Hlavní navigace

Cigaretka u letní večeře? V Chorvatsku ani Řecku už ne

Na dovolené v Chorvatsku si už v restauracích, kavárnách nebo barech nezakouříte. Také tam začal platit zákaz kouření. Výjimkou jsou zahradní restaurace či terasy, zákaz neplatí ani pro veřejné pláže. Kuřákům hrozí pokuta až do 1000 kun, tedy téměř 3700 korun. Mnohem větší sankce čekají na provozovatele restaurací, kaváren či podobných podniků – až 150 000 kun (kolem 550 000 korun).

Denisa Křížová

11. 5. 2009 11:15
Doba čtení: 1 minuta

Prasečí chřipka v Česku: 18 lidí čeká na výsledek

Počet lidí, kteří v České republice vyhledali lékaře z obavy z nákazy prasečí chřipkou, se v neděli vyšplhal na 72 osob. U 54 z nich bylo nakažení novým typem chřipky vyvráceno, 18 z nich stále na výsledky čeká. Informoval o tom server iHned.cz.  V České republice se výskyt nového viru chřipky zatím nepotvrdil. Ve světě však počet nakažených překročil 4200 osob. 

Denisa Křížová

11. 5. 2009 10:10
Doba čtení: do minuty

Po dlouhých výzkumech je jasno. Kouření víc zabíjí muže

Nekuřáci žijí déle než ti, co kouří. A trpí podstatně méně chorobami srdce a cév, potvrdil unikátní průzkum v Norsku. Jeho výsledek není sám o sobě nijak překvapivý – o škodlivosti kouření se učí už děti ve školách. Norský výzkum je ojedinělý z jiného důvodu. Trval skoro 35 let a zapojilo se do něj celkem 54.000 lidí

Denisa Křížová

11. 5. 2009 9:11
Doba čtení: do minuty

Císařský řez – manuál pro spokojené uživatelky

Císařský řez je jednou z možností, jak zakončit porod. Je variantou krajní, protože se jedná o velkou břišní operaci s nemalým počtem rizik a vyžadující přítomnost celého týmu lékařů. Nicméně v českých porodnicích takto končí zhruba patnáct procent všech porodů.

Ludmila Hamplová

11. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Fair Trade: Zklamání za více peněz

Rozhodli jste se udělat dobrý skutek a koupili jste si Fair Trade výrobek. Řekněme třeba čaj. Zaplatili jste o pár desetikorun více, než za ten běžný. Spěcháte domů, abyste si svůj počin vychutnali naplno. A pak vás napadne: Kolik peněz vlastně dostanou dělníci kdesi v Africe za tenhle férový čaj? Dá se to vůbec zjistit?

Denisa Křížová

11. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Čeští muži stáhnou náskok žen v dlouhověkosti

České ženy mají nyní naději, že se v průměru dožijí kulaté osmdesátky. U mužů je takzvaná „naděje na dožití“, neboli průměrná délka života o šest let kratší. Informuje o tom server Aktuálně.cz  Podle čerstvé prognózy Českého statistického úřadu budou muži v Česku náskok svých protějšků pomalu dotahovat.

Ludmila Hamplová

10. 5. 2009 11:40
Doba čtení: do minuty

Měsíční údolí

TIP NA VÝLET – Z Poříčí nad Sázavou jsme mohli jít podél řeky, ale nás více zlákalo Měsíční údolí. To vede jižně směrem ke Konopišti a cestu zpříjemňuje zvuk Konopišťského potoka. Trasa je místy trochu náročnější, ale jinak pohodlná. Okolní lesy si oblíbili i cyklisté.

Helena Singerová

8. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kocáb startuje kampaň za práva dětí, chce převychovat fackující rodiče

Zapomeňte na zákon proti fackám. Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb chce ohrožené děti chránit jinak. Dnes proto startuje velkou kampaň Stop násilí na dětech, jíž chce lidi přimět k tomu, aby dětem neubližovali nebo aby upozornili na to, když tak činí někdo jiný. „Kdyby naše kampaň zabránila byť jedinému násilí vůči nevinnému dítěti, měla smysl,“ hájí ministr projekt za deset milionů korun zahrnující mimo jiné billboardy a televizní spoty.

Michaela Vydrová

7. 5. 2009 9:58
Doba čtení: 1 minuta

Speciální vlak vyveze nejen cykloturisty z Plzně na tři zámky

Především cykloturistům je určen zvláštní vlak s názvem „Přes tři zámky,“ který vyjede v pátek 8. května z plzeňského hlavního nádraží Českých drah do Petrohradu. Tradiční akci pořádá Sdružení pro volný čas DEMARO v Plzni společně s ČD. „V soupravě je 200 míst, vagón pro cyklisty a bufetový vůz. Vlak odjíždí v 7.10 z plzeňského hlavního nádraží, návrat zpět do Plzně bude v 18.30 hodin. Nástup a výstup je možný i ve stanici Třemošná, “ uvedl Vladimír Kostelný, ředitel Krajského centra osobní…

Michaela Vydrová

7. 5. 2009 7:30
Doba čtení: 1 minuta

Sebeobrana: Žádná gymnastika, ale boj o život

Člověk proti člověku. Oběť proti násilníkovi. V případě ohrožení života se nesmíte bát udeřit. Ale jak? Můžu se to naučit? Lekce sebeobrany jsou vyhledávané, jenže pokud si nevyberete dobře, zůstane jen u nespolehlivých pokusů o úder a la lokty a kolena. WingTsun je jiný.

Helena Singerová

7. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Fair trade: drahý obchod pro lepší svět

Napadlo vás někdy, kolik peněz dostali dělníci za kávu, kterou si ráno sypete do hrnku? Možná byste měli lepší pocit, kdybyste věděli, že dostali dost na to, aby třeba netrpěli hladem. Jenže to budete muset připlatit, abyste takovou férovou kávu dostali.

Denisa Křížová

7. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Očkovat nebo neočkovat proti rakovině děložního čípku?

Každý den u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena. Celosvětová čísla jsou ještě děsivější. Očkování, které může riziko nemoci výrazně snížit, má i u nás řadu odpůrců. Proč? Má smysl se nechat očkovat?

Ludmila Hamplová

6. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Golf pro chudé: začít se dá i během krize

Golf nepatří mezi levné sporty. Má tedy vůbec smysl s ním začínat v době ekonomické krize, kdy všichni šetří? A proč ne? Existují cesty, jak si golf zahrát a neutratit přitom balík peněz. Poradíme vám, jak na to.

Andrej Halada

6. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Česká republika pokulhává za vyspělými zeměmi v prevenci proti rakovině děložního čípku

Evropská asociace proti rakovině děložního čípku upozorňuje na velké rozdíly v očkování proti rakovině děložního čípku mezi zeměmi západní a východní Evropy. Vyspělejší západní země udělaly v programech očkování proti lidskému papillomaviru HPV, který je hlavní příčinou této zákeřné nemoci významný pokrok. Česká republika je bohužel řazena na východ.   V devíti evropských zemích, v Dánsku, Německu, Řecku, Itálii, Lucembursku, Holandsku, Portugalsku, Španělsku a Velké Británii, je dokonce…

Helena Singerová

5. 5. 2009 15:18
Doba čtení: 1 minuta

Nitrooční čočky v Nemocnici Havlíčkův brod

Ve čtvrtek 30. dubna 2009 bylo otevřelo oddělení nemocnice novým školicím centrem firmy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček ( NOČ ). Pod vedením školitele a vedoucího školícího centra primáře MUDr. Petera Mojžíše, Ph.D.,FEBO absolvovali první účastníci kurz v indikaci, diagnostice a implantaci multifokálních a torických NOČ firmy ZEISS. Školení se zúčastnila primářka očního oddělení Krajské nemocnice Ústí nad Labem MUDr. Ivana Liehneová, primářka Oční kliniky Neovize Brno…

Helena Singerová

5. 5. 2009 13:52
Doba čtení: 1 minuta

Vláda chce zrušit nemocnici na Karlově náměstí

Vláda na svém předposledním zasedání doporučila zastavení investic do pražské Všeobecné fakultní nemocnice a zároveň uvolnila 50 milionů korun na přípravu projektu nové nemocnice, kam se mají lékaři z rozsáhlého komplexu na Karlově náměstí přestěhovat, uvedl server Aktuálně.cz. „Rekonstrukce stávajících budov pro účely moderní zdravotnické péče není plně efektivní, proto je třeba řešit soudobé požadavky novou výstavbou," stojí v materiálu, který odstupujícímu kabinetu předložila ministryně…

Helena Singerová

5. 5. 2009 12:04
Doba čtení: 1 minuta

Pardubický kraj podpořil volnočasové a kulturní projekty

Krajští radní na svém jednání odhlasovali podporu volnočasovým a kulturním projektům z regionu. Finanční prostředky tak získali žadatelé, kteří úspěšně prošli grantovými řízeními v oblasti sportu a volnočasových aktivit a v oblasti kultury a památkové péče. „V obou případech požadavky předkladatelů projektů vysoko přesahovaly naše možnosti. Věřím však, že výběrová komise postupovala velice odpovědně a citlivě a že se podpory dostalo těm opravdu nejzajímavějším a nejprospěšnějším akcím,“ uvedla…

Helena Singerová

5. 5. 2009 10:21
Doba čtení: 1 minuta

VZP rozdává v Libereckém kraji knihy

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila akci, kterou nazvala „Měsíc matek“. Všem maminkám pojištěným u VZP, kterým se v květnu v jedné z pěti porodnic Libereckého kraje narodí potomek, věnuje pojišťovna dárek – knihu „Dětský lékař“. Jedná se o největší knihu o zdraví dítěte, na jejímž vydání se pojišťovna podílela.

Helena Singerová

5. 5. 2009 9:13
Doba čtení: do minuty

Power jóga není jóga

Chodili byste hrát nohejbal, pokud byste se chtěli stát fotbalistou? Asi ne. Sice byste si kopli do balonu, ale bylo by to k ničemu. S jógou je to stejné. Pokud se chcete stát pravým jogínem, neztrácejte čas na lekcích power jógy.

Helena Singerová

5. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč je důležité mít sourozence

Hádky, sprosté nadávání, naschvály, bitky, žalování, ukřivděnost. To je normální obraz našich domovů, kde žijí alespoň dvě děti. Zatímco rodiče mají nervy na pochodu, psychologové jásají: Dětem se tak rozvíjí emoční inteligence. Jenže, kdo to má vydržet?

Michaela Vydrová

5. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lékárny začaly používat „rathovky“, lidé je neodmítají

Zákazníci nemocničních lékáren v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Příbrami a Kolíně ode dneška opět ušetří. Dostávají slevové kupony, kterými jim Středočeský kraj, respektive krajské nemocnice, chtějí vykompenzovat poplatky za recepty. Informoval o tom server iDnes.cz. „Situace je klidná, nejsou žádné problémy. Zatím všichni zákazníci slevový kupon přijali,“ řekla iDNES.cz kolem desáté dopoledne ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová. V lékárně se tvořily fronty, ale…

Denisa Křížová

4. 5. 2009 15:49
Doba čtení: 1 minuta

Lékaři vyvrátili další podezření na prasečí chřipku

Cestující, který se v neděli vrátil leteckým speciálem z Mexika a musel strávit noc v nemocnici Na Bulovce, nemá prasečí chřipku. Informoval o tom server Aktualne.cz Podezření krátce před polednem vyvrátila v rozhovoru pro Rádio Impuls primářka infekčního oddělení nemocnice Hana Roháčová. Dalších devatenáct lidí stále prověřují odborníci. Do sobotního poledne zatím v Česku vyhledalo lékaře kvůli respiračním obtížím a obavám z prasečí chřipky přes padesát lidí.

Denisa Křížová

4. 5. 2009 14:37
Doba čtení: do minuty

WHO varuje před druhou vlnou Mexické chřipky

Světová zdravotnická organizace (WHO) zvažuje vyhlášení nejvyššího šestého stupně pandemie. Důvodem je stále trvající nebezpečí, které teď státy nesmí za žádnou cenu podcenit a v opatřeních proti nákaze polevit. Šestý stupeň neznamená konec světa, to je nutné zdůraznit, aby se zabránilo nesmyslné panice," řekla šéfka WHO Margaret Chanová s tím, že nejvyšší stupeň pandemie nic nevypovídá o intenzitě nákazy a počtu obětí. Znamená jen konstatování skutečnosti, že přenos viru z člověka na člověka…

Denisa Křížová

4. 5. 2009 13:59
Doba čtení: 1 minuta

Brusel nuda, Londýn špína. Praha, toť turistova výhra

Nejšpinavějším evropským městem je Londýn, nejošklivější architekturu má Varšava, nejpřeceňovanější metropolí je Paříž a nejlepším nočním životem se vyznačuje Barcelona. Informoval o tom server Aktualne.cz Vyplývá to z hlasování uživatelů populárního turistického serveru TripAdvisor (www.tripadvisor.com), kterého se zúčastnilo 2376 cestovatelů.

Denisa Křížová

4. 5. 2009 13:09
Doba čtení: do minuty

Češi pomáhají v ukrajinských Karpatech stavět turistické trasy i školit záchranáře

Čeští nadšenci a dobrovolníci pracují v ukrajinských Karpatech na obnově turistického značení a tvorbě nových tras. Do obnovy se zapojil vedle dalších sdružení i Člověk v tísni. Z jejich iniciativy se také v minulých dnech uskutečnilo vůbec první setkání ukrajinských záchranářů s kolegy z horských služeb Česka, Slovenska a Polska. Informovala o tom agentura Pressweb. 

Denisa Křížová

4. 5. 2009 11:21
Doba čtení: 1 minuta

Rath hodlá zrušit deset pojišťoven

Středočeský hejtman David Rath hodlá v případě vítězství ČSSD v říjnových volbách sloučit deset pojišťoven do VZP. Informoval o tom server iHned.cz Důvodem pro jejich sloučení podle něj jsou pokuty pro krajské nemocnice. „Je zcela neodůvodněné mít jedenáct pojišťoven, když se všechny chovají stejně i ve správních řízeních kvůli údajnému nevybírání poplatků. Pokud se chovají jako stádo, tak jsou v podstatě jenom dobře placenými trafikami pro managementy, které berou statisícové platy. Proto…

Denisa Křížová

4. 5. 2009 10:49
Doba čtení: 1 minuta

Nejhorší je za námi, tvrdí o chřipce Mexiko i USA

Po deseti dnech neustálého šíření prasečí chřipky a rostoucího počtu jejích obětí se objevují v Mexiku první optimistické předpovědi. Podle ministerstva zdravotnictví má země to nejhorší za sebou a virus by nyní neměl mít horší dopad než „normální" chřipka. Podobně se vyjadřují experti i ve Spojených státech, které jsou po Mexiku druhou nejpostiženější zemí.

Denisa Křížová

4. 5. 2009 9:27
Doba čtení: do minuty

Smrt kvůli novým prsům?

Počty žen i mužů, kteří dobrovolně vyráží pod skalpel plastického chirurga, rok od roku rostou. Stejně tak jako houby po dešti rostou kliniky estetické medicíny. Vylepšená prsa, zeštíhlené boky nebo zmenšený nos už mají tisíce Čechů a Češek. O rizicích ale vědí příliš málo.

Ludmila Hamplová

4. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Stejná léčba pro každého? Zapomeňte

Mysleli jste si, že vám lékař vždy dává tu nejlepší možnou péči a nejvhodnější léky, tak, jak mu to ukládá ústava? Nežijte v iluzi. Lékaře při rozhodování o lécích i léčbě limitují peníze víc, než se zdá. Pacientům teď svitla naděje a budou mít šanci dostat to, na co mají nárok.

Lenka Petrášová

4. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak přežít venkovské hospody

Vyrazit na celodenní výlet bez svačiny může být velké dobrodružství. Skoro až bojovka. Hospoda je v mapě zakreslená, ale bude tam opravdu stát? Trefíme se do otevírací doby? A hlavně, budou vařit? I když se všechno povede, adrenalin nekončí. Kvalita jídla může být tak žalostná, že vám takový zážitek pokazí radost z ušlých kilometrů.

Helena Singerová

3. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Na kole z Prahy do Děčína

TIP NA VÝLET – Trasu z Prahy do Děčína jsme mohli jet pěkně podél Labe. A možná bych si u toho ještě zpíval. Jenže my jsme s bývalým kolegou z Reflexu Andrejem Haladou zvolili jinou variantu: přes České středohoří. Tušil jsem, že se trochu zapotíme. Ale po naší cyklocestě z Prahy do Brna jsem si myslel, že tohle bude „brnkačka“.

Jan Potůček

2. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut