Hlavní navigace

Titul z medicíny je jen poloviční. Ale má se to změnit

Studenti, kteří na 1. lékařské fakultě UK studují magisterský obor intenzivní péče, nemají šanci uplatnit plnohodnotně svůj titul a v praxi jsou ve svém oboru uznávání „níže“ než ti, kteří si udělají po maturitě vyšší odbornou školu. Informuje o tom server Aktuálně.cz Nyní však svitla naděje, že se to změní a vystudovaný titul bude uznáván.

22. 6. 2009 8:43
Doba čtení: do minuty

Musíme riskovat život kvůli opálené kůži?

Mít barvu kůže, která připomíná sýr, je už léta „out“. Jakmile teploty trochu povylezou, balíme plavky a letíme na nejbližší pláž. Být sexy je přece nejdůležitější. Jenže rakovina kůže není žádný mýtus.

Doba čtení: 5 minut

Skákací boty: Adrenalin a posilovna v jednom

Dáte-li dohromady vlastnosti chůd a trampolíny, vyjdou vám z toho skákací boty, které si k nohám připevníte vázáním od snowboardu a jako chrániče použijete ty od in-line bruslí. Trochu miš-maš, ale jinak obrovská zábava spojená s adrenalinem. Jaké to je, proběhnout se na sedmimílových botách?

Doba čtení: 6 minut

Očkujte děti proti nebezpečnému průjmu

Rotavirová infekce je nejčastější příčinou nebezpečného průjmu u malých dětí do pěti let. Těžké průjmy, doprovázené vysokou horečkou a dehydratací jsou vysoce nakažlivé a znamenají pro malé děti vážné ohrožení života. Ročně u nás rotavirovou infekcí onemocní více než sto tisíc dětí z nichž musí být až čtyři tisíce hospitalizováno. 

19. 6. 2009 15:24
Doba čtení: 1 minuta

Zkontrolujte stav své cestovní lékárničky

Česká lékárnická komora se na svém již jedenáctém Dni lékáren, který se konal 18. červena, věnovala tématu cestování a s ním někdy spojenými  nepříjemnými zdravotními důsledky. Lidé se často nechávají očkovat, když jedou do vzdálených exotických zemí, odborníci ovšem včera doporučili očkovat se i na cesty po České republice.

19. 6. 2009 14:23
Doba čtení: 1 minuta

Skákací boty o víkendu na Strahově

Jste-li fanoušky skákacích bot, určitě nevynechejte setkání mistrů v powerbockingu, jak se tento sport nazývá. Světoznámá akce, která dává všem příznivcům skákacích bot možnost užít si společně pořádnou porci zábavy, změřit své síly s konkurencí a závodit o hodnotné ceny, se bude letos poprvé konat v Praze – konkrétně tento víkend (20. až 21. června) na Strahově.

19. 6. 2009 13:03
Doba čtení: do minuty

Chtěla potrat, teď se soudí

Dana Kristenová se na začátku těhotenství rozhodla pro potrat. Důvody měla dva: těžkou cukrovku a vysněnou práci. Zákrok se ovšem nepovedl a ona se teď, v osmém měsíci těhotenství, pomalu připravuje na porod. Zvažuje odškodné, i když jí odborníci i právníci nedávají příliš velkou šanci. Informoval o tom server Aktuálně.

19. 6. 2009 11:14
Doba čtení: do minuty

CykloVíkend v Českém ráji

Příznivci cyklistiky se už dnes a zítra sjedou do Českého ráje, kde se uskuteční  11. ročník CykloVíkendu. K akci patří tradičně večerní promítání, občerstvení, plánek tras, upomínkový list, příležitostné razítko a jedna cyklokniha pro každého zúčastněného cyklistu. Za účast se nic neplatí, vybírá se pouze snížený poplatek za stanování a za auto, který inkasuje provozovatel kempu při příjezdu. Akce je dvoudenní. Příjezd účastníků je plánován dnes v 16 hodin na Malou Skálu nedaleko Turnova, kde…

19. 6. 2009 10:39
Doba čtení: 1 minuta

Pojišťovny bohatnou, Jurásková vidí katastrofu

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková trvá na tom, že stát musí lékařům přidat peníze, jinak budou muset omezit péči.Informuje o tom server Aktuálně.cz Ministryně upozorňuje, že pojišťovny letos vyberou o 11–13 miliard méně oproti pojistným plánům. Ztráty jsou podle ní natolik závažné, že se mohou dotknout pacientů: „Mohlo by jít o oblasti individuálně nasmlouvané péče, to je režim, ve kterém se teď léčí hlavně onkologičtí a kardiologičtí pacienti,“ řekla Jurásková.

19. 6. 2009 9:07
Doba čtení: do minuty

„Běh pro život“ tentokrát v Pardubicích

„Pardubičtí, zpozorněte! Máte jedinečnou šanci ukázat, co ve vás je a zároveň pomoci onkologicky nemocným dětem,“ takto vyzývá herec Roman Zach účastníky na 2. ročník charitativního projektu Tesco Běh pro život. Letos se již běželo v Plzni, Brně a Ostravě. Tuto sobotu, 20. června, se startuje v 15 hodin na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.

19. 6. 2009 9:06
Doba čtení: 1 minuta

Koncentrační tábor Osvětim

TIP NA VÝLET – Navštívit bývalý koncentrační tábor Osvětim a blízkou Březinku by měl povinně asi každý. Zvlášť v dnešní době, kdy vzrůstá popularita nacionálně zaměřených stran a sdružení. Teprve v Osvětimi si totiž člověk uvědomí, kam až může vést zhůvěřilá ideologie založená na čistotě rasy.

Doba čtení: 6 minut

Bez očkování na dovolené riskujete smrt

Bakterie a viry. Pouhým okem sice viditelné nejsou, ale dovedou v lidském organismu napáchat pěknou neplechu. Tisíce nemocných s infekčními chorobami, včetně dětí starších pěti týdnů, končívá každým rokem na infekčních oddělení nemocnic.

19. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Španělské pobřeží zaplavují jedovaté medúzy

Španělské úřady varují turisty, aby si dali pozor na nebezpečné medúzy, které se dostaly po desítkách let opět do Středozemního moře. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Důvodem pro zvýšený výskyt medúz je letošní střídavé počasí, které změnilo směry některých mořských proudů. Spolu s proudy do jinak poměrně klidných středozemních vod připluly přes Gibraltarský průliv kolonie takzvaných modrých portugalských válečníků nebo také měchýřovek portugalských. Ty jsou nebezpečné zejména pro alergiky…

18. 6. 2009 15:01
Doba čtení: 1 minuta

Letní tábory letos budou bezpečnější

Hasičský záchranný sbor ČR ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví vytvořil celorepublikovou elektronickou databázi rekreačních akcí (tábory, zotavovací akce, školy v přírodě apod.), které mají zaručit jejich vyšší bezpečnost. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Tato databáze je součástí jednotného geografického informačního systému integrovaného záchranného systému, který v případě mimořádné události (požáru, povodni, epidemii) zasahujícím záchranným složkám…

18. 6. 2009 14:40
Doba čtení: 1 minuta

Poplatky u lékaře zachovány, rozhodli senátoři

Senátoři dnes zabili dvě mouchy jednou ranou: Dali sice zelenou novele zákona z dílny opozice, kterou se měly v Česku zrušit poplatky u lékaře, přitom placení u lékaře zanechali. Zdravotní výbor senátu totiž totiž vymyslel a předložil takové změny, kterými oba návrhy sjednotil a upravili k obrazu svému. Poplatky se tím zachovaly v takové podobě, v jaké byly, kromě toho nabídli pacientům bezplatné očkování proti pneumokoku.

18. 6. 2009 13:19
Doba čtení: 1 minuta

Do Česka přijíždí méně turistů

Podle průzkumů společnosti Mag Consulting zahraniční turisté letos v Česku utratí o pětinu méně než loni. O dorovnání odlivu turistů se tak starají právě Češi. V hotelových pokojích dnes z pětiny tvoří klientelu české rodiny s dětmi. Informoval o tom server Novinky.cz.  V prvních třech měsících letošního roku přijelo do Čech nejvíce turistů z Německa a nejméně pak z Británie. Nejnavštěvovanějším krajům tradičně vévodí Praha s podílem 58 procent. Po ní mezi turisticky nejoblíbenější patří kraj…

18. 6. 2009 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Vinaři z jižní Moravy zvou na Festival otevřených sklepů

Ve dnech 20. a 21. června se mezi městečky Kostice, Mikulčice, Prušánky a dalšími bude konat vinařský svátek Festival otevřených sklepů. Informoval o tom server Novinky.cz. Na návštěvníky čeká ukázka padesáti vinných sklípků v osmi obcích, představení jak typických vín z regionu, tak i místních vinařských tradic a kulturních dědictví. Chybět nebude ani jazzu, blues a svébytný folklor.

18. 6. 2009 10:43
Doba čtení: 1 minuta

Česko má pátý případ prasečí chřipky, znovu z USA

Čeští lékaři odhalili pátý případ prasečí chřipky. Virem A/H1N1 se při cestě do Spojených států nakazil devětačtyřicetiletý muž z Prahy. Muž se z cest po Los Angeles, Las Vegas a Honolulu vrátil 11. června, o čtyři dny později vyhledal lékaře ve Fakultní nemocnici na Bulovce kvůli několika příznakům. Tam mu odebrali vzorky na virologické vyšetření.

18. 6. 2009 9:16
Doba čtení: 1 minuta

Potravinové doplňky: Past na zákazníky a vyhozené miliardy

Existuje vtip, že nejdražší moč na světě mají Američané. To proto, že nejvíc ze všech národů utratí za vitamíny a potravinové doplňky. Ty přitom podle vědců často bez užitku projdou trávicím traktem. Nevyhazujete také peníze z okna? Ba dokonce: neničíte si zdraví?

Doba čtení: 5 minut

Pétanque není jen pro důchodce

Strefování se koulí do prasátka je oblíbenou venkovní zábavou. Samozřejmě nemyslíme živé prase, ale malou dřevěnou kuličku, která hraje hlavní roli při hře pétanque. Někdo si ji zamiloval a jiný nad ní ohrnuje nos, že prý je to pro důchodce. Je tomu tak opravdu?

18. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Lipno je tuzemskou výjimkou, kempařů tam přibývá

Kempařů na Lipně i v nastávající letní sezoně přibývá. Dana Marešová z lipenského kempu Modřín řekla v úterý agentuře Mediafax, že o pobyt v kempu mají zájem hlavně tuzemské rodiny s dětmi. Na Lipensku se mohou radovat, zdejší kempy se totiž jako jedny z mála tuzemských stanových zařízení vymykají celorepublikovému trendu, který hlásí úbytek hostů. Přibývá zájemců o ubytování v kempu Modřín v Lipně nad Vltavou i ve Frymburku.

17. 6. 2009 15:43
Doba čtení: 1 minuta

V Brazílii chtějí zakázat rozdávání hraček v fast-foodech

Rozdávání hraček při nákupu jídla v provozovnách rychlého občerstvení může u dětí vyvinout špatné stravovací návyky. S tímto odůvodněním v pondělí federální žalobce brazilského státu Sao Paulo vyzval soudce, aby hračky jako doplněk dětského menu v restauračních řetězcích zakázal, informovala o tom agentura ČTK.

17. 6. 2009 14:28
Doba čtení: 1 minuta

MHD je na měsíc zadarmo. Přestanou lidé jezdit auty?

Unikátní akci zahájilo v neděli město Valašské Meziříčí, které je extrémně zatíženo automobilovou dopravou. Po celý měsíc budou lidé v tomto městě jezdit městskou hromadnou dopravou zcela zadarmo. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Cílem je motivovat lidi, aby ji více používali," říká starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka z ODS. Akce probíhá od 14. června do 14. července.

17. 6. 2009 13:41
Doba čtení: do minuty

ČOI objevila na trhu nebezpečné svíčky připomínající ovoce

Česká obchodní inspekce objevila na tuzemském trhu dvě sady nebezpečných svíček, které svým tvarem připomínají ovoce. Prodej svíček napodobujících potraviny je v Česku i celé Evropské unii zakázán, protože především děti si je mohou snadno zaměnit s pochutinami a přivodit si zdravotní potíže. Mluvčí ČOI Kamila Juhaňáková dnes uvedla, že zákaz prodeje se týká dvou sad svíček ve tvaru ovoce označených SW/5 EAN: 8590697480060 a SW/8 EAN: 8590697480053. Nebezpečné svíčky již byly staženy z trhu.

17. 6. 2009 12:25
Doba čtení: 1 minuta

Praha už nechce olympiádu, nemá na ni peníze

Praha už nebude usilovat o pořádání olympijských her v roce 2020.Informuje o tom server Aktuálně.cz Návrh na zastavení veškerých prací spojených s kandidaturou budou mít v úterý na stole pražští radní. Návrh je součástí dokumentu, který má městu poradit, jak zmírnit dopady finanční krize na fungování metropole. Praha totiž očekává, že její rozpočtové příjmy by letos mohly poklesnout o 2,9 miliardy korun.

17. 6. 2009 10:19
Doba čtení: do minuty

Jak zvládnout onanii u dětí?

Masturbuje většina populace. Když se ovšem do podobné činnosti pustí naše dítě, jsme silně na rozpacích. Děti nemají zábrany, jsou schopné zabořit ruce do rozkroku skoro všude, třeba na návštěvě u vašich známých. Jak správně v takovou chvíli zareagovat? A kdy už hledat pomoc?

Doba čtení: 4 minuty

Dejte si pozor na vaginální mykózu

Pánové v bílých pláštích vaginální mykóze eufemisticky říkají gynekologická rýma, ovšem ženy považují rýmu za výrazně příjemnější onemocnění. Poševní infekce jsou setsakramentsky nepříjemné a týkají se všech žen. I těch, které sexuálně nežijí.

Doba čtení: 4 minuty

Rakovina ohrožuje podle výzkumu více muže než ženy

Nechuť mužů přizpůsobit se zdravému životnímu stylu a navštěvovat pravidelně lékaře. To je pravděpodobně příčinou rozdílného počtu onemocnění rakovinou a smrtí na její následky u mužů a žen. Tvrdí to experti z výzkumného centra rakoviny ve Velké Británii. Mezi rakovinami, které postihují obě pohlaví, se nemoc pravděpodobněji rozvine u 60 procent mužů, přičemž na následky nemoci zemře 70 procent mužů. Podle britské studie pro tuto statistiku neexistuje žádný biologický důvod, ale pravděpodobně…

16. 6. 2009 10:50
Doba čtení: 2 minuty

Stát řeší pandemii. Nakoupí vakcíny za 138 milionů

Úřednický kabinet Jana Fischera upravuje plány, podle nichž se Česko chystá na možné propuknutí pandemie prasečí chřipky (A)H1N1 v republice. Informuje o tom server Aktuálně.cz Světová zdravotnická organizace minulý týden – po strmém nárůstu tohoto onemocnění v Asii a Austrálii – už vyhlásila, že nemoc je pandemií. „Poté, co byl vyhlášen tento nejhorší, pandemický stav, jsem navrhla zvýšit o pět procent množství vakcín,“ uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

16. 6. 2009 10:20
Doba čtení: 1 minuta

V Brně začíná ve čtvrtek výstava fotografií projektu Tichá nemoc

Fotograf Jindřich Štreit se při svých návštěvách Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci pokusil čočkou fotoaparátu zachytit životní příběhy pacientů s karcinomem prostaty. Výsledkem jeho pozorování je projekt „Tichá nemoc“ a putovní výstava fotografií, jejímž cílem je upozornit muže na nebezpečí rakoviny prostaty, a vyzvat je, aby věnovali svému zdraví větší pozornost. 

16. 6. 2009 9:40
Doba čtení: 1 minuta

Nevěstince ztratily polovinu klientů, vyhnala je krize

„Je to špatné. Odhadem jsme přišli tak o polovinu klientů. Čtyřicet procent minimálně," svěřuje se pod podmínkou anonymity provozovatel jednoho moravského nočního klubu. „Zeptejte se, kde chcete, všude vám řeknou to samé," dodává.    Prémie, služební cesty, firemní večírky. Všechno, co veřejným domům přivádělo klienty do dveří, teď recese osekala na minimum. Ty méně šťastné připravila o práci úplně.

16. 6. 2009 9:14
Doba čtení: 1 minuta