Hlavní navigace

17 benefitů citronové vody podle vědců

27. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Photo by Daiga Ellaby on Unsplash, podle licence: Public domain
Šťáva z citronu může být při každodenním užití stejně efektivní jako cvičení. Je zdrojem zdraví prospěšných látek a vědecké studie dokonce potvrzují, že je užitečná i v boji proti rakovině.

Vyrobit si doma citronovou vodu nebo citronovou šťávu není nic složitého – potřebujete jen citrony a vodu. Že jsou citrony zásobárnou vitaminu C, je všeobecně známo. Ale prospěšnost citronové šťávy sahá mnohem dál. Studie, které zmapovala Jen Miller na webu www.jenreviews.com, dokazují příznivý vliv citronové šťávy například při hubnutí, a dokonce efekt stejně silný, jakého byste dosáhli při pravidelném cvičení. Citronová šťáva je v neposlední řadě daleko šetrnější variantou energetického nápoje.

1. Citronová voda je antioxidant

Citronová voda může pomoci ke zdravé kůži. Vitamin C je antioxidant – a antioxidanty hrají hlavní roli v udržení celkového dobrého zdravotního stavu. Ale další, velice důležitou funkcí antioxidantů je jejich schopnost odstranit kožní skvrny a vrásky.

Vědci z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES je program zaměřený na hodnocení a analýzu zdravotního stavu a výživy dospělých a dětí v USA) zkoumali vztah mezi příjmem živin a stárnutím pokožky u žen ve věkovém rozmezí 40 až 74 let. Stárnutí pokožky bylo ve výzkumu definováno jako studie vrásek, hydratace kůže a kožní atrofie. Výzkum potvrdil, že vyšší hladiny vitaminu C a kyseliny linolové vedly k pomalejšímu stárnutí pokožky. Přihlédnuto bylo rovněž k nižší spotřebě tuků a sacharidů.

Antioxidanty pomáhají i detoxikaci našeho těla. Bez toxinů je naše kůže mnohem světlejší.

2. Citron zvyšuje hladinu draslíku v našem těle

Draslík je – spolu s vápníkem, chlorem, hořčíkem, fosforem, sodíkem a sírou – jedním ze sedmi základních makrominerálů. Většina světa nicméně nedosahuje hodnot denního příjmu draslíku doporučeného Světovou zdravotnickou organizací. Citronová šťáva pomáhá zvýšit příjem draslíku, díky němuž je naše tělo chráněno před zvýšeným krevním tlakem, naopak snižuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění a zvyšuje se hustota kostí.

3. Citronová šťáva je bohatým zdrojem kyseliny listové

Kyselina listová neboli vitamin B9 je nezbytnou součástí naší stravy. Ve formě tablet je dokonce předepisována ženám po celou dobu jejich těhotenství, zejména v prvním trimestru.

Vitamin B9 je nezbytný pro budování svalů, hemoglobinu a buněk, pomáhá předcházet srdečním poruchám a rakovině a v některých případech může dokonce zmírnit jisté druhy emocionálních a duševních poruch.

Pokud naše tělo nemá dostatek kyseliny listové, může trpět anémií, ztrátou paměti nebo paranoiou, v extrémních případech, zejména během těhotenství, se mohou objevit problémy srdeční činnosti, vrozené růstové vady, osteoporóza, a dokonce i rakovina.

4. Citronová voda snižuje riziko infekcí a bolesti

Základní vlastností citronů je jejich kyselost, která může při vysoké konzumaci způsobit až trnutí zubů. Zajímavé je, že tato kyselost se v našem těle mění na zásaditost. A ta je pro naše tělo mnohem lepší. Alkalické potraviny mají pH nad 7: pomáhají snížit hladinu kyselosti našeho těla. Díky alkalizaci moči pomáhá citronová voda odstranit kyselinu močovou, jež může působit zánět kloubů.


Autor: Photo by Matt Nelson on Unsplash, podle licence: Public domain

Šálek teplé citronové vody po ránu je dokonalým nastartováním pro náš trávicí systém

Šestitýdenní výzkum, publikovaný BMJ Publishing Group Limited, sledoval spojitost mezi citronovou vodou, dnou a hyperurikémií. Zkoumáno bylo 75 lidí ve věku 25 až 95 let, kterým byla po dobu výzkumu denně podávána citronová voda. A skutečně, po uplynutí doby došlo u všech jedinců ke snížení hladiny kyseliny močové v těle. Při témže výzkumu dospěli vědci zatím k nepodloženému závěru, že citronová šťáva může mít pozitivní účinky i u léčby dny. Stále je zapotřebí více zkoumání, ale alespoň začátek vypadá pozitivně.

5. Citron pro lepší zažívání

Šálek teplé citronové vody po ránu je dokonalým nastartováním pro náš trávicí systém. Dokonce může působit i jako přiměřené projímadlo a účinně předcházet zácpě.

Sanskrtské slovo ájurvéda znamená „vědění o životě“. Označuje se tak systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny. Podle ájurvédy chuť citronu stimuluje naši agní, která spouští funkci trávicího systému.

Trávení podle ájurvédy

Agní znamená v sanskrtu oheň a ájurvéda má na mysli tzv. trávicí oheň. Přestože je slovo agní někdy překládáno jako „trávení“, jedná se o zjednodušení. Agní totiž znamená nejen trávicí proces. Řídí rovněž inteligenci buněk, které spolu komunikují. Je tedy komplexním procesem nejen na hmotné úrovni, ale i na úrovních dalších. Ájurvéda považuje špatné trávení za hlavní faktor v procesu nemoci a dobré trávení naopak vychvaluje coby dárce dobrého zdraví. Každá buňka byla vytvořena z potravy. Silné trávení umožní strávit i škodlivé potraviny, kdežto špatné trávení vytváří toxiny i z jinak vhodné potraviny. Byla-li potrava dobře využita, potom i buňka bude dobře vystavěna. Jestliže byla využita špatně, potom již proces nemoci začal.

Znaky dobrého agní jsou silné trávení bez zácpy nebo průjmu, schopnost jíst všechna jídla, zářivá pleť a jasné oči, čistá, slámově žlutá moč a normální stolice bez silného zápachu.

K potravinám, které podle ájurvédy zlepšují kvalitu agní u každého, používají se na stimulaci chuti k jídlu a zvýšení síly trávení, patří kromě citronové šťávy také zázvor, fenykl, černý pepř, kardamom, paprika, skořice, hřebíček, hořčice a křen.

Studie zveřejněná v Journal of Molecular Medicine and Advanced Sciences došla k podobným závěrům. Citrony obsahují citrusové flavonoidy, tedy vitamin P. Flavonoidy jsou látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity a jsou známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy. Jsou obsaženy téměř v každém ovoci a mají mnoho zdravotních benefitů. K těm nejdůležitějším patří protizánětlivé, protialergické a antimikrobní látky. Flavonoidy jsou také považovány za zažívací tonikum. Citronová šťáva tady nepřímo stimuluje játra a podporuje produkci kyseliny chlorovodíkové, která je potřebná k trávení.

6. Citronová voda pomáhá absorbovat více živin

Kromě podpory trávení pomáhají také citronové kyseliny pomaleji zpracovávat jídlo. Přestože se zdá, že je to kontraproduktivní, opak je pravdou. Pomalejší zpracování jídla s sebou přináší absorpci živin, jež nám pomáhá z jídla získat více „dobrých“ věcí. Kromě toho také absorpce živin stabilizuje hladinu inzulinu.

Citronová šťáva je mírně diuretická, takže zbavuje tělo přebytečných tekutin a soli. Častější močení je sice nepohodlné, ale pomáhá detoxikaci těla a pokožky.

Kromě toho citronová voda stimuluje tvorbu enzymů v játrech a ulehčuje uvolňování toxinů. 

7. Proti kardiovaskulárním chorobám

Každodenní pití vody z citronu může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice a snížit krevní tlak. Užívání doplňků stravy s vitaminem C může být dokonce stejně účinné jako cvičení.

Výzkum zveřejněný v časopise Stroke Journal zkoumal spojitost hladiny vitaminu C a rizika mrtvice. Zkoumání bylo podrobeno 2419 mužů, z nichž největšímu riziku podléhali ti s nejnižším naměřeným množstvím vitaminu C, především muži s nadváhou nebo vysokým krevním tlakem.

Jak vysvětluje institut Linus Pauling, vitamin C také pomáhá uvolnit krevní cévy. Poškození způsobené srdečními infarkty nebo mrtvici lze vysledovat z neschopnosti cév relaxovat. Citronová voda může být i zde dobrou pomocí.

8. Stop pálení žáhy

Pálení žáhy je bolestivá situace, která nastane, když „ventil“ našeho žaludku není správně uzavřen. Kyselina napomáhající trávení, jež je v žaludku vyráběná, putuje při trávení do hrdla a působí nepříjemnou pálivou bolest až v hrudi.


Autor: Photo by Francesca Hotchin on Unsplash, podle licence: Public domain

Citronová voda pomáhá i s hubnutím

Lidé si dlouho mylně mysleli, že citrony a jiné citrusové plody díky jejich kyselosti pálení žáhy naopak zhoršují. Přidáním citronové šťávy do horké vody se, jak jsme již zmínili, citronová šťáva v našem těle alkalizuje. Důležité je najít správný poměr, aby naopak nedošlo ke zhoršení příznaků.

9. Odbourání ledvinových kamenů

Přestože kyselina citronová není nejlepší pro citlivé břicho, má mnoho jiných předností. Kalciové ledvinové kameny jsou nejběžnějšími ze všech ledvinových kamenů. Při nedostatečném příjmu tekutin jsou tvořeny chemikáliemi v moči. Kyselina citronová může snížit riziko tvorby nových kalciových kamenů, stejně jako kamenů žlučových a pankreatických. Citrát dokáže zastavit spojování drobných krystalů vápníku, a ještě k tomu voda z citronové šťávy pomáhá celkové hydrataci, jež je dalším z pomocníků při odbourávání ledvinových kamenů.

10. Citronová voda pomáhá hubnout

Sklenička nebo šálek citronové vody po ránu může zvýšit vaši energii a povzbudit ducha. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition publikoval studii, jež navíc ukázala, jak citronové polyfenolové antioxidanty snižují přírůstek hmotnosti u myší. Myši byly krmeny stravou s vysokým obsahem tuku a strava byla doplňována polyfenoly extrahovanými z citronových peelingů. U myší se tak výrazně zpomalil váhový přírůstek a zlepšila se jejich rezistence na inzulin.

I když výzkum byl proveden zatím jen na zvířatech, podobný efekt je předpokládán i u lidí. Citrony obsahují pektinové vlákno v buničině, jež pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zabraňuje průjmu a dává nám celkový pocit plnosti.

Navíc citronová šťáva obsahuje velmi málo nasycených tuků, cholesterolu a sodíku. Nejenže se po její konzumaci cítíme svěží a hydratovaní, pociťujeme i menší pocit hladu.

Galerie: 10 potravin, po kterých budete mít ještě větší hlad

11. Stejná hydratace jako u RedBullu

Citronová voda pomáhá nejen hydratovat, ale obsahuje i elektrolyty. Mezi elektrolyty patří minerály, jako je vápník, draslík (citron jeho plný) a sodík, které se při rozpuštění ve vodě stávají vodivými. Díky tomu například regulují hydrataci či svalové a nervové funkce. Nápoje po cvičení, známé jako energy drinky, jsou obvykle inzerovány jako „plné elektrolytů“.

Pokud ale přidáme do vody citronovou šťávu, cukr a sůl, dosáhneme stejného efektu, který je navíc šetrný k našim peněženkám.

12. Pomoc při rekonvalescenci po rakovině prsu

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny, jež ovlivňuje miliony lidí po celém světě. Proces léčby a zotavení může být bolestivý. Pro zotavení se vyžaduje snížení množství estrogenu, tedy hormonu, který může stimulovat růst buněk rakoviny prsu. K zastavení produkce estrogenu je zapotřebí tzv. inhibitorů aromatázy. Tyto látky jsou přirozeně produkovány postmenopauzálními ženami, ale u pacientů s rakovinou prsu je zapotřebí léku. Většímu efektu mohou napomoci právě citrusové flavonoidy, jež pomáhají inhibovat aromatázu. Bylo zjištěno, že flavonoidy v citrusové šťávě mají podobné výsledky jako farmaceutické inhibitory.

Přestože citronová voda by rozhodně neměla nahradit lék, je chutným nápojem, který může pomoci efekt zvýšit.

13. Citron k oslabení astmatu

Astma je chronické onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Jejich infekce může zesílit, setkáme-li se s alergenem, tedy spouštěcím mechanismem. Nemoc často omezuje činnost pacienta a jakákoli fyzická aktivita může příznaky zhoršit.

Výzkum provedený Third National Health and Nutrition Examination Survey poznamenal, že děti s nižším příjmem vitaminu C jsou vystaveny vyššímu riziku astmatu. Přestože nebylo dosud publikováno dostatečné množství studií o vlivu vitaminu C na astma, rozhodně vyšším příjmem vitaminu C nic nezkazíme.

14. Kurděje! Dnes již neaktuální?

Kurděje již nejsou nemocí běžnou pro naši moderní společnost. Tato nemoc však sužovala lidi od doby starověkého Řecka a obvykle byla spojena s námořníky. Jejími typickými příznaky byly ztráta chuti k jídlu, průjem, horečka, otoky, krvácení dásní, kůže nebo očí, vyhřezlé (buličí) oči nebo různá kožní onemocnění.

Nepříliš povzbudivou zprávou je, že kurděje nevymizely z našeho života. Naopak, tato nemoc je opět na vzestupu a v moderní společnosti postihuje především osoby s nízkým příjmem nebo lidi, kteří nemají možnost se dobře stravovat. Takto postižení mají dle krevních testů nízkou hladinu vitaminu C, B a D. Podle odborníků by 1000 mg vitaminu C každý den po dobu jednoho týdne mělo obnovit hladinu nezbytného vitaminu C. To odpovídá přesně jednomu nebo dvěma šálkům citronové vody každý den.

15. Citronová voda pro svěží dech

Citron se v různých formách často používá v domácnosti pro neutralizaci pachů. Totéž platí pro odstranění zápachu z úst po požití silně aromatických potravin, jako je česnek a cibule. Kromě toho citronová příchuť pomáhá díky kyselosti stimulovat tok slin v ústech.

Sliny jsou zajímavou a užitečnou tekutinou. Kromě toho, že pomáhají strávit a spolknout jídlo, ničí i mnohé bakterie. To je i důvodem toho, že si zvířata olizují své rány. Pokud tedy citronová voda stimuluje produkci slin, zvyšuje tak ochranu našich úst a může dočasně zmírnit syndrom suchých úst.

Sliny mohou také zabránit zubnímu kazu. Nicméně citronová šťáva je dostatečně kyselá, aby erodovala zubní sklovinu. Proto je vždy lepší pít koncentrovanou citronovou šťávu brčkem.

16. Citron může zlepšit vidění u diabetiků

K příznakům diabetu 2. typu patří časté močení, pocit žízně nebo hladu, extrémní únava, citlivost, bolest nebo mravenčení v končetinách a rozmazané vidění, za kterým může být šedý zákal – oční katarakta. Jde o degenerativní stav, který způsobuje právě rozmazané vidění a v extrémních případech může vést ke slepotě. Diosmin, flavonoid nalezený v citrusových plodech, snižuje diabetické komplikace. Citrusové flavonoidy jsou spojeny s nižším rizikem vzniku katarakty.

17. Citronová voda a boj proti rakovině

Je škoda, že boj s rakovinou není zdaleka tak jednoduchý jako příprava citronové vody. Bohužel úspěšný boj s rakovinou je stále jen mýtus, i když je pravda, že citronová voda může vaše tělo v boji s touto smrtelnou nemocí posílit.

Zpráva Floridské univerzity o léčivých citrusových plodech zmiňuje lykopen a limonoidy. Lykopen může pomoci snížit riziko rakoviny prostaty a prsní žlázy. Limonoidy mohou rovněž inhibovat šíření buněk rakoviny prsu a snižovat hladinu cholesterolu. Stejné tvrzení podpořila i studie University of California.

Přestože citronová voda nemůže samozřejmě rakovinu vyléčit ani nahradit skutečnou léčbu, je rozhodně užitečná v boji proti ní.

Má citronová voda i negativní účinky?

Pokud má citronová voda nějaké vedlejší účinky, jsou jen mírné a většina z nich je způsobena jen nadměrným užitím citronu. Jedním z účinků může být zubní eroze. Nejjednodušší způsob, jak se jí bránit, je používání brčka nebo používání tzv. zubních uzávěrů.

Jiným vedlejším efektem je již zmíněné pálení žáhy, vznikající při nadměrném užití citronu, které tělo není schopné alkalizovat. Protože citronová voda je diuretická, pomáhá sice čistit tělo, ale vede i k nadměrnému vylučování vody z organismu. Je proto potřeba si dávat pozor na dehydrataci nalezením správného poměru vody a citronu.

Pro oživení citronové vody

Přednosti citronové vody jednoznačně převažují nad jejími možnými negativními efekty. Její příprava je extrémně jednoduchá. Voda může být konzumována teplá i studená, je možné si ji připravit i o den dříve a nechat v lednici. Navíc jednotlivé plátky citronu je možné použít i opakovaně.

Kvůli pesticidům je vhodné používat bio citrony; jak ukázaly testy, omytím se nežádoucích látek nezbavíme.

Aby chuť nápoje nezevšedněla, je možné dodávat různé další ingredience – jako třeba zázvor, mátu, další ovoce (jahody, jablka, broskve), perlivou vodu, čaj, med.

Mějme na paměti, že citronová voda není magický čarovný lektvar. I přesto je však velice zdravá a efekt se násobí, je-li konzumována pravidelně. Jeden šálek jednou za měsíc rozhodně nebude fungovat. Pití citronové vody by se mělo stát zvykem, a to jak po ránu, tak před spaním. Citron je navíc skvělý nejen ke konzumaci, ale například jako přírodní kúra na obličej nebo kůži a mnoho dalších možností.

Výhody citronů jsou skutečně nekonečné.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Mgr. Kristina Vacková – pracovala v řadě odborných časopisů jako šéfredaktorka a editorka, věnovala se PR a marketingu. V současnosti žije převážně v Egyptě, kde se živí především jako fotografka. Je aktivní cestovatelka a blogerka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).