Hlavní navigace

Čočková polévka – optimální zdroj přirozených cukrů

24. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Čočka má mnohé výhody, a nemusí dokonce ani nadýmat, když víte, jak na to. Každá z barevných variant čočky se hodí trochu na něco jiného, ale tradiční českou polévku si připravíme z hnědé čočky.

Přestože je pravděpodobnou pravlastí čočky Blízký a vzdálenější východ, včlenila se tato luštěnina již před stovkami let standardně do našich jídelníčků.

Z příbuzenského hlediska lze čočku považovat za sestru další luštěniny – hrachu, i proto, že příznivé účinky na lidský organismus, složení, energetická hodnota i zásady kulinářského využití jsou u obou jmenovaných luštěnin hodně podobné. V některých parametrech je nicméně čočka v porovnání s hrachem o trochu lepší.

Hrách jsme již probírali a hrachovou polévku vařili: Hrachová polévka – vhodná pro sportovce, těhotné i děti

Výhody čočky

Jednak má čočka oproti hrachu o něco vyšší energetickou hodnotu a je také trochu sytější – obojí je dáno především vysokým obsahem sacharidů, zejména glukózy. Výhodou ale je, že se molekuly glukózy z čočky uvolňují v našem organismu postupně a nezpůsobují rychlý vzestup hladiny cukrů v krvi. To z ní dělá také vhodnou potravinu pro diabetiky, ačkoli se jim v minulosti konzumace čočky nedoporučovala – v té době ještě ale nebyl prozkoumán dostatečně dobře proces trávení.

Lepší stravitelnost čočky zabezpečuje tepelná úprava, která zároveň také ničí toxický protein lektin obsažený ve všech syrových luštěninách. Z řady příznivých látek obsažených v čočce je vhodné vzpomenout zinek posilující imunitu, potenci a správný vývoj plodu v těle matky.

Černá, červená, žlutá… každá čočka má jiné využití

Po mnoho let byla na našem trhu k dispozici především čočka hnědá, v současné době je ale možné nakoupit řadu dalších barevných odrůd, například červenou, žlutou či zelenou čočku, z nichž každá má trochu jiné využití.

Například černá čočka (Beluga) nazývaná pro svou barvu a drobnější objem „kaviárem luštěnin“ je vhodná především do salátů, zelená čočka se doporučuje k masu a ke zvěřině, je však třeba ji déle povařit. Naopak červená a žlutá čočka potřebují kratší dobu vaření, než ostatní druhy.

Na popularitě také nabývají klíčky z čočky, jejichž konzumace se doporučuje těhotným ženám kvůli zvýšenému obsahu kyseliny listové nebo vitamínu C. Klíčky by se měly konzumovat syrové, vařením se totiž část pozitivních látek, především pak vitamín C, ztrácí.

Přečtěte si: Co se hodí ke klíčení

Čočku namočit, vodu vylít

Každopádně čočku je nutné před vařením namočit do vody, a to do studené vody, a vyluhovanou tekutinu k dalšímu vaření nepoužijeme – obsahuje totiž mimo jiné látky způsobující nadýmání, což je zřejmě i důvodem, proč se čočka v dnešní naší kuchyni nepoužívá tolik, jako v minulosti.

Čtěte více: Luštěniny: dobrý důvod k namáčení

Nejvyužívanějším pokrmem byla přitom zřejmě čočka na kyselo, což mělo a má svůj dobrý důvod – kyselejší prostředí zvyšuje schopnost organismu vstřebávat z čočky železo. Klasickým pokrmem z čočky je ale samozřejmě také čočková polévka, obvykle (ale ne vždy) obohacená uzeninou.

Uvařte si s námi čočkovou polévku – recept a postup najdete dále.

Recept na čočkovou polévku

Čočková polévka často bývá doplněná uzeninou, my jsme ale tentokrát zvolili variantu bez uzeniny, aby se čočková více odlišila od hrachové polévky, kam jsme v jednom z předchozích receptů naopak uzeninu přidali.

Suroviny k přípravě

na čtyři porce potřebujeme:

  • čtvrt kilogramu čočky
  • máslo
  • mouku
  • cibuli
  • česnek
  • pepř, majoránku, polévkové koření, nebo sůl

Postup při přípravě

Čočku propláchneme a namočíme na 2 – 4 hodiny do studené vody, namáčením mimo jiné zkracujeme délku varu. Nesolíme, sůl dobu varu prodlužuje. Čočku vaříme zhruba po dobu 20 minut, počítejme s tím, že její objem se zdvojnásobí.

Mezitím si na tuku v druhém hrnci připravíme světlou cibulovou jíšku (na másle nebo sádle osmažíme lehce cibuli, zasypeme moukou a opět osmažíme). Přilijeme studenou vodu a rozšleháme metlou. Přidáme pepř, majoránku a povaříme za občasného míchání asi 15–20 minut.

Přidáme čočku bez vody, ve které se vařila (čočka obsahuje totiž oligosacharidy, které způsobují plynatost a jsou rozpustné ve vodě). Polévku dochutíme nebo přidáme polévkové koření, česnek a krátce povaříme. Nakonec ozdobíme na talíři petrželkou, pažitkou nebo mladou cibulkou, dle libosti. Dobrou chuť!

Poměrně častou variantou čočkové polévky je využití různých druhů uzenin, součástí této polévky může být také kořenová zelenina nebo brambory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).