Hlavní navigace

mozek

Neexistuje nic jako úspěšné novoroční předsevzetí. Jediné, co existuje, je úspěšná změna myšlení

Všichni máme zkušenost nadšeného rozhodnutí pro velkou změnu. Od zítřka pravidelně běhám, nejím cukr a nestěžuju si. Tak rychle, jak předsevzetí vzniklo, tak se i vracíme do stejných kolejí. Jestli chceme v životě cokoli jinak, musíme o tom jinak přemýšlet.

31. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co s naším mozkem dělá vánoční stres

„Nedovolte stresu, aby na Vánoce ovládl váš mozek,“ říká neurolog Martin Jan Stránský. Všichni to víme a stejně často děláme podobné chyby.

Doba čtení: 3 minuty

Mozek se učí lépe z papíru než z počítače, říká neurolog

Papír je papír, říkávali klasici a teď se k nim přidává i neurolog Martin Stránský. Varuje před čtením a psaním jen na počítači a vysvětluje, proč je důležité číst z papíru a psát tužkou.

Doba čtení: 3 minuty

Buďte v pohodě, ochráníte si mozek

Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.

17. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jan Topinka: Chceme sledovat, co nanočástice dělají s mozkem

Zabývá se trpasličími částicemi prachu. Jsou tak jemné, že snadno proniknou hluboko do našich plic, dokonce až do mozku. A jsou všude kolem nás. Máme se proto nanotechnologií a nanočástic bát?

Doba čtení: 11 minut

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

Dějiny mozku: Jak přežít s dírou v hlavě

Mozek člověka byl od nepaměti velkou neznámou. Postupným odkrýváním jeho zákoutí lidstvo přechází od vrtání otvorů do lebky k určení využití mozkové kůry, které údajně nedosahuje ani padesáti procent.

17. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Potraviny, které vyživí váš mozek

Potřebujete rychle zvýšit výkonnost mozku? Sáhněte po čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Dobrým stimulantem je také káva, účinkuje ovšem i dlouhodobě, zlepšuje paměť a podporuje mozek k vyšším výkonům. Stárnutí mozku zpomaluje olivový olej.

Doba čtení: 4 minuty

Břich tlustý, mozek pustý

Tak alespoň praví lidová moudrost. Nové výsledky ukazují, že přecpávat se tučným může skutečně snižovat kognitivní schopnosti. V čase vánočního obžerství by nás snad mohlo uklidnit, že zrovna tahle neurodegenerativní choroba je vratná.

Doba čtení: 4 minuty

Moučný mozek a těžká obsese lepkem

Názory na to, co je (ne)zdravé, procházejí radikálními změnami. Zatímco dříve byly za zdroj všeho špatného pokládány živočišné tuky, nyní se hněv obrací třeba proti cukru. A objevuje se řada potřeštěných věrozvěstů stejně jako lidí, kteří se rozhodnou na všem trochu vydělat, či alespoň získat svých pět minut zájmu.

Doba čtení: 5 minut

Proč vnímáme čas zleva doprava? Mohou za to hemisféry

Spojitost času a prostoru není až nápadem Einsteina, ale je prý přímo zadrátovaná v našich hlavách. Jak souvisí levá a pravá hemisféra mozku s vnímáním času a jeho poruchami?

21. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čtvrtina mladých Čechů si vypíjí mozek

Během dospívání dochází k rychlému vývoji mozku, současně je mnohem více než v pozdějších letech poškozován alkoholem. U nás je pitím ovlivněn vývoj přinejmenším u 22,8 % mladých lidí.

Doba čtení: 7 minut

Biofeedback: vysedávání u počítače zlepší vaši paměť

Máte problémy se soustředěním, pozorností, pamětí anebo se jen nedokážete pořádně uvolnit?. EEG Biofeedback je terapeutická metoda, která by si s tím vším měla umět poradit.

Doba čtení: 5 minut

Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Posilovat svaly můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že je to hloupost? Není, mozek se dá ošálit a „neviditelné cvičení“ vás zbaví bolesti zad i zpevní postavu. Jak se cvičí Infinity?

Doba čtení: 5 minut

Každý třetí z nás trpí občas psychickými potížemi

Nikdo není po celý život dokonale v pohodě. A těch, co mají dlouhodobé psychické potíže je víc, než by se zdálo. Čeští psychiatři zjistili, že psychické problémy si léčí třetina lidí.

Doba čtení: 2 minuty

Překvapivý závěr výzkumu: Ženy nejsou ukecanější než muži

Představa užvaněných žen a mlčenlivých mužů je mýtus. To, kolik slov známe a jak často je vyslovíme, není ale všechno. Důležité je také to, jak je umíme používat.

Doba čtení: 5 minut

Mnemotechnické pomůcky – triky k zapamatování čehokoli

Eva hodila granát do atomové elektrárny. Ječná jede, Žitná nejede. BeFeLeMe Pes Se VeZe. Díky podivným říkankám si celý život pamatujeme i věci, které už třeba nikdy nepoužijeme.

Doba čtení: 4 minuty

Buďte chytřejší s programem HappyNeuron – Světlušky vám dají zabrat

Čekal jsem, že budu excelovat. Jednotlivé hlavolamy jsou zábavné a software jsem navíc zkoušel po několikaměsíčním tréninku mozku v jiných programech. Dopadl jsem prachbídně.

3. 6. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Systém CogniFit – osobní trenér pro váš mozek

Webová aplikace pro rozvoj kognitivních funkcí, která sází na individuální přístup. Na základě srovnání se zbytkem klientů vám sestaví jedinečný cvičební plán.

Doba čtení: 4 minuty

Kirchnerova úloha: forsáž pro vaši inteligenci. Vyzkoušejte!

Před třemi lety popsali vědci jednoduchou hru, která zlepší schopnost abstraktně uvažovat, hledat souvislosti ve světě kolem nás. Funguje, není nudná a můžete si ji zdarma stáhnout.

25. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Máte svůj styl? Těžko! A víte proč?

Obvykle si představujeme, že oděv, který si vybíráme, nebo názory, k nimž se hlásíme, vyjadřují naši osobnost, naše nitro nebo náš vkus. Není to tak docela pravda.

Doba čtení: 4 minuty

Byznys kolem tréninku mozku roste. Funguje to?

Vývoj cvičebních programů je teprve v počátcích. Vědecké studie ověřující účinnost metod často dopadají v jejich neprospěch. Jde o obchod s deštěm, nebo má procvičování mozku smysl?

20. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

IQ je dědičné, ale mozek můžete ovlivnit

Mají chytří lidé i chytré děti? Může se hloupým lidem narodit malý génius? Podle současného stavu poznání to vypadá, že spíš ne. Mozek je ale přizpůsobivý orgán a dá se procvičovat.

18. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kočka má 9 životů, člověk 8 inteligencí

V druhém dílu seriálu Buďte chytřejší! se podíváme na různé teorie inteligence. Psychologové jich vymysleli mraky. Kolik inteligencí má člověk? Je rychlé myšlení lepší než pomalé?

13. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Chcete být (ještě) chytřejší, než jste?

Podle některých vědců je možné mozek trénovat, stejně jako svaly v posilovně. Přečtěte si první díl seriálu o vylepšování inteligence. Buďte chytřejší!

Doba čtení: 4 minuty

K čemu je nám tak velký mozek? Ke lhaní a podvádění

Tedy alespoň si to myslí někteří sociobiologové. Hledali odpověď na otázku, proč se lidé tak liší od zbytku přírody. Přitom provoz velkého mozku je ohromně náročný.

Doba čtení: 3 minuty

Jak přežít stáří a vyhnout se demenci

V roce 2065 prý nebude dovršení 90 let věku ničím mimořádným a po světě bude chodit čím dál tím více stoletých lidí. To už se týká dnešních třicátníků. Fyzická kondice a zdravotní stav orgánů je jedna věc, ale utáhne to naše hlava? Co můžeme dělat proto, abychom si své stáří užívali a uvědomovali?

Doba čtení: 4 minuty

Kofeinem při boji s Alzheimerovou nemocí

Testy provedené na myších ukázaly, že při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci může výrazně pomoci kofein. Myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně, po kterých se jim vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci. Informoval o tom server Novinky.cz.

7. 7. 2009 9:21
Doba čtení: 1 minuta

Nové projekty v Praze: Mozek sám píše, hra léčí mrtvici

„Čtení“ myšlenek přímo v lidském mozku, nebo třeba trénink pacientů po mozkové mrtvici, to jsou jen dva z projektů představených na právě probíhající evropské konferenci Věda za hranicemi fikce v Praze. V úterý na ní už představitelé Evropské komise oznámili, že budou usilovat o zvýšení finanční podpory výzkumu, který vede k novým poznatkům v oboru informačních a počítačových technologií.

23. 4. 2009 10:27
Doba čtení: 1 minuta