivo

Barevné kontaktní čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak. Prodejce nabízí i crazy čočky s dioptriemi pro korekci zraku, současně se kryje upozorněním, že v nich není vidět.

Doba čtení: 4 minuty