Hlavní navigace

Prodám léky. Značka: nelegálně. Na webu koupíte nurofen i léky na spaní, lékárníci před tím varují

4. 3. 2023

Sdílet

Jednou chybí ten lék, jindy zase jiný a kdo jde s receptem i bez něj do lékárny, často předem neví, jak pochodí. Dlouhodobě nepřehledná situace na trhu s léčivy nahrává bazarovým prodejcům. Jenže prodej léků z druhé ruky je protizákonný a rizikový, upozorňují lékárníci.

Výpadky léků, které se dotkly pacientů nepříjemně zejména v loňské a letošní sezóně respiračních nákaz, začaly nenápadně už na podzim roku 2021. Server Vitalia.cz tehdy jako první informoval o tom, že z trhu postupně zmizely všechny antibiotické sirupy pro děti. Od té doby chybělo leccos. Například vakcíny proti neštovicím, vitaminové kapky pro novorozence, volně prodejné léky na horečku a bolest u dětí, antibiotické kapky nebo antibiotika ve formě tablet.

Nelegálně se prodávají i léky na recept

Nedostupnost, která trvá delší dobu a v čase se přelévá na různé skupiny léčiv, povzbuzuje prodej a nákup z druhé ruky. Na internetu či sociálních sítích není problém vidět inzeráty, ve kterých lidé nabízí léčiva na kde co. Od volně prodejných na horečku po ty vázané na předpis, a to včetně antidepresiv či tlumicích léků, které mohou velmi rychle způsobit těžkou závislost.

Léky někteří lidé na bazarech i poptávají. Často ty, jež patří mezi návykové látky, proto je možné je psát pouze na eRecept s tzv. modrým pruhem. Třeba pan Luboš nabízí na jednom online bazaru za balení tablet s účinnou látkou zolpidem 3000 korun. Zolpidem patří mezi tzv. hypnotika a sedativa, která pomáhají lidem s poruchou spánku. Kvůli možnosti vzniku fyzické a psychické závislosti se ale smí užívat maximálně 4 týdny.

Rizika nelegálně prodávaných přípravků

Česká lékárnická komora (ČLnK) před nelegálním obchodováním s léky varuje. „Nabídky na online bazarech či sociálních sítích jsou nelegální, a především není zaručen účinek ani bezpečnost těchto přípravků,“ uvádí ČLnK v tiskové zprávě vydané na začátku března s tím, že na internetu se nelegálně prodávají zpravidla léky, které postihly výpadky, včetně antibiotik na předpis.

Nákupem nelegálních léčiv zájemci riskují. „Pacient neví, kde byly nabízené přípravky získány, odkud pochází, jak bylo s léčivým přípravkem zacházeno, zda nebyl vystaven mrazu, slunečnímu záření nebo jiným nepříznivým vlivům, kvůli kterým se léčivý přípravek může stát nebezpečným. Také není zaručeno, zda inzerovaný přípravek opravdu obsahuje účinnou látku, kterou obsahovat má, a zda nejde o padělek,“ vysvětluje prezident ČLnK Aleš Krebs.

Co můžete dělat, když váš lék není? Lékárna ho může namíchat, dá se dovézt ze zahraničí Přečtěte si také:

Co můžete dělat, když váš lék není? Lékárna ho může namíchat, dá se dovézt ze zahraničí

Při koupi léku z neznámého zdroje na internetu zájemce také nezíská informace o správném dávkování či o tom, se kterými dalšími léčivy či potravinami by preparát neměl být užíván. „Důležitou součástí výdeje léčivých přípravků je i tzv. dispenzace, která zaručí, že je pacientovi vydán lék vhodný na jeho potíže a s ním i informace o správném dávkování a bezpečnému užívání. Ty poskytuje zdravotnický odborník, a to při výdeji léčivých přípravků pacientovi v lékárně. Zároveň si také ověřuje, že pacient jeho pokyny chápe,“ dodává viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

Nabídky ignorujte, radí lékárníci

Lékárníci proto radí inzeráty ignorovat a na podobné nabídky prodejů nereagovat. Pokud lék sehnat nejde, protože má výpadek, nejlepší volbou je řešit to s lékárníkem, případně lékařem. Je totiž dost pravděpodobné, že ty dokáží pacientovi najít lék, který se jmenuje třeba jinak, ale má stejné množství účinné látky. Nebo lék jiný, ale se shodnými účinky.

Galerie: Takto se v tuzemsku na internetu prodávají nelegálně léky

Za nelegální prodej pokuta ve statisících

Snahou lékárníků je lidem připomenout, že léky nejsou běžné zboží. Ten, kdo s nimi chce obchodovat, k tomu musí mít potřebné dokumenty (např. od Státního ústavu pro kontrolu léčiv či krajského úřadu). Výdej léků pak vyžaduje také určité vzdělání, proto jej zákon umožňuje lékařům a farmaceutům.

„Mezi osoby, které jsou oprávněné léky vydávat, běžní občané nepatří. Pokud se fyzická osoba bez oprávnění pokusí prodat léčivý přípravek, hrozí jí podle zákona o léčivech pokuta až do výše 2 milionů korun. Přičemž nezáleží na tom, jestli léčivý přípravek pochází z ČR, nebo ze zahraničí,“ uvádí v tiskové zprávě ČLnK.

Pokud by lék, který prodávají, někomu ublížil, může se do obchodu vložit také policie, která bude zjišťovat, zda prodejce nespáchal některý z trestných činů. Jich se dopouští také překupníci s léky náležící mezi ty se závislostním potenciálem. Kvůli návykovosti je jejich kontrola u legálního výdeje mnohem důslednější. Jsou předepisovány na speciální eRecepty, lékárny u nich vedou oddělenou evidenci a skladují je v trezoru.

Čím zapíjíte léky?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).