Hlavní navigace

Kryoterapie, Kryosauna

Sdílet

Jedná se o takzvanou léčbu mrazem, kdy je člověk je vystaven mrazu od minus 110 °C do minus 160 °C, což má blahodárné ozdravovací účinky pro celý organismus. Kryoterapie prospívá pohybovému aparátu, léčí kožní a dýchací problémy, pomáhá při pooperačních stavech a mnohem více.

kryokabina

Při celkové kryoterapii vstoupíte co nejméně odění, například ve spodním prádle do místnosti, která připomíná saunu, ale místo tepla vás čekají extrémní teploty –110 °C až –160 °C. V místnosti se zůstává maximálně tři minuty. Cílem je vyvolat fyziologickou reakci těla na extremní chlad. Hluboký mráz kryoterapie pacientovi neublíží díky tomu, že uvnitř polarium obsahuje pouze upravený suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Nedochází tedy vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce a výlučně se však ochladí jeho povrch, což vyústí v obrovské periferní překrvení, urychlení metabolismu a hojivých procesů.

Celkové působení chladu tlumí především bolest, zánětlivé a degenerativní procesy a navozuje relativní vazodilataci cév – rozšíření cév dosahující čtyřnásobných hodnot oproti stavu před započetím kryoterapie. Rozšíření trvá několik hodin a dochází při něm k výraznému zlepšení metabolismu tkání a rychlejšímu vyplavování škodlivých produktů metabolismu především z myoskeletálního systému. To má za následek urychlení hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětu. Zmírňují se i otoky tkání.

Krocentra navštěvují i profesionální sportovci zejména jako regeneraci po sportovních výkonech a preventivně zdraví lidé – kryoterapie prospívá imunitnímu systému.

Při lokální kryoterapii se aplikuje chlad lokálně na povrch těla, na místa chronických zánětlivých změn, bolestivých afekcí atd.

Aby byla kryoterapie opravdu kryoterapií, je nutné docházet pravidelně. Prvních deset procedur je vhodné absolvovat denně. K dlouhodobému účinku terapie je zapotřebí série dvanácti až dvaceti procedur minimálně dvakrát do roka. Pobyt v poláriu se rovněž postupně prodlužuje až na čtyři minuty. Ceny jednotlivých vstupů se pohybují zhruba od dvou do čtyř set korun.

Více v článku: Nebojte se chladu, zkuste kryoterapii

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).