Hlavní navigace

oko

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

Řídíte se slunečními brýlemi? Na dovolenou si ale pořiďte jiné

Pakliže jste zvyklí nosit jedny sluneční brýle pro všechny aktivity a výpravy, asi byste měli vyrazit na nákupy. Brýle, které jsou vhodné pro řízení auta, jsou totiž nevhodné na pláž.

4. 8. 2015 11:56
Doba čtení: 3 minuty

Řidiči se špatným zrakem nevidí až čtvrtinu značek

Hrozba dopravní nehody je v zimě patnáctkrát větší. Často za to může oční vada.

7. 1. 2015 13:28
Doba čtení: 3 minuty

S astigmatismem 3D film neuvidíte

Když vidíte svět rozmazaně, nemusí to nutně znamenat jen krátkozrakost nebo dalekozrakost. Pokud se vám navíc pletou písmenka a nevidíte 3D obrázky, můžete trpět astigmatismem.

Doba čtení: 3 minuty

Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.

27. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejvlhčí kontaktní čočky napodobují oko a slzy

Označení BIO spojujeme hlavně s biopotravinami. Proto možná překvapí nové „bio čočky“. Bio tu ale znamená řešení díky inspiraci přírodou. Obdobně jako u suchého zipu či displeje počítačů.

25. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Modroocí lidé jsou náchylnější k nemocem

Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Oheň ve tmě vidí na sedmadvacet kilometrů, mrkne dvacetkrát za minutu a bez slz oslepne.

10. 3. 2014 9:48
Doba čtení: 3 minuty

Nízký počet pitev dělá problémy očním chirurgům

Přechod na nový občanský zákoník komplikuje zdravotnictví, a to v poněkud překvapivé souvislosti.

Doba čtení: 1 minuta

Nekvalitní čočky obsahují škodlivé barvivo

Barevné kontaktní čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak. Prodejce nabízí i crazy čočky s dioptriemi pro korekci zraku, současně se kryje upozorněním, že v nich není vidět.

Doba čtení: 4 minuty

U počítače málo mrkáme

Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.

Doba čtení: 3 minuty

Velkým nepřítelem kontaktních čoček je voda

Přes den nosím čočky, večer brýle. Brýle přetřu hadříkem, čočky vypláchnu a vložím do pouzdra. Rutinní úkony, jež člověk už ani nevnímá. Až teď jsem zjistila, co všechno dělám špatně.

Doba čtení: 5 minut

Když si nevidíte přes nos, může za to sítnice

Není vidět, ale díky ní vidíme. Sítnice je tenoučká vrstva, kterou lze operovat jen s pomocí mikroskopu. Poškodí ji nemoc i úraz. Příznakem odchlípené sítnice je clona u nosu.

26. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Ječné ani vlčí zrno neroste na poli. Jen u očí

Malá boulička u oka může být vleklou lapálií, kvůli které lze skončit až na operačním stole. Jak poznat vlčí zrno od ječného, a kterak těmto nepříjemným zánětům víček předcházet?

Doba čtení: 4 minuty