Hlavní navigace

Virus Zika je v Česku

25. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com / Vitalia.cz
Aktualizováno: Virem Zika jsou nakažení dva čeští turisté, informoval ministr (25. 2. 2016 12:29)
V ČR byly zachyceny první případy nákazy virem zika. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček potvrdil, že se jedná o muže a ženu, oba pobývali v rizikových oblastech.

Virus Zika dorazil do České republiky. Informaci potvrdil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Virus Zika

Infekce Zika virem je přenášená komáry, nově WHO potvrdila přenos spermatem. Zika virus (ZIKAV), byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě.

Hlavní symptomy infekce ZIKAV:

 • zvýšená teplota (nad 38,5 °C)
 • přechodná artritida, artralgie s možnými otoky kloubů, především v menších kloubech rukou a nohou
 • vyrážka ve formě skvrn a pupínků, často se šíří z tváře na tělo
 • překrvení spojivek nebo oboustranný nehnisavý zánět spojivek
 • obecné nespecifické příznaky (jako svalová bolest, slabost a bolesti hlavy)

Inkubační doba se pohybuje od tří do dvanácti dnů. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají dva až sedm dní.

Nakažení jsou muž a žena, oba turisté, kteří se vrátili z Karibiku. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. S příznaky se po návratu do ČR obrátili přímo na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce, která se na tyto případy specializuje.„Měli horečku, bolest svalů, slabý zánět spojivek, pak se přidala i vyrážka,“ popsala Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Posléze byli oba pacienti propuštěni do ambulantního léčení. „Nejde o šíření infekce, ale o zavlečené onemocnění z oblastí, kam jsme nedoporučovali cestovat,“ řekl k tomu ministr Svatopluk Němeček.

Ministerstvo již dříve varovalo před cestami do rizikových oblastí. Pokud se přeci jen chystáte do zemí se zvýšeným výskytem infekce, řiďte se uvedeným doporučením:

Nutná opatření při cestování

 • Individuální ochranná opatření, aby se zabránilo bodnutí komárem. Používat po celý den repelenty a to zejména v průběhu dopoledne až do večera.
 • Cestující, kteří mají poruchy imunity nebo vážné chronické onemocnění, by se před cestou do postižených oblastí měli poradit s obvodním lékařem.
 • Těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět a plánují cestovat do oblastí, kde dochází k rozsáhlému přenosu virové infekce Zika, by rozhodně měly diskutovat cestovní plány se svým lékařem a zvážit nutnost cesty.
 • Oblečení – nosit košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
 • Používat sítě proti komárům.
 • Cestující, kteří vykazují příznaky kompatibilní s dengue, chikungunya nebo Zika virovým onemocněním, by měli do tří týdnů po návratu z postižené oblasti kontaktovat svého lékaře.
 • Více: Virus Zika – jak snížit rizika nákazy

Nebezpečí pro těhotné ženy, po dovolené pozor na sex

Infekce Zika virem je podle dostupných znalostí přenášená bodnutím komára a není přenosná vzduchem. Nově potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) přenos spermatem, proto se mužům po návratu ze zasažených oblastí nedoporučuje nechráněný pohlavní styk po dobu nejméně čtyř týdnů, v případě onemocnění dokonce po dobu šesti měsíců.

Virus představuje problém hlavně u těhotných žen, kdy se přenáší z matky na plod. Je spojován s poškozením plodu, u kterého dochází k zastavení růstu mozku a deformacím hlavičky. Tato souvislost zatím nebyla potvrzena klinickou studií.

„V nebezpečí jsou pouze těhotné ženy, v ostatních případech se virus projevuje jen jako běžná chřipka,“ uvedl na mimořádném brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„Není důvod k panice ani k obavám z návštěvy lékaře. Trpíte-li nespecifickými příznaky, jako je horečka či vyrážka, a v nedávné minulosti jste navštívili inkriminované oblasti, doporučujeme vám navštívit lékaře kvůli odběru krve a moči. Pokud nedojde ke zhoršení zdravotního stavu, je však možné toto onemocnění léčit zcela bezpříznakově,“ shrnula ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).