Hlavní navigace

záda

Řekni mi, co děláš, a já ti řeknu, kdy tě začnou bolet záda

Člověk se v dnešní době dožívá v průměru osmdesáti let, z toho pak celých dvanáct let stráví v práci. Co na vaše povolání říkají vaše záda? Jaká rizika spojená s bolestí zad v sobě skrývá vaše profese? Jaká je prevence a řešení bolesti?

24. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Když bolest zad trvá déle než tři měsíce, vyhledejte odborníka

Bolest zad trápí dospělé, seniory, ale i děti, a na vině nemusí být jen hrbaté sezení ve školní lavici nebo absence sportu. S odborníkem objasníme řadu mýtů o bolesti i léčbě bolesti zad.

1. 10. 2018 17:00
Doba čtení: 5 minut

Fyzioterapeutka: Vadné držení těla u dětí poznáme již v prvních týdnech

Už první týdny života mohou poukázat na dispozice k problémům v budoucnu. Základem léčby jsou vhodné cviky. Pomohou dokonce i tam, kdy si následky vadného držení těla neseme až do dospělosti.

3. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Bolestí lezla po čtyřech. Prodavači v obchodních centrech musí celý den stát

Dvanáctihodinová směna, malý prostor krámku v obchodním centru, pultík, židle. Vlastně ne, zapomeňte, židle tu být nesmí, tady se smí jenom stát. Co takové mnohahodinové stání udělá se zdravím a za jak dlouho ho zničí trvale?

Doba čtení: 10 minut

Nový způsob operace páteře je méně bolestivý

Na Ortopedické klinice Fakultní nemocnice Brno se před několika dny uskutečnila unikátní operace degenerativního postižení bederní páteře. Postup byl použit v ČR vůbec poprvé a pro pacienty má mnoho výhod.

25. 1. 2018 8:00
Doba čtení: 3 minuty

3 zdravotní problémy, které může způsobit klimatizace

Vychlazená místnost je v létě příjemným útočištěm, klimatizace však vede ke zdravotním problémům způsobeným extrémně nízkou nastavenou teplotou nebo nedostatečným čištěním. Jak se zchladit zdravěji?

Doba čtení: 3 minuty

Z mobilu vzniká hrb

„I-hrb“, „želva“ nebo „C-posture.“ Že jste o tom nikdy neslyšeli? A přitom je většina z nás v ohrožení. Stačí k tomu mobil.

Doba čtení: 4 minuty

Ortoped radí, jak využít klimatizaci a neničit si přitom zdraví

Klimatizace ve vedrech osvěží, zároveň dokáže i uškodit. Na rizika, která používání klimatizace představuje pro naše zdraví, upozorňuje ortoped Július Kazimír.

Doba čtení: 3 minuty

Sedíte správně na správné židli?

Noha přes nohu nebo pohodlný pololeh v židli, která dovolí i houpání… Co všechno pak má na svědomí špatné sezení u stolu a potřebujete dvacet tisíc na kvalitní pracovní křeslo?

Doba čtení: 6 minut

Rozlučte se s bolavými zády

Bolestmi zad a krční páteře trpí v dnešní době vysoké procento naší populace. Tyto potíže bývají pro mnoho lidí dokonce častější než třeba bolesti hlavy.

Doba čtení: 3 minuty

Dvě operace páteře teď lékaři zvládnou v jediné

V Brně operují zlomeniny hrudní páteře unikátním způsobem. Miniinvazivní výkon snižuje rizika hojení ran, pooperační bolestivost i nebezpečí infekce. Celková doba hospitalizace se zkracuje až o polovinu.

13. 4. 2017 13:54
Doba čtení: 2 minuty

7 doporučení proti bolesti zad podle tradiční čínské medicíny

Osm z deseti lidí v západním světě má zkušenosti s bolestí zad. Nejčastější příčinou je bederní páteř.

Doba čtení: 6 minut

Kvalitní školní batohy jsou důležité nejen pro zdravá záda

Vyvíjející se dětský organismus je citlivý a nevhodné zatěžování může zadělat na zdravotní problémy, které budou člověka provázet po celý život. Školní taška je jednou z věcí, jejíž výběr by rodiče neměli podcenit.

16. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nepohodlná židle jako lék na bolavá záda

Francouzský designér Benoit Malta přišel s řešením problému dnešní doby, kdy řada lidí po většinu dne sedí ať už doma u televize nebo u počítače v práci. Vyrobil židli, která má ne čtyři, ale pouze dvě nohy, takže vás donutí hledat rovnováhu a zapojovat při tom svaly.

29. 10. 2014 14:29

Překvapivý závěr testu: školáci nenosí tašky na rameno

GALERIE – Podívali jsme do několika tříd a nafotili tašky, se kterými děti vyrážejí do školy. Čekalo nás překvapení. Navíc odborníci zdůrazňují, že správná taška není zdaleka všechno.

Doba čtení: 4 minuty

Svaly jsou jako ženy, pořád si šuškají

Vzájemné komunikace svalů využívá český SM systém. Díky jedinému pohybu zapojíte svaly od hlavy až k patě. Ulevíte páteři, zbavíte se bolesti zad a jako bonus získáte štíhlý pas.

30. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Posilovat svaly můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že je to hloupost? Není, mozek se dá ošálit a „neviditelné cvičení“ vás zbaví bolesti zad i zpevní postavu. Jak se cvičí Infinity?

Doba čtení: 5 minut

Bolí vás záda? Kupte si míč

Bolestmi zad trpí až osmdesát procent populace a přitom nemusí. Vyzkoušejte osvědčené metody, posilte zádové a břišní svalstvo a hoďte svoje záda do latě.

3. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Čtyři chyby, které děláme, a pak nás kvůli tomu bolí záda

Bolest zad může způsobit nemoc, ale i náš životní styl. V mládí člověk obvykle nevěnuje moc pozornosti tomu, jestli správně stojí, chodí, sedí či spí. Co dělat, aby záda nebolela?

Doba čtení: 3 minuty

Co můžete udělat pro to, aby vás záda nebolela

Méně, či více, bolesti zad trápí čas od času snad každého z nás. Na vině je často špatné držení těla a ochablé svaly. Ale vedle cvičení jsou i další triky, které udrží záda ve formě. Jaké?

Doba čtení: 6 minut

Bolesti zad: Jak se jich zbavit?

Zbavit se bolestí zad není vůbec jednoduché a rozhodně to není natrvalo. Nicméně cvičitelka Petra Ménová nám poradí, jak na to.

Doba čtení: 5 minut

Tai Chi: Nikdy nekončící zdravý pohyb

Bolí vás klouby, záda nebo krční páteř? Chtěli byste cvičit, ale všechny pokusy kvůli bolesti zatím zkrachovaly? Zkuste Tai Chi (čínsky Tchai Ti). Jde o systém sestav, které pomáhají při diabetes, osteoporóze, nebo třeba při artritidě. Cvičit můžete i vsedě na kolečkovém křesle. Tai Chi je opravdu pro každého.

Doba čtení: 4 minuty

Bolí vás páteř? Posilujte zádové svaly

Špatné držení těla a bolavá záda jdou ruku v ruce s ochablými zádovými svaly. Posilováním zádového svalstva zlepšíme pohyblivost určitých úseků páteře. Je ovšem nutné cvičit správně a dodržovat určité zásady. Poradíme vám, jak na to a jak se zbavit bolesti.

Doba čtení: 3 minuty

Sezení na míči zádům neprospívá!

Již několik let se hlásá: „Vyměňte židli za velký gymnastický míč, ulevíte páteři!“ Neznám však nikoho, kdo by vydržel na nafouknuté kouli sedět dlouho. Naštěstí. Máte-li gymnastický míč, cvičte na něm, hopsejte si, válejte se po něm, ale rozhodně ho nepovažujte za židli! A na čem tedy v práci sedět?

Doba čtení: 4 minuty

Masírujte se doma: Masáž zad

Únava po náročném dni, stres a málo pohybu. To mohou být důvody, proč máme večer záda ztuhlá a mohou i bolet. Možností, jak se alespoň na chvilku odpoutat od běžných starostí a ulevit tělu, je masáž. A není nic příjemnějšího, než se nechat hýčkat svým partnerem při domácí masáži.

Doba čtení: 3 minuty

Notebooky nám ubližují!

Když se nad tím zamyslím, notebook je se mnou stále. Ráno u kafe si čtu noviny, odpoledne si pouštím muziku a pracuji, večer zkoukneme nějaký film. Občas ho vezmu vyvenčit a dostane se do kavárny nebo do vlaku. A přitom mi každým dnem vlastně neskutečně škodí.

Doba čtení: 4 minuty

Protáhněte se, aby vás „kancelářské“ tělo nebolelo

Celodenní práce u počítače lidskému tělu škodí, což je známý fakt. Existují poučky, jak správně sedět. Ale schválně, jak dlouho vydržíte sedět rovně a nehrbit se? Sotva několik minut. Má rada tedy zní: soustřeďte se na práci, seďte pohodlně, ale každé dvě hodiny si přímo v kanceláři zacvičte.

Doba čtení: 5 minut

Bolesti zad trápí skoro všechny

S bolestmi zad se během života setká až 80 % populace. Je však alarmující, že až 75 % dětí je sužováno stejným problémem. Není divu, že právě bolesti zad jsou nejčastějším důvodem k vystavení pracovní neschopnosti.

Doba čtení: 3 minuty