Hlavní navigace

Doplňovat céčko potřebuje jen člověk a morče

12. 9. 2012

Sdílet

 Autor: Photl.com
Tělo si žádá očistu. Ať už se chcete vyhnout chřipce nebo potřebujete důkladně vyluxovat organismus od škodlivých látek, vsaďte na naše tipy. Detox a vitamíny teď potřebuje každý z nás.

Alespoň dvakrát do roka by měl člověk pročistit tělo, aby zvládlo projít chřipkovým, pylovým či klimatizovaným obdobím, a to bez úhony. Detoxikace dokáže z našich těl odplavit nahromaděné škodlivé látky, které den co den vdechujeme nebo přijímáme v potravě či lécích. Kouření, nevhodné jídlo s použitím chemie, uspěchaný životní styl plný stresu, to všechno známe. Teď je ale pravý čas, udělat za neřestmi tlustou čáru. Nadcházející podzim je ideální období pro posílení imunity a pro začátek důkladné detoxikace těla. Pokud s ní začnete včas, vaše tělo se bude schopno účinněji bránit proti nemocem. Navíc vám může správná detoxikace pomoci i s hubnutím.

Čtěte také: Příliš mnoho syrové stravy škodí

Jak začít?

Málokdo z nás si chce nebo může dopřát týdenní detox spočívající v půstu, kdy tělu nabídneme maximálně ovocné ředěné šťávy. Bez přijímané energie nebudeme pozitivně naladění a těžko bychom zvládli běžnou denní rutinu. Pokud už se na cestu očisty vydáte, stačí se řídit základními pravidly:

  • Vyvarujte se bílé mouky a rafinovaného bílého cukru
  • Vyhýbejte se konzervantům, tučným jídlům, smaženým, notně slaným a kořeněným pokrmům
  • Minimálně třikrát denně si dopřejte zeleninu a po ovoci sáhněte jen v dopoledních hodinách (mívají vysoký obsah cukru)

Jedná se vlastně o jakousi formu diety, takže ukázněnost je na místě. Které orgány je třeba pročistit?

Dále čtěte: Složením potravy proti rakovině tlustého střeva

Střevo musí být jako ze škatulky

Naše tělo se musí denně vypořádat se spoustou látek, které jsou pro nás možnou hrozbou. Organismus se snaží různými cestami zbavit odpadů, které se označují jako toxiny. Mezi ty patří chemikálie, potravinářské přísady, pesticidy a mnohé další látky, které pro naše těla nejsou přirozené. „Vzhledem k velkému množství škodlivých látek naše tělo na svůj úkol často nestačí a dochází k zanášení organismu. Jedním z příznaků je nadýmání a zácpa, která vede k delší přítomnosti nebezpečných toxinů v těle,“ říká Klára Minczinger, odbornice na přípravky k řešení problémů s nepravidelnou stolicí, plynatostí a nadýmáním.

Čtěte také: Zánětu močových cest nahrávají bokovky a tanga

I čistička musí být čistá

Ledviny slouží jako čistička krve. Odvádějí z ní škodlivé látky a naopak ty podstatné navracejí zpět do oběhu. Pokud jsou však přetěžovány, nemohou svou úlohu plnit dostatečně. Tato zátěž se odráží v moči, která je pak zkalená. U močových cest se navíc můžeme setkat se zánětem, kterému nahrává oslabená obranyschopnost, nevhodné stravovací návyky či pomalý metabolismus. Zvláště v tomto období, kdy začínají noční teploty klesat na hodnoty i pod deset stupňů, můžete posedáváním na studených lavičkách močové cesty pěkně potrápit. A tím i sebe. Jako prevenci před ledvinovou kolikou, zánětem močových cest a detoxikací ledvin začleňte do jídelníčku brusinky. Ať už ve formě džusu, sušeného – neslazeného ovoce, či jako doplněk stravy.

Přečtěte si také: Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Hýbejte se a relaxujte

Pohyb je důležitou součástí posilování obranyschopnosti a pomáhá i lepšímu odvádění škodlivin z těla. Pokud pravidelně sportujete, spalujete efektivněji tuk a také vaše střeva fungují lépe. Toxiny jsou navíc vyplavovány v potu, který z těla vylučujeme. Při sportu je tedy důležité dbát na dostatečný přísun tekutin. Doporučuje se 400 ml/10 kg váhy. Nejvhodnější je samozřejmě voda, ale lze využít i ředěných 100% džusů. Během očistné kúry byste si také měli udělat čas sami na sebe a relaxovat. Uniknete tak každodennímu stresu, který může být spouštěčem nejrůznějších chorob. Nezapomínejte ani na dostatečný spánek, který tělo zvláště v období detoxu potřebuje k regeneraci.

Přečtěte si dále: Děláme dobře, když se cpeme umělými vitamíny?

Doplňte vitamíny a minerály

K detoxikaci patří kromě pravidelného pitného režimu také zajištění doporučených dávek vitamínů a minerálů. Ty totiž přispívají ke správnému fungování našeho těla a posilují naši imunitu. V podzimním období je dobré poohlédnout se po zdroji zinku, který účinně zabraňuje rozmnožování virů. Jeho nedostatek navíc může vést k pomalému hojení ran, zhoršování paměti a poruchám smyslů. Vhodný je v kombinaci s vitamínem C, který je jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Slouží jako ochrana proti stárnutí, pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a chrání před záněty tlustého střeva. V nouzi lze využít preparátů z lékárny, ale nejvhodnější je zinek přijímat v mase, para ořeších, hrachu, parmazánu, arašídech, sardinkách, cizrně či vaječném žloutku. Zatímco většina zvířat si umí céčko „vyrobit“ sama, člověk a příkladně morčata musí vitamín C doplnit. Teď je nejvhodnější konzumovat výrobky obsahující šípek, rakytník, citrusy, špenát, květák či brokolici.

poporodni_deprese

Čtěte také: Bylinky na detoxikaci jater: bodláky dokážou zázraky

Ulehčete játrům

Játra čistí náš organismus. Jejich zanášení toxiny brání kvalitnímu trávení a správné funkci při očistění těla. Během detoxikace je tedy vhodné vyvarovat se krom bílé mouky a ostrého koření i alkoholu a kofeinu. Ve svém jídelníčku byste měli dát přednost ovoci, zelenině a různým bylinným čajům. „Správným krokem je pomoci při podzimní očistě organismu jaterním buňkám v regeneraci. Pro tu je nejlepší středomořská rostlina ostropestřec mariánský. Lze z ní vařit čaje, avšak špatně se louhuje. Pokud dáváte přednost rychlosti a jednoduchosti přípravy, je ostropestřec v dnešní době snadno k dostání v podobě doplňků stravy,“ radí Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti vyrábějící potravinové doplňky.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).