Hlavní navigace

Vitamíny mají svá rizika, zjistila nová studie

20. 10. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Ukazuje se, že bezhlavé dopování organismu vitamíny může tělu víc škodit, než prospívat. Některé vitamíny mohou být pro člověka až nečekaně škodlivé. Zjistila to nová studie v USA.

Nedávno zveřejněné vědecké studie ve Washingtonu zpochybnily účinek vitaminů na neutralizaci oxidantů. Prokázaly dokonce, že nadměrné užívání vitaminových doplňků může škodit. Ředitel střediska molekulární medicíny v americkému Národnímu ústavu (NIH) Toren Finkel přiznal, že tyto studie mohou být pro veřejnost, uvyklou na zdůrazňování přínosu vitaminů, matoucí.

„Lidé tomu nerozumí, protože vitaminy, jakožto antioxidanty, by měly před nemocemi chránit. Jenomže klinické údaje žádné rozdíly neprokazují. Je proto třeba přehodnotit hypotézy o mechanismu onemocnění a roli oxidantů. Dosud platilo, že oxidanty jsou pro organismus špatné. V minulých deseti letech se ale začalo ukazovat, že tomu tak nutně není,“ řekl Finkel v rozhovoru s agenturou AFP.

Méně je někdy více

Zjistilo se například, že buňky využívají oxidanty, aby upozornily na zánět, přičemž oxidanty jsou v tomto případě užitečné a nijak neškodí. „Musíme se proto vrátit do laboratoří k výzkumu buněk, abychom lépe pochopili roli oxidantů a vitaminů,“ sdělil Finkel.

Ví se sice, že nedostatek některých vitaminů tělu škodí, avšak to podle Finkela neznamená, že nadměrná konzumace je pro organismus lepší než nedostatek.

Pozor na selen i vitamin E

V polovině října vyšla v USA studie, která potvrdila sedmnáctiprocentní zvýšení rizika onemocnění rakovinou prostaty při nadměrné konzumaci vitaminu E. Jiná studie provedená na ženách zase prokázala mírné zvýšení úmrtnosti u těch, které užívaly multivitaminy. Už v roce 2007 vědci objevili spojitost vzniku cukrovky 2. typu a užíváním doplňkového selenu, píše agentura ČTK.

Pro odborníka na výživu Davida Schardta je problém to, že co se vitaminů týče, řídí se většina lidí principem čím více, tím lépe a nevidí v tom žádné riziko. „Teď ale víme, že konzumace velkého množství vitaminů může mít nečekaně škodlivé důsledky,“ řekl.

Hlavně vlivem masivní reklamy výrobců si prý mnoho Američanů z užívání vitaminů učinilo něco jako vlastní náboženství. V USA prý lze vitaminům přičíst jakýkoli kladný účinek, snad kromě tvrzení, že je jimi možné nemoci vyléčit.

Patsy Brannonová z Cornellovy univerzity navíc upozornila na to, že po vitaminech často sahají osoby, které jedí kvalitní a různorodou stravu, takže se mohou doplňkovými vitaminy rychle předávkovat. Přesto je lze doporučit určitým skupinám, jako jsou těhotné nebo chronicky nemocné staré osoby. Vitaminovou potřebu ostatních lidí prý ale dostatečně pokryje běžná strava obsahující čerstvou zeleninu a ovoce.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).