Hlavní navigace

Sauna

Sdílet

Sauna je menší či větší místnost, ve které vládne teplota okolo 90 °C. Princip spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném prudkém ochlazení – například v ledovém bazénku nebo ve sprše pod studenou vodou.

Sport-relax-wellness-Sauna-3

Uhlíky polévané vodou způsobují, že vzduch v místnosti je velmi suchý. Opakem je parní sauna s vysokou vlhkostí, kde teploměr vyšplhá maximálně na padesátku, ale díky tomu tady mohou pobývat i lidé, kterým by klasická suchá výheň neudělala po zdravotní stránce dobře.

V poslední době se objevuje další typ – tzv. infrasauna, kde infračervené paprsky prohřívají tělo uvnitř na způsob slunečního záření. Ani tato sauna by vzhledem k teplotě do 60 °C neměla způsobovat problémy lidem se srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem. Infrasauny jsou vhodné především pro sportovce, mohou je však využívat všichni ostatní, kterým může pomáhat při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií a tedy snižování tělesné hmotnosti, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Saunování je především výborná prevence. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty. Stejně tak utiší vaše podrážděné nervy, migrénu nebo nervozitu. Vylaďuje hormonální funkce. Díky saunování se tělo začne silně okysličovat, dojde k rozšiřování kožních pórů a cév. Zlepší se dýchání kůže, končetiny se lépe prokrví. Navíc má prokazatelně blahodárné účinky na psychiku člověka, regeneraci celého organismu včetně svalstva. Je nesmírně prospěšná jako prevence vůči alergiím.

Více informací v článku Sauna jako relax i kondiční sport.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).