Hlavní navigace

ledviny

Máme se bát mikroplastů v pitné vodě?

Vědci potvrdili přítomnost plastových mikročástic v pitné vodě v ČR. Další zajímavé novinky akademických institucí: Jak postupuje boj s leukémií? Potravina z ječmene má stabilizovat hladinu cholesterolu. Mezistátní trojvýměna ledvin. Svalová atrofie u kojenců.

10. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zlobí? U spousty dětí stačí zlepšit pitný režim, říká odborník na výživu

Ukazuje se, že pitný režim proniká i do oblastí, o nichž jsme nepředpokládali, že je pro ně důležitý. Podle nových poznatků může stát za příznaky podobnými ADHD dehydratace.

Doba čtení: 3 minuty

Český chemik kdysi zavedl jednotku stupňovitosti piva

Přehled dění ze světa vědy: připomínáme 150 let od úmrtí významné postavy české vědy a pivovarnictví. V IKEMu provedli transplantaci vlastní ledviny. Prokázán efekt nové účinnější proton-borové terapie nádorů.

19. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Test: Fungují vám ledviny?

Ledviny vykonávají v těle člověka řadu velmi důležitých funkcí, a to bez přestávky po celých 24 hodin denně. Vyzkoušejte, zda vám hrozí aktuální riziko onemocnění ledvin.

24. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak dlouho trvá dialýza? Zhruba pět hodin

Pokud selžou ledviny, nastupuje dialýza. Jaký je její princip, jak dlouho dialýza trvá a jak často se na ni chodí? Prošli jsme si s odborníky dialyzační středisko krok za krokem.

22. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč není 2,5 litru tekutin denně nesmysl

Člověk by měl denně vypít 2,5 litru tekutin, při horkém počasí až o litr více. Je možné se ale i „přepít”, je proto třeba příjem tekutin hlídat. S dodržováním režimu mají největší problém senioři. Další skupinou, co „nestíhá pít“, jsou pracovně vytížení lidé.

Doba čtení: 6 minut

Když mu přestala fungovat i náhradní ledvina, začal se léčit doma

Domácí hemodialýza se zdá být nedostupná a třeba i drahá, ale opak je pravdou. Stejně jako pan Vladimír, kterému přestala fungovat náhradní ledvina, mohou i ostatní pacienti v podobné situaci využít hemodialýzy či peritoneální dialýzy v domácím prostředí. I tuto léčbu hradí zdravotní pojišťovna.

1. 6. 2017 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Hodně solíte? Nedivte se, že tloustnete

Příjem soli u nás je extrémně vysoký. Mnohdy ani nevíme, že solíme. Nejvíce soli totiž do potravin dají výrobci, a to i u potravin, kde byste ji nečekali. Jak tělo ošálit, slanou chuť mu dopřát, ale přitom jí konzumovat až o polovinu méně?

Doba čtení: 5 minut

Proč nám tuhnou cévy? Jíme hodně masa a „éček“

Fosfor je pro nás nepostradatelný, ale stejně jako u mnoha dalších věcí i v tomto případě platí, že příliš dobrého může i škodit. Kvůli restauracím s rychlým občerstvením a průmyslově upravovaným potravinám se nám ho dostává do těla výrazně větší množství, což nám způsobuje obrovské zdravotní potíže.

8. 9. 2016 13:41
Doba čtení: 5 minut

Domácí dialýza: proč lidé chodí raději do nemocnice?

Dialýzu u nás potřebuje asi šest tisíc nemocných. Většina si může vybrat mezi nemocniční a domácí variantou. Na rozdíl od jiných evropských zemí u nás pacienti skoro vždy volí nemocnici.

Doba čtení: 5 minut

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Doba čtení: 4 minuty

Nechte si vyšetřit ledviny. Zcela zdarma

Co nebolí, nemusí být nutně zdravé, nechte se proto otestovat. Vždyť je to zdarma. Od dnešního dne až do čtvrtého prosince na pracovištích synlabu.

23. 11. 2015 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Obézní, kardiaci a cukrovkáři končí na dialýze

„Pro mě už život skončil,“ říkají mu někdy pacienti. „Samozřejmě je dobré být mladý, zdravý a bohatý, ale taky někdo musí být starý, nemocný a chudý. A z těch věcí, které vás můžou potkat, není dialýza to nejhorší,“ odpovídá jim primář Petr Táborský.

23. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Všechny velké objemy sladkých nápojů jsou škodlivé

Profesor Vladimír Teplan je specialista v oboru nefrologie, tedy „machr přes ledviny“. Usiluje o to, aby lidem ledviny správně fungovaly a aby nekončili předčasně na dialýzách a transplantacích.

Doba čtení: 7 minut

Omyly a mýty o ledvinách: Nemocné ledviny bolí

I když ve vaší rodině nikdo obtíže s ledvinami nemá, vy je klidně mít můžete. Onemocnění ledvin totiž není dědičné. Jaké další mýty se o ledvinách tradují?

26. 6. 2015 14:30
Doba čtení: 2 minuty

Transplantací ledvin se výrazně ušetří

Nová analýza VZP prokázala, že pacient po transplantaci ledviny stojí ročně o půl milionu méně než na dialýze. To, co nelze vyjádřit penězi, je navíc obrovský přínos pro nemocné.

9. 3. 2015 13:00

Režisér Svoboda: Casting na ledvinu vyhrála moje žena

„Odpočívej v pokoji,“ psali mu kamarádi do nemocnice. „Černý humor ve špitále je super,“ říká divadelní režisér, který si současně s transplantací ledviny „střihnul“ i svůj první film. Nechce podléhat nemoci.

Doba čtení: 6 minut

Ledviny potřebují regeneraci

Zdravé ledviny jsou pro správný chod organismu naprosto nezbytné. Bez jejich dostatečné funkce nemáme šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží naši péči.

Doba čtení: 6 minut

Máte urologické potíže? Právě teď roste zlatobýl

Trápí vás problémy s ledvinami nebo trpíte častými záněty močových cest? Celík zlatobýl je vynikající bylina na urologické potíže. Existují i další způsoby, jak ulevit ledvinám.

Doba čtení: 5 minut

Bylinkový speciál: Kopřiva dvoudomá

Je to plevel, se kterým neúspěšně bojujeme na zahradách rok co rok. Což takhle složit zbraně a být s kopřivou zadobře? Pomůže nám při cukrovce, plynatosti i s vypadávajícími vlasy.

7. 8. 2013 10:32
Doba čtení: 3 minuty

S cukrovkou přijdete o zrak snáz než po metylalkoholu

Únava, žíznivost a úbytek na váze jsou prvními příznaky, které ukazují na diagnózu: cukrovka. Pokud ji neléčíte, zahráváte si se svým zrakem, ledvinami i nohama.

10. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Není radno pít víc, než je doporučováno

Ze všech stran slýcháme, jak důležité je zavodňovat organismus, ale všeho s mírou. Nadměrný přísun tekutin může potrápit jak ledviny, tak srdce.

1. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Moč k lékaři nenoste v zavařovačce!

Pro správný efekt vyšetření moči je důležité dodržet určitá pravidla. Jak zabránit zkreslení výsledku a co všechno lékař z vaší moči pozná?

7. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Transplantace ledvin: na čekací listinu se dostanou jen někteří

V české medicíně je to tak, že všichni pacienti teoreticky dostanou vše. Mají na to nárok, a to na tu nejmodernější dostupnou léčbu. Realita je ale jiná, jak je vidět na nemocech ledvin.

Doba čtení: 3 minuty

Máte dnes odpoledne čas? Nechte si zkontrolovat ledviny

„Piju pivo, abych měl zdravé ledviny,“ tvrdí často štamgasti svým manželkám. A mají zčásti pravdu – pivo je dobré na ledviny. Jenže v kombinaci s cigaretami a břichem ledviny zabíjí.

Doba čtení: 3 minuty

Nemocnice v Olomouckém kraji nabízejí vyšetření ledvin zdarma

Bez doporučení lékaře se můžete bezplatně nechat vyšetřit v rámci Světového dne ledvin. Bezplatné vyšetření ledvin bez doporučení odborného lékaře nabízí ve čtvrtek 10. března zájemcům několik zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji, které tak veřejnosti připomínají Světový den ledvin. Odborná vyšetření moči, měření krevního tlaku a poradenství poskytne olomoucká fakultní nemocnice i nemocnice v Prostějově, Přerově, Šumperku a Šternberku. ČTK to potvrdili jejich mluvčí. 

9. 3. 2011 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Daruj ledvinu, prodloužíš si život

Přemýšleli jste někdy o tom, zda byste v případě nutnosti darovali blízkému člověku svoji ledvinu? Možná se budete divit, ale být o ledvinu „lehčí“ má i své výhody.

Doba čtení: 5 minut

Rakovina ledvin nebolí, ale zabíjí. Nechte se zdarma vyšetřit!

Je to tak trochu záhada: každý rok přibývá lidí s rakovinou ledvin, a lékaři neumí vysvětlit proč. Problémů s ledvinami je ovšem mnohem více. Proto se dialyzační centra v Česku rozhodla už popáté oslavit Světový den ledvin, který připadá na čtvrtek 11. března tak, že v ten den otevřou dveře ordinací všem lidem, kteří si chtějí nechat ledviny zkontrolovat.

Doba čtení: 5 minut

Povánoční očista? Ano, ale rozumně

Diety, výplachy střev, pojídání potravinových doplňků a projímadel. Co všechno jsme schopní udělat pro takzvanou detoxikaci? Lidský organismus jedenadvacátého století je jistě zanesený jedy, ale do jaké míry má smysl se tím zabývat? Máme podstupovat dnes propagované procedury, nebo se spíš držet babských rad?

Doba čtení: 3 minuty