Hlavní navigace

U žáka pražské ZŠ byla potvrzena tuberkulóza

U žáka pražské základní školy byla potvrzena tuberkulóza. Informovala o tom televize Nova. Žák je nyní hospitalizován nemocnici. Podrobit se vyšetření museli i jeho spolužáci, kteří nyní čekají na výsledky. Škola podle televize Nova zatím žádné oficiální informace neposkytla. „Ano, tento chlapec s tuberkulózou je hospitalizován a bude adekvátně léčen,“ řekla televizi Nova mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Chlapec z deváté třídy probudil podle informací televize Nova silným kašlem…

Ludmila Hamplová

1. 4. 2009 12:48
Doba čtení: 1 minuta

Noste bederní zástěrky, tvrdí Japonci

Ať nedáte dopustit na tanga, nebo dáváte přednost babičkovským bombarďákům, osvoboďte se od tradičního spodního prádla a noste bederní zástěrky! To je heslo, s nímž přišla japonská oděvní firma Wacoal, která si pro inspiraci sáhla k tradičnímu japonskému spodnímu prádlu zvanému fundoši. Informuje o tom agentura ČTK.

Ludmila Hamplová

1. 4. 2009 11:20
Doba čtení: 1 minuta

Liz Hurley bude s princem Charlesem prodávat biopotraviny

Britská herečka Liz Hurley se připojí ke korunnímu princi Charlesovi a od října bude prodávat biopotraviny ze své farmy prostřednictvím společnosti britského následníka trůnu Duchy Originál. O prohlášení mluvčí herečky informovala agentura ČTK. Herečka má v západní Anglii farmu o rozloze asi 160 hektarů. Společnosti Duchy Originals z ní bude dodávat obilí, drůbež a vepřové, skopové i hovězí maso, vše vyrobené podle přísných ekologických norem.

Ludmila Hamplová

1. 4. 2009 9:32
Doba čtení: 1 minuta

Hodný a zlý cholesterol

Cholesterol je tuková látka, která nám nezpůsobuje bolest jako angína nebo zuby. Nemá ani žádné vnější příznaky a nemůžeme ji tedy ani nijak pociťovat. A přitom nás významně ohrožuje na našem zdraví. Jak vysoký cholesterol máme, zjistí praktický lékař z vyšetření krve při pravidelných prohlídkách.

Michaela Vydrová

1. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 7 minut

Břišní tanec se netančí jen břichem

Lidé bohatí i chudí, krásní i méně pohlední, všichni na celém světě rádi tančí a tanců a tanečních stylů je nespočet. Jedním z nejstarších tanců je břišní tanec, neboli orientální, který si pro své pozitivní účinky zejména na ženské orgány získává oblibu i v moderních civilizacích.

Helena Singerová

1. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nový systém nemocným komplikuje život

Od letošního ledna začal fungovat nový systém výplat sociálních dávek, podle kterého jsou první tři dny nemoci neplacené, zatímco dalších jedenáct dní platí zaměstnavatel nemocnému takzvanou náhradu mzdy. Od 15. dne pracovní neschopnosti pak zaměstnavatel předá podklady příslušné správě sociálního zabezpečení.

Helena Singerová

31. 3. 2009 14:23
Doba čtení: 1 minuta

Hrad Radyně zve návštěvníky

Královský hrad, postavený před rokem 1361 během vlády Karla IV. láká již tuto sobotu návštěvníky do Plzeňského kraje. Hrad bude veřejnosti nadále otevřen o víkendech od 10 do 18 hodin, od června do srpna i ve všedních dnech, kromě pondělků. V hradní věži najdete pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu Radyni, což zaujme hlavně malé návštěvníky.

Helena Singerová

31. 3. 2009 12:21
Doba čtení: do minuty

Za potraviny zdravější a bezpečné

V Praze dnes v rámci předsednictví ČR Radě EU zasedá v hotelu Alcron SAS Radisson Správní rada (Management Board) Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která dohlíží na plnění poslání EFSA a je zodpovědná za efektivní plnění jeho úkolů. Zasedání Správní rady jsou otevřená pro veřejnost, rovněž mohou být sledována živě přes internet, čímž EFSA naplňuje, kromě nezávislosti a nejvyšší vědecké úrovně, také svá další poslání – být pro vědeckou i laickou veřejnost otevřeným a průhledným…

Helena Singerová

31. 3. 2009 11:37
Doba čtení: 1 minuta

Šance na prodloužení života kardiaků

Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) schválil umělé srdce AbioCor. Jedná se o přístroj implantovaný do těla, který po dobu několika měsíců nahrazuje činnost biologického srdce. Jeho použití může být ovšem schváleno pouze pacientům, kterým selhávají obě srdeční komory a tudíž nejsou vhodní pro klasickou transplantaci a zbývá jim poslední měsíc života.

Helena Singerová

31. 3. 2009 10:04
Doba čtení: do minuty

Teplice lákají na audiostezky

Audioteplice.cz, projekt naučné stezky Teplicemi, je momentálně nejúplnějším zdrojem informací o Teplicích na internetu. Stojí za ním skupina teplických gymnazistů. Jedná se o mapku, na které je označeno 33 objektů, které vzešly z hlasování realizačního týmu. Ke každému z těchto objektů studenti (někdy poměrně složitě) dohledali informace o historii nebo zajímavosti či pověsti které se k danému místu vážou. Z těchto informací vniklo 33 asi dvouminutových nahrávek, které mapu doplňují.

Helena Singerová

31. 3. 2009 9:14
Doba čtení: 1 minuta

Víte, jaká vejce kupujete?

Každý ví, že se vajíčka prodávají v obchodech v obalech s namalovanými pěknými slepicemi. Jenže skoro nikdo netuší, že tyto obrázky lžou. České slepice si nežijí zdaleka tak idylicky, jak si veřejnost myslí.

Ludmila Hamplová

31. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Do Norska za národními jídly a letitými tradicemi II.

Jak jsem se již zmínila v minulém článku o norské kuchyni, je založena hlavně na jednoduchosti. Lépe řečeno na výživné jednoduchosti. A to platí i o norských zákuscích. Pojďme se podívat, co si Norové dávají po dobrém jídle, co pijí o slavnostních příležitostech a jaký mají vztah k ovoci a zelenině.

Denisa Křížová

31. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Cykloservis možná zlevní

Vláda dnes schválila novelu zákona, podle níž by se DPH u služeb s vysokou přidanou hodnotou práce snížila z 19 na 9 procent. Jedná se tedy o snížení zdanění některých služeb s vysokým podílem lidské práce, což umožní udržet v nich větší zaměstnanost. Levněji by nás tedy mohla přijít i oprava jízdního kola, lyží nebo dokonce večeře v restauraci.

Helena Singerová

30. 3. 2009 15:37
Doba čtení: 1 minuta

Příští sobota na Moravě ve znamení lezení

První dubnovou sobotu si mohou vyznavači lezení na umělých stěnách změřit síly v Brně v Lezeckém centru Rajče, kde se uskuteční Český pohár v lezení na obtížnost. Jedná se o nejvyšší lezeckou soutěž v České Republice, která je současně „kvalifikací“ pro start ve světovém poháru. Členové Českého horolezeckého svazu zaplatí stokorunové startovné, nečlenové o stovku více. 

Helena Singerová

30. 3. 2009 14:58
Doba čtení: 1 minuta

Jihlavská onkologie má akreditaci pro vzdělávání lékařů

Jedná se o akreditace na dobu osmi let na postgraduální vzdělávání lékařů v oboru radiační onkologie a klinická onkologie, což lékaři umožní absolvovat celý vzdělávací program na domácích pracovištích, bez nutnosti dlouhodobých stáží na klinikách v Praze nebo Brně. Jihlavská nemocnice tak bude moci pracovat přímo s kmenovými lékaři podle vzdělávacích plánů. Již nyní je do programu zařazeno šest lékařů Nemocnice Jihlava.

Helena Singerová

30. 3. 2009 13:43
Doba čtení: 1 minuta

Na Sněžku jen po svých

Včera jela naposledy lanová dráha na nejvyšší horu České Republiky– ovšem ne navždy, jen před pravidelnou jarní údržbou. Nyní je mimo provoz a po důkladné prohlídce a případných opravách se 1. května opět rozjede.. Provozovatelé lanovou dráhu pustí výjimečně pouze o velikonočním víkendu. Od pátku 10. do úterý 14. dubna se turisté mohou nechat vyvézt na Sněžku vždy od 8 do 18 hodin.

Helena Singerová

30. 3. 2009 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Léky pouze na občanku

Léky na utišení bolesti a proti chřipce, tedy ty, které obsahují pseudoefedrin, zneužívají stále častěji narkomani. Odhadem milion balení uvedených pilulek putuje každoročně na výrobu drog, zejména pervitinu. Proto bude Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromažďovat veškeré údaje o využívaných lécích. Ovšem nejen o těch, které předepsal lékař na recept, ale i o těch, které si mohou lidé koupit volně. Léky budou tudíž lékárníci vydávat pouze tzv. na občanku nebo kartičku.

Helena Singerová

30. 3. 2009 10:37
Doba čtení: 1 minuta

Registrace na letní Jizerskou padesátku

Třetí nejstarší závod na světě v běhu na lyžích – Jizerská padesátka – přilákal i letos v lednu mnoho sportovních nadšenců. Na 42. ročníku startovalo na pět tisíc profesionálů i rekreačních běžkařů. Nyní, když už sníh pomalu taje, se připravuje letní sestra, tedy devátý ročník Cyklo Patria Direct Jizerské 50, která  patří cyklistům na horských kolech. Registrace na závod již začala a skončí 30. května. Můžete se přihlásit on-line. Trati se pojedou dvě, šedesátikilometrová a pro méně zdatné…

Helena Singerová

30. 3. 2009 9:06
Doba čtení: 1 minuta

Je marihuana drogou nebo lékem?

Zákaz, omezení nebo legalizace? To je otázka, která už více než deset let sužuje nejen českou legislativu. Je ale tento relativní zákaz opodstatněný nebo se jedná o obyčejnou podporu černého trhu s tichou podporou vlády? Nejen o tom se koncem března diskutovalo v Městské knihovně v Praze.

Denisa Křížová

30. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Třeboň, aneb jihočeské Lurdy

Třeboň má hodně lidí spojenou se štědrovečerním kaprem vyloveným v některém z mnoha zdejších rybníků, s filmovým festivalem animovaných filmů, s jihočeskou architekturou, perfektním terénem pro cyklo- i pěší turistiku a samozřejmě s lázněmi, kde se leckdo díky zdejší léčbě postaví opět na nohy. Její efektivitu jsem si vyzkoušela na vlastní kůži hned dvakrát, po operaci páteře a kolena.

Eva Fišerová

30. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nike Rockstar z vás hvězdu neudělá

„Tanec je společenská pohybová aktivita, která může navodit lepší náladu,“ píše se na Wikipedii. Povzbuzena touto definicí a hlavně popuzena hledáním té pravé pohybové aktivity po téměř třech letech úspěšného nicnedělání jsem vyrazila do studia Dance Perfect na Národní třídě.

Denisa Křížová

29. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Od soboty začnou opět jezdit cyklovlaky

V sobotu opět vyjedou cyklovlaky z pražského Masarykova nádraží do Slaného. O zprávě informují České dráhy. Speciální cyklistické vlaky Cykloturistika budou jezdit každou sobotu, neděli a svátek až do 1. listopadu. Za přepravu kola zaplatí cestující jednorázově 25 korun, jednodenní síťový doklad pro jízdní kolo přijde na 50 korun. „Cestující, kteří pojedou kromě cyklovlaku i jinými spoji se službou úschova během přepravy, nabízíme jednorázový doklad k přepravě kola za 30 korun nebo jednodenní…

Michaela Vydrová

28. 3. 2009 13:32
Doba čtení: do minuty

Za stepí do Mohelna

TIP NA VÝLET – Step bývá rozsáhlá a spíše rovinatá, vzniká na místech, kam velkou část dne praží slunce. Většinou bývají rovinaté, což umožní větru, aby také přispěl k vysoušení půdy. Díky tomu se ve stepích příliš nevyskytují stromy, všude kolem je drsná tráva a plosky nohou zajásají, když se po stepi projdete bosí.

Helena Singerová

28. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Solidarita vědců zachraňuje výzkumnici před smrtícím virem

Německá vědkyně se nechtěně stala prvním člověkem, který na sobě odzkouší pokusnou vakcínu proti smrtícímu viru ebola, napsala agentura AP. Při práci v rizikové laboratoři v Hamburku se Němka neopatrností píchla do prstu injekční jehlou, kterou předtím virem ebola infikovala laboratorní myši. V této kritické situaci, protože ebola dokáže zabít člověka během několika dní, zažila vědkyně úžasnou vlnu solidarity zdravotních vědců na celém světě; během 24 hodin dokázala kanadská laboratoř vyrobit…

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 14:48
Doba čtení: 2 minuty

Pití horkého čaje prý nahrává rakovině jícnu

Pití horkého čaje může silně zvyšovat nebezpečí onemocnění rakovinou jícnu. Tvrdí to studie, kterou dnes zveřejnilo odborné britské periodikum British Medical Journal. Její autoři k tomu dospěli na základě výzkumů v severním Íránu, kde se pije hodně čaje a kde je výskyt rakoviny jícnu jeden z nejvyšších na světě.

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 13:25
Doba čtení: 1 minuta

Olympijská pochodeň už nebude obíhat svět

Olympijská pochodeň v budoucnu nebude obíhat celý svět, aby nevyvolávala nežádoucí pozornost, a od roku 2016 poputuje jen v rámci pořadatelské země. Rozhodl o tom na svém zasedání v americkém Denveru Mezinárodní olympijský výbor. Po protestních akcích, se kterými se pochodeň setkala během své pouti před loňskými olympijskými hrami v Pekingu, se vedení MOV rozhodlo s platností od OH v roce 2016 nechat putovat oheň jen v rámci země, která olympiádu pořádá.

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Senátoři odmítli, aby léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem byly jen na recept

Při nákupu by ale lidé museli předložit občanský průkaz kvůli kontrole přiměřenosti nákupu. Důvodem je snaha zabránit zneužití léků k výrobě drog. S těmito úpravami Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o návykových látkách k novému projednání. Senátoři si také odsouhlasili, že poslancům novelu přiblíží bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který zákon vytvořil.

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 10:45
Doba čtení: 1 minuta

Zítra si můžete prohlédnout přehrady

U příležitosti Světového dne vody pořádá státní podnik Povodí Odry tradiční Den otevřených dveří na pěti svých přehradách: Slezské Hartě, Kružberku, Morávce, Šancích a Žermanicích a také na vodohospodářském dispečinku a v laboratořích v sídle podniku v Ostravě. Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 28. března 2009 od 9.00 do 15.00 hod, poslední vstup k prohlídkám je ve 14.30 hod. Veřejnosti budou zpřístupněny také prostory rybného hospodářství na Žermanicích a Kružberku.

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 10:15
Doba čtení: do minuty

V Brně se narodil rekordní počet dětí

V brněnské fakultní nemocnici proběhlo vloni celkem 6109 porodů, což je rekordní počet za celou její historii. Potvrdila tak pozici největšího porodnického pracoviště v České republice. Ze statistik vyplývá, že 1083 případů těhotenství bylo ukončeno císařským řezem, 794 porodů bylo předčasných, narodilo se 212 dvojčat a ve třech případech se jednalo o trojčata.

Michaela Vydrová

27. 3. 2009 9:23
Doba čtení: 1 minuta

Kalanetika – nenáročné, leč efektivní cvičení

Ještě dříve, než se začneme nějakému druhu cvičení věnovat pravidelně, musíme se sami sebe zeptat na to, co od cvičení chceme, co nás k pohybu motivuje, a také, zda je určité cvičení pro nás vhodné s ohledem na několik faktorů: např. věk, zdravotní stav, fyzická kondice nebo třeba určitá fáze těhotenství.

Helena Singerová

27. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mladí Češi zkouší drogy nejvíc v Evropě

Čeští šestnáctiletí mají největší zkušenosti s drogami v Evropě, nějakou nelegální drogu vyzkoušela skoro polovina z nich. Většinou vyzkoušeli marihuanu nebo hašiš. S takzvanými tvrdými má zkušenost každý jedenáctý český školák. Vyplývá to z zveřejněné školní studie ESPAD 2007. Informovala o tom agentura ČTK.

Ludmila Hamplová

26. 3. 2009 15:09
Doba čtení: 1 minuta