Právě padání vlasů patří k nejobávanějším vedlejším účinkům chemoterapie. Z jednoho jediného důvodu – i když nebolí, je prostě vidět a znamená velkou psychickou zátěž. I proto odborníci hledají způsoby, jak mu zabránit. A jako jeden z nejefektivnějších se ukazuje chlazení pokožky hlavy. Některá zdravotnická zařízení proto začala svým pacientům nabízet použití chladicí čepice.
„Pro využití chladicí čepice jsou indikováni pacienti, kteří se u nás léčí ambulantně a je u nich velká pravděpodobnost ztráty vlasů. Chladicí systém Paxman má velmi dobré výsledky u pacientek léčených s karcinomem prsu,“ uvádí Markéta Pospíšková, primářka Onkologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.
„Při správném použití lze zabránit ztrátě vlasů až o 60 procent, vlasy navíc dorůstají mnohem rychleji i během samotné léčby,“ dodává.
O chladicí čepici před pár dny mluvila i princezna Kate Middleton, která se loni léčila s rakovinou a od září je podle svých slov v remisi. O vlasy během terapie nepřišla, ne vždy se to stane. Před několika dny magazín People.com přinesl článek o její návštěvě na onkologickém oddělení londýnské nemocnice Royal Marsden Hospital, kde hovořila s pacientkou, která na hlavě právě tuto čepici měla.
Chlad stáhne cévy
Celý systém funguje jednoduše: pacientky mají v průběhu chemoterapie na hlavě čepici, tím se sníží teplota hlavové pokožky, chemoterapie se nedostane do vlasových folikulů a vlasy nevypadají.
Tato metoda se používá nejčastěji právě u pacientek s karcinomem prsu léčených chemoterapií s antracykliny nebo taxány.
Jak často si provádíte samovyšetření prsu?
Pro nejlepší efekt je potřeba pokožku hlavy chladit v době, kdy je koncentrace léčiv v těle nejvyšší. S chlazením se proto začíná několik desítek minut před zahájením chemoterapie, poté po celou dobu aplikace chemoterapie a také 90 až 120 minut po dokapání léků.
Vedlejšími účinky jsou i migrény
Pacienti se musí připravit na nežádoucí účinky, jako jsou například bolesti hlavy, migrény, pocity chladu nebo chladovou kopřivku. Obecně se ale chlazení hlavy považuje za bezpečnou a poměrně účinnou metodu k prevenci padání vlasů u onkologických pacientů. Schválila ho mimo jiné americká vládní agentura FDA a v Česku pak Státní ústav pro kontrolu léčiv i Česká onkologická společnost.
Metoda nicméně není vhodná pro všechny onkologické pacienty. Naprosto nevhodná je například pro nemocné s leukémií nebo lymfomem, melanomem, nebo také pro ty, kteří chemoterapii dostávají více hodin.
Pacientům přispívají pojišťovny
Zlínská krajská nemocnice získala přístroj pro chlazení pokožky hlavy za 840 tisíc korun díky projektu Pomáháme onkologii. Ten už devátým rokem podporuje Komplexní onkologické centrum KNTB. „Za osm let jsme přispěli zlínské onkologii téměř sedmi miliony korun. Vždy se snažíme pomoci finančně tam, kde můžeme zlepšit komfort pacientů. Nyní se tedy jedná o chladicí čepici, věřím, že přístroj pacienti velmi ocení,“ říká Marek Šikula, jeden ze zakladatelů projektu Pomáháme onkologii.
Metodu chladicího systému Paxman nehradí zdravotní pojišťovny a většina zdravotnických zařízení ji má zpoplatněnou v řádech stokorun za jedno použití. Pacienti nicméně mohou čerpat příspěvek na jeho použití z fondu prevence.
KNTB nyní tuto službu nabídne po dobu tří měsíců zdarma. Během té doby vyhodnotí fungování přístroje a také zájem pacientů.