Hlavní navigace

Cyklisto, sesedni z kola. Kdo to ale respektuje?

Cyklistům často přijde značka „Cyklisto, sesedni z kola“ na nesmyslném místě. Nutí je přerušit jízdu po cyklostezce a vést kolo jenom proto, že je tam zrovna liduprázdná osada. Kdo je zodpovědný za tato dopravní značení a co nám hrozí, když je nebudeme respektovat? A má tato značka vůbec smysl?

Doba čtení: 4 minuty

Úmrtí na prasečí chřipku se v Brazílii zdvojnásobila

Počet smrtelných případů onemocnění prasečí chřipkou se v Brazílii během týdne zdvojnásobil. Nyní v zemi na tuto chorobu zemřelo 192 lidí, což z Brazílie dělá třetí nejvíce zasaženou zemi na světě po Spojených státech a Argentině. Jak napsala agentura ČTK, oznámil to dnes brazilský ministr zdravotnictví José Temporao.

12. 8. 2009 14:29
Doba čtení: 1 minuta

VZP: Ženy pod 40 let by neměly žádat mamografické vyšetření

Ženy pod 40 let by neměly žádat o mamografické vyšetření, pokud nemají v rodině někoho s rakovinou prsu a nemají příznaky zhoubné nemoci. Zdravotní pojišťovny uhradí mamografii zdravým ženám až od 40 let. Jestliže lékař odmítá napsat mladší ženě žádanku, postupuje podle odborných doporučení. Žena by to neměla řešit tím, že si vyšetření zaplatí, řekl agentuře ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

12. 8. 2009 14:10
Doba čtení: 1 minuta

Pronajměte si vilu a užijte si dovolenou v klidu

Máte už dost hotelového mumraje, odosobněných pokojských a masového turistického ruchu? Pro všechny, kdo si chtějí užít dovolenou v domácím prostředí, je možnost pronájmu horských chat, bytů v centrech měst nebo dokonce běžných i luxusních vil v mořských oblastech.

Doba čtení: 4 minuty

Dost chemie v těhotenství, zkuste přírodní kosmetiku

Bezpečnou cestou, jak o sebe pečovat v těhotenství, aniž by to nějak ohrozilo miminko, je používat přírodní kosmetiku. Pokud sáhnete pro přírodní kosmetice bez chemických látek, můžete si být jista, že nevystavujete své dítě negativním účinkům kosmetiky.

12. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Velká fotosoutěž magazínu Vitalia.cz má vítěze. Podívejte se

Začátkem prázdnin vypsal server o zdravém životním stylu Vitalia.cz velkou letní fotosoutěž o volné vstupenky do wellness centra Cordeus na Praze 6 a dárkové poukazy společnosti Zážitky.cz. Soutěž skončila 31. července a vy se teď můžete podívat na vítězné snímky.

11. 8. 2009 16:00
Doba čtení: 1 minuta

Staneme se národem otesánků?

V Čechách je více než 16 procent dětí s nadváhou či obezitou. Tristní je naprostý nedostatek pohybových aktivit – třetina dětí má méně než 2 hodiny aktivního pohybu za týden. Pohybovou pasivitu je tak možné označit za stěžejní důvod vzniku zvýšené hmotnosti u dětí. Roční šetření (ukončené v r. 2008) organizovala Odborná společnost praktických lékařů pro děti a dorost a v rámci preventivních lékařských prohlídek se jej zúčastnilo 4 000 dětí ve věku 5, 13 a 17 let.

11. 8. 2009 10:45
Doba čtení: 2 minuty

Lékaři zachránili vlasy a ucho skalpované ženě

Tým plastických chirurgů českobudějovické nemocnice zachránil část vlasů a ucho ženě, kterou v únoru skalpoval stroj při třídění vajec. Osmatřicetiletá Romana Kučerová z Mazelova je nyní v domácím ošetřování. Po raritní 7,5 hodiny trvající operaci jí na části hlavy opět rostou vlasy a vrací se zpět k normálnímu životu, řekli novinářům zástupci nemocnice.

11. 8. 2009 10:34
Doba čtení: 2 minuty

Nebojte se chladu, zkuste kryoterapii

Kryoterapie, neboli léčba chladem, je zhruba tříminutový zážitek, který ovlivní celý váš den, a pokud jej budete absolvovat pravidelně, tak možná i celý život. Na otázku, k čemu je to dobré, zní odpověď „na všechno“. Léčí pohybový aparát, kožní a dýchací problémy a mnohem více.

Doba čtení: 5 minut

Seriál o víně: Proč bio?

Jsem normální člověk a nepotřebuji žádné bio zvláštnosti. Nevidím jediný důvod, proč si kupovat bio víno. To je určitě jen způsob, jak z lidí nalákat peníze. Myslíte si to také? Vyvedu vás z omylu.

11. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 7 minut

Pacientské listy na internetu končí. Prozatím

Pacientské účty na internetu končí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SULK) projekt po čtyřech dnech přerušil. Opatření platí do doby, než bude jasné, jestli sběrem dat porušuje zákon, nebo ne. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů totiž nelze citlivá data lidí bez jejich souhlasu shromažďovat. Pokud ústav se sběrem údajů začal, překročil tak svou pravomoc. Z dat se dá totiž mimo jiné odvodit, jakými chorobami člověk trpí.

10. 8. 2009 21:30
Doba čtení: 2 minuty

Cena nemusí být hlavní bariérou pro nákup biopotravin

Vysoká cena biopotravin je obecně přijímána jako největší překážka pro to, aby spotřebitelé nakupovali více biopotravin. Proto je také cena biopotravin považována výrobci a obchodníky za nejdůležitější marketingový nástroj. Jak píše marketingový magazín Bio-info.cz, z výzkumu univerzity Kassel ale vyplývá, že tomu tak nemusí vždy být.

Doba čtení: 2 minuty

Kouříte? A nemáte obstrukční plicní nemoc?

Jestli si myslíte, že si kouřením můžete způsobit „jen“ rakovinu, tak jste na omylu. Možná jste si už zvykli na pravidelné vykašlávání a problémy s dechem. Jenže byste se měli mít před podobnými příznaky na pozoru. Vaše diagnóza může znít neúprosně: chronická obstrukční plicní nemoc.

10. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak se starat o kolo, aby nezrezivělo

O prospěšnosti údržby kola po každé jízdě není třeba pochybovat. Jenže málokomu se chce po namáhavém výletu kolo ještě čistit a promazat. Čekat však na údržbu do chvíle, kdy řetěz začne skřípat, je chyba. Následující rady shrnují základní péči a kontrolu, jež je potřebná pro zajištění bezporuchové a bezpečné jízdy.

10. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Česko hlásí dalších 27 případů nákazy virem mexické chřipky

Česká republika ohlásila ve čtvrtek dalších 27 případů nákazy virem takzvané mexické chřipky. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V České republice je tak k 6. srpnu 2009 hlášeno celkem 162 případů této infekce. Případy se vyskytly zejména v hl.m.Praha, Středočeském kraji, Pardubickém kraji, Plzeňském kraji a Jihomoravském kraji.

7. 8. 2009 10:16
Doba čtení: do minuty

Z Pardubic na kole do Železných hor

TIP NA VÝLET – Pardubicko je rovinaté jako placka, takže tu potkáte opravdu hodně cyklistů. Vyjet směrem na Železné hory ale znamená zabojovat s kopci a neustálou ztrátou výšky, kterou musí cyklista jinde „dohnat“. Cyklistické kolečko na přehradní nádrž Seč a okolo vysílače Krásné zpátky do Pardubic dá zabrat.

Doba čtení: 4 minuty

Seriál o zmrzlině: Hledám oříšky v oříškové

Podle jednoduché logiky by v oříškové zmrzlině měly být oříšky. Je to zdánlivě jasné, ale co když se oříšky ve zmrzlině nevyskytují a stejně se tváří jako oříšková? Propátrala jsem tajemství oříškových zmrzlin a dokonce jsem našla pár oříšků.

Doba čtení: 4 minuty

Baxter dokončil vakcínu proti chřipce, Česko ji nechce

Americká společnost Baxter, která má svůj výrobní závod také v Bohumile na Kolínsku, vyvinula vakcínu proti prasečí chřipce a začala ji nabízet. Stalo se tak den poté, co ministryně zdravotnictví Dana Jurásková oznámila, že i Česko vakcíny proti viru A/H1N1 nakoupí. Předeslala ale, že to bude u některé ze dvou dalších zahraničních firem. Očkovací látku od společnosti Baxter ministerstvo nechce. Informuje o tom server Aktuálně.cz

6. 8. 2009 16:02
Doba čtení: 1 minuta

Opavská nemocnice nutně potřebuje krev

S akutním nedostatkem krve se potýká Slezská nemocnice v Opavě. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Transfuzní stanice má kvůli nadměrné spotřebě akutní nedostatek krve krevních skupin A+, A- a O-. Naopak krve skupin O+, B+ a AB+ je aktuálně dost. Proto dárcům těchto skupin, kteří transfuzní stanici navštíví, nabízí možnost odběru plazmy.

6. 8. 2009 9:34
Doba čtení: 1 minuta

Spíte nazí, nebo v pyžamu?

Nahých spáčů je čím dál víc. Svoje tělo neobalují žádným pyžamem, ale jen peřinou. A tvrdí: Nic lepšího a zdravějšího není. Je to pravda? Je vůbec spaní bez prádla hygienické? A mají naháči lepší sexuální život než ti v pyžamech?

Doba čtení: 3 minuty

Jak chránit děti před prasečí chřipkou

Jen za včerejšek se v Česku potvrdilo devatenáct případů prasečí chřipky. Počet nakažených tak vzrostl na 135. Stát se sice snaží uklidňovat: děti patří do rizikové skupiny a dostanou vakcínu. Jenže, přijde včas?

Doba čtení: 5 minut

Zkrachovala Cool travel, letos zatím čtvrtá cestovka

 Ještě před dvěma týdny nabízela cestovní kancelář Cool Travel desetiprocentní slevu všem zákazníkům zkrachovalé Tomi Tour. A dnes ji následuje do propasti úpadku. Velikostí se však Cool Travel nemůže s padlým gigantem srovnávat. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Cool travel má v současnosti v zahraničí celkem čtyři klienty, a to na Maledivách a v Řecku. Dalších asi 18 klientů má zakoupené zájezdy do Řecka a Dubaje," říká mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur…

5. 8. 2009 13:46
Doba čtení: 1 minuta

Vyberte nejkrásnější strom. Zasadíte tak další zeleň

V zemi rostou miliony stromů, ovšem jen dvanáct z nich se může stát letošním Stromem roku. Nadace Partnerství vyhlásila další ročník tradiční soutěže. Porota už do finále vybrala dvanáct stromů z celé republiky. Z nich pak lidé hlasováním zvolí vítěze. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Cílem ankety je nejen upozornit na zajímavé stromy, ale zdůraznit potřebu ochrany přírody a péči o ni,“ stojí v prohlášení Nadace Partnerství.

5. 8. 2009 8:41
Doba čtení: do minuty

Rozhovor s osobními trenéry: Objevte cvičení venku

Osobní trenéři jsou často spojeni jen s posilovnami. Jenže, komu se chce v létě dřít někde ve sklepě pod umělým osvětlením? Trenéři Veronika Brychcínová a Tomáš Jelínek vás vezmou ven a možná se budete divit, čeho všeho se dá využít pod širým nebem.

5. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak si v létě neublížit jídlem

Léto je kulinárně nebezpečné období. Stačí pozřít kontaminované jídlo a máte na problém zaděláno. Rizikem může být i tolik oblíbené grilování. Poradíme vám proto, jak se vyhnout rizikům při nákupu i konzumaci potravin.

Doba čtení: 5 minut

Pozor na nebezpečná solária

Ve dnech 26. až 30. dubna 2009 uskutečnila Česká obchodní inspekce v rámci společné kontrolní akce Evropské unie kontrolu u namátkově vybraných provozovatelů solárií za účasti nizozemského zástupce akreditované zkušebny Úřadu pro bezpečnost spotřebitelských a potravinářských výrobků. Během kontroly bylo za použití speciálního přístroje měřeno, zda při provozu jednotlivých solárií nedochází k překračování maximální přípustné hodnoty vyzařování 0,3 W/m2 stanovené harmonizovanou evropskou normou…

4. 8. 2009 13:11
Doba čtení: 2 minuty

Plicní mor si v Číně vyžádal třetí oběť

Na plicní mor v Číně zemřel třetí člověk z města C'-kche-tchan, které leží v odlehlé oblasti severozápadní provincie Čching-chaj. Dnes o tom informovala agentura ČTK. Čína se s nákazami moru potýká opakovaně. Jeho plicní varianta se může snadno šířit vzduchem mezi lidmi nebo se přenáší ze zvířat na člověka. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nejvzácnější formou moru a jejími příznaky jsou teplota, bolesti hlavy a obtížné dýchání. Způsobuje ji stejný typ bakterie jako dýmějový mor.   

4. 8. 2009 10:59
Doba čtení: do minuty

Chcete počít kluka? Čtěte, jak na to!

Základní dvě otázky každého těhotenství zní: Bude to zdravé? A bude to kluk nebo holka? Řada lidí totiž ve skrytu duše touží po dítěti určitého pohlaví. Poradíme vám, co jsou jen babské rady a co může být skutečně účinné.

Doba čtení: 7 minut

Seriál o víně: Jak se vyrábí?

Vždy mi vrtalo hlavou, čím vším musí projít hrozny, než se z nich stane víno. Proto jsem se rozhodla vypátrat, jak se víno vyrábí a co všechno je při tomto procesu důležité. Už také vím, jak se dá výroba zkazit.

4. 8. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Virus HIV se na lidi přenáší i od goril, zjistili vědci

Francouzským lékařům se podařil důležitý objev. Zjistili, že se lidská populace nakazila virem HIV způsobujícím AIDS nejen od šimpanzů a kočkodanovitých mangabejů, ale také od goril. Informuje  o tom zpravodajský server Aktuálně.cz Nový typ viru byl zatím identifikován pouze u jedné pacientky, lékaři však očekávají další případy. Informoval o tom časopis Nature Medicine.

3. 8. 2009 12:18
Doba čtení: do minuty

V Číně se objevila "černá smrt". Plicní mor zabil dva lidi, deset tisíc v karanténě

Plicnímu moru v provincii Čching-chaj na severozápadě Číny podlehl již druhý muž. Deset tisíc obyvatel města zasaženého vysoce infekční nemocí zůstává proto v karanténě, informuje v pondělí agentura Reuters. Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který je sousedem dvaatřicetiletého pastevce, který nemoci podlehl jako první. Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k úmrtí došlo.

3. 8. 2009 9:05
Doba čtení: 1 minuta