Do lékáren míří nový typ Nurofenu pro dospělé. Účinkuje až 12 hodin

Sdílet

Detail blistru s tabletami
Autor: Shutterstock
V Česku je registrovaný nový typ léku s ibuprofenem, oblíbeného v užívání proti bolesti. Tablety určené pouze pro dospělé dokáží účinnou látku uvolňovat pozvolněji, takže efekt léčby vydrží i 12 hodin. Je však pouze na recept.

O novince informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s tím, že k pacientům míří zcela nový typ Nurofenu, než na který jsou zvyklí. 

Nurofen s účinnou látkou ibuprofen je jeden z volně prodejných léků na bolest, horečku a zánět, vyhledávaný rodiči dětí (ve formě sirupů, žvýkacích tablet nebo rozpustný na jazyku), ale i dospělými (tablety). Je tak oblíbený, že když před časem vypadly na delší dobu dodávky sirupů, mezi rodiči miminek to vyvolalo takový poprask, že na něj reagovalo Ministerstvo zdravotnictví i SÚKL zajištěním mimořádné dodávky léčiva (více jsme o ní psali zde).

Co používáte proti bolesti hlavy?

Jen na předpis

Novinka v podobě bílých tablet bude však pouze pro dospělé a bude pouze na předpis. Má totiž, na rozdíl od nyní dostupných forem léku, postupné uvolňování a užívá se vyšší dávka účinné látky než nyní – ibuprofen se obvykle bere v dávce 400 miligramů (mg). 

Oproti ibuprofenu v lékové formě s okamžitým uvolňováním má odlišnou jednotlivou dávku i dávkovací schéma (užívá se dávka 600 mg, interval mezi dávkami činí 12 hodin), píše SÚKL na webu.

Z databáze léčiv vyplývá, že nový Nurofen je v Česku již registrovaný. Jde o balení od šesti do 24 tablet s dvouletou expirací. Fyzicky na trhu, tedy ani v lékárnách ovšem zatím není, proto není jasná podoba jeho obalu ani třeba blistrů. Může to být tím, že SÚKL zatím nepropustil první šarže léku do země nebo výrobce, tedy společnost Reckitt Benckiser, léčivo zatím nenechala přivézt. Kdy a zda se tak stane, od této společnosti zjišťujeme.

KVÍZ: Vyznáte se v lécích a víte, jak je správně užívat?

Zatímco část lidí se snaží zvládnout všechny potíže a zdravotní neduhy pokud možno bez léků, někteří jedinci naopak sahají po lécích poněkud bez rozmyslu. A užívají je buď na každou drobnost, nebo v situacích, kdy by naopak už byl čas zajít k lékaři.

Dvě tablety po dvanácti hodinách

Novinku lékaři mohou předepisovat, až na trh dorazí, ke krátkodobé léčbě mírné až středně silné bolesti, u níž očekávají, že bude trvat déle než šest až osm hodin. Jde například o bolest zad, svalů, kloubů, zubu či menstruační bolest.

Na úvod si pacient vezme dvě tablety (2 × 300 mg ibuprofenu). Dále v případě potřeby po dvanácti hodinách užije další dávku dvou tablet (2 × 300 mg ibuprofenu). Minimální interval mezi jednotlivými dávkami má být alespoň dvanáct hodin. Maximální denní dávka je 1200 mg ibuprofenu (čtyři tablety), která nesmí být překročena během 24 hodin, upozorňuje SÚKL.

Dle příbalového letáku pacient tablety polyká v celku a zapíjí sklenicí vody. Nesmí je kousat, lámat, drtit nebo cucat, aby předešel nepříjemným pocitům v ústech a podráždění hrdla.

Léčivo je určeno pouze ke krátkodobému užívání. Pokud se bolest zhoršuje nebo trvá a lék je třeba užívat déle než čtyři dny, měl by nemocný opět vyrazit k lékaři.

Galerie: Nejhorší léky historie

Nežádoucí účinky

Nový Nurofen není určen ženám ve  třetím trimestru těhotenství a některým pacientům. Jde třeba o ty s poruchami krvetvorby nebo krvácením do trávicího traktu (jejich soupis je možné najít zde v příbalovém letáku). 

Stejně jako jiné léky i užívání nového typu Nurofenu s sebou nese riziko nežádoucích účinků. Mezi ty nejzávažnější a velmi vzácné patří zánět mozkomíšních plen, poškození ledvin, krvácení do trávicího traktu, vznik vředů a v některých případech také zvýšené riziko infarktu nebo mrtvice.

Nejčastějšími nežádoucími účinky pak jsou ty, které se týkají trávicího traktu. Jsou jimi například bolest břicha, plynatost, nevolnost, zvracení, průjem nebo naopak zácpa.

Nežádoucí účinky lze minimalizovat podáváním co nejnižší dávky co nejkratší dobu a zvýšenou opatrností při podávání léčiva pacientům s některými chronickými nemocemi. Důležité je nekombinovat Nurofen s jinými léčivy se stejnou účinnou látkou, tedy ibuprofenem. Opatrnost je na místě také při užívání v kombinaci s léčivy s jinými účinnými látkami.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).