Hlavní navigace

mozek

Buďte v pohodě, ochráníte si mozek

Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.

17. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jan Topinka: Chceme sledovat, co nanočástice dělají s mozkem

Zabývá se trpasličími částicemi prachu. Jsou tak jemné, že snadno proniknou hluboko do našich plic, dokonce až do mozku. A jsou všude kolem nás. Máme se proto nanotechnologií a nanočástic bát?

Doba čtení: 11 minut

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

Dějiny mozku: Jak přežít s dírou v hlavě

Mozek člověka byl od nepaměti velkou neznámou. Postupným odkrýváním jeho zákoutí lidstvo přechází od vrtání otvorů do lebky k určení využití mozkové kůry, které údajně nedosahuje ani padesáti procent.

17. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Potraviny, které vyživí váš mozek

Potřebujete rychle zvýšit výkonnost mozku? Sáhněte po čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Dobrým stimulantem je také káva, účinkuje ovšem i dlouhodobě, zlepšuje paměť a podporuje mozek k vyšším výkonům. Stárnutí mozku zpomaluje olivový olej.

Doba čtení: 4 minuty

Břich tlustý, mozek pustý

Tak alespoň praví lidová moudrost. Nové výsledky ukazují, že přecpávat se tučným může skutečně snižovat kognitivní schopnosti. V čase vánočního obžerství by nás snad mohlo uklidnit, že zrovna tahle neurodegenerativní choroba je vratná.

Doba čtení: 4 minuty

Moučný mozek a těžká obsese lepkem

Názory na to, co je (ne)zdravé, procházejí radikálními změnami. Zatímco dříve byly za zdroj všeho špatného pokládány živočišné tuky, nyní se hněv obrací třeba proti cukru. A objevuje se řada potřeštěných věrozvěstů stejně jako lidí, kteří se rozhodnou na všem trochu vydělat, či alespoň získat svých pět minut zájmu.

Doba čtení: 5 minut

Proč vnímáme čas zleva doprava? Mohou za to hemisféry

Spojitost času a prostoru není až nápadem Einsteina, ale je prý přímo zadrátovaná v našich hlavách. Jak souvisí levá a pravá hemisféra mozku s vnímáním času a jeho poruchami?

21. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čtvrtina mladých Čechů si vypíjí mozek

Během dospívání dochází k rychlému vývoji mozku, současně je mnohem více než v pozdějších letech poškozován alkoholem. U nás je pitím ovlivněn vývoj přinejmenším u 22,8 % mladých lidí.

Doba čtení: 7 minut

Biofeedback: vysedávání u počítače zlepší vaši paměť

Máte problémy se soustředěním, pozorností, pamětí anebo se jen nedokážete pořádně uvolnit?. EEG Biofeedback je terapeutická metoda, která by si s tím vším měla umět poradit.

Doba čtení: 5 minut

Cvičení a bez pohybu? Výsledky jsou nečekané

Posilovat svaly můžete i pouhým myšlením na cvičení. Že je to hloupost? Není, mozek se dá ošálit a „neviditelné cvičení“ vás zbaví bolesti zad i zpevní postavu. Jak se cvičí Infinity?

Doba čtení: 5 minut

Každý třetí z nás trpí občas psychickými potížemi

Nikdo není po celý život dokonale v pohodě. A těch, co mají dlouhodobé psychické potíže je víc, než by se zdálo. Čeští psychiatři zjistili, že psychické problémy si léčí třetina lidí.

18. 10. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Překvapivý závěr výzkumu: Ženy nejsou ukecanější než muži

Představa užvaněných žen a mlčenlivých mužů je mýtus. To, kolik slov známe a jak často je vyslovíme, není ale všechno. Důležité je také to, jak je umíme používat.

Doba čtení: 5 minut

Mnemotechnické pomůcky - triky k zapamatování čehokoli

Eva hodila granát do atomové elektrárny. Ječná jede, Žitná nejede. BeFeLeMe Pes Se VeZe. Díky podivným říkankám si celý život pamatujeme i věci, které už třeba nikdy nepoužijeme.

Doba čtení: 4 minuty

Buďte chytřejší s programem HappyNeuron - Světlušky vám dají zabrat

Čekal jsem, že budu excelovat. Jednotlivé hlavolamy jsou zábavné a software jsem navíc zkoušel po několikaměsíčním tréninku mozku v jiných programech. Dopadl jsem prachbídně.

3. 6. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Systém CogniFit – osobní trenér pro váš mozek

Webová aplikace pro rozvoj kognitivních funkcí, která sází na individuální přístup. Na základě srovnání se zbytkem klientů vám sestaví jedinečný cvičební plán.

Doba čtení: 4 minuty

Kirchnerova úloha: forsáž pro vaši inteligenci. Vyzkoušejte!

Před třemi lety popsali vědci jednoduchou hru, která zlepší schopnost abstraktně uvažovat, hledat souvislosti ve světě kolem nás. Funguje, není nudná a můžete si ji zdarma stáhnout.

25. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Máte svůj styl? Těžko! A víte proč?

Obvykle si představujeme, že oděv, který si vybíráme, nebo názory, k nimž se hlásíme, vyjadřují naši osobnost, naše nitro nebo náš vkus. Není to tak docela pravda.

Doba čtení: 4 minuty

Byznys kolem tréninku mozku roste. Funguje to?

Vývoj cvičebních programů je teprve v počátcích. Vědecké studie ověřující účinnost metod často dopadají v jejich neprospěch. Jde o obchod s deštěm, nebo má procvičování mozku smysl?

20. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

IQ je dědičné, ale mozek můžete ovlivnit

Mají chytří lidé i chytré děti? Může se hloupým lidem narodit malý génius? Podle současného stavu poznání to vypadá, že spíš ne. Mozek je ale přizpůsobivý orgán a dá se procvičovat.

18. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kočka má 9 životů, člověk 8 inteligencí

V druhém dílu seriálu Buďte chytřejší! se podíváme na různé teorie inteligence. Psychologové jich vymysleli mraky. Kolik inteligencí má člověk? Je rychlé myšlení lepší než pomalé?

13. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Chcete být (ještě) chytřejší, než jste?

Podle některých vědců je možné mozek trénovat, stejně jako svaly v posilovně. Přečtěte si první díl seriálu o vylepšování inteligence. Buďte chytřejší!

Doba čtení: 4 minuty

K čemu je nám tak velký mozek? Ke lhaní a podvádění

Tedy alespoň si to myslí někteří sociobiologové. Hledali odpověď na otázku, proč se lidé tak liší od zbytku přírody. Přitom provoz velkého mozku je ohromně náročný.

Doba čtení: 3 minuty

Jak přežít stáří a vyhnout se demenci

V roce 2065 prý nebude dovršení 90 let věku ničím mimořádným a po světě bude chodit čím dál tím více stoletých lidí. To už se týká dnešních třicátníků. Fyzická kondice a zdravotní stav orgánů je jedna věc, ale utáhne to naše hlava? Co můžeme dělat proto, abychom si své stáří užívali a uvědomovali?

Doba čtení: 4 minuty

Kofeinem při boji s Alzheimerovou nemocí

Testy provedené na myších ukázaly, že při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci může výrazně pomoci kofein. Myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně, po kterých se jim vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci. Informoval o tom server Novinky.cz.

7. 7. 2009 9:21
Doba čtení: 1 minuta

Nové projekty v Praze: Mozek sám píše, hra léčí mrtvici

„Čtení“ myšlenek přímo v lidském mozku, nebo třeba trénink pacientů po mozkové mrtvici, to jsou jen dva z projektů představených na právě probíhající evropské konferenci Věda za hranicemi fikce v Praze. V úterý na ní už představitelé Evropské komise oznámili, že budou usilovat o zvýšení finanční podpory výzkumu, který vede k novým poznatkům v oboru informačních a počítačových technologií.

23. 4. 2009 10:27
Doba čtení: 1 minuta

Lidský mozek možná vědci nikdy nebudou moci poznat

„Lidský mozek se vyvíjí a je neustále složitější, proto ho zřejmě vědci nikdy nebudou s to poznat. Vývoj mozku je totiž zřejmě vždycky předběhne,“ říká ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a předsedkyně České společnosti pro neurovědy profesorka Eva Syková při představování programu k Evropskému týdnu mozku, který se v Praze bude konat od 16. do 20. března.

11. 3. 2009 9:25
Doba čtení: 1 minuta

Evropská kvalita pro pacienty „Homolky“

Vedení pražské Nemocnice Na Homolce dnes novinářům představilo nový komplex operačních sálů pro pacienty s onemocněním mozku, míchy a páteře, vybavený moderními přístroji pro chirurgy a anesteziology včetně špičkových zobrazovacích systémů. Jedná se o největší investici nemocnice za poslední čtyři roky – rekonstrukce sálů stála 110 milionů korun a trvala půl roku. Nyní se sály řadí mezi deset nejlepších pracovišť v Evropě.

10. 3. 2009 14:32
Doba čtení: do minuty

Děti před televizi nepatří

Britská studie zkoumala 3 000 dětí ve věku od narození do jedenácti let a došla k závěru, že je dvojnásobně vyšší výskyt astmatu u těch dětí, které stráví více než dvě hodiny denně před televizí. Spoluautor studie Dr James Paton říká, že hlavním důvodem není televize jako taková, ale spíše lenost dětí. Plíce mohou být zdravé, pokut dýcháte zhluboka. Jenže toho lze dosáhnout hlavně při cvičení, nikoli sezením u televize.

3. 3. 2009 9:37
Doba čtení: do minuty