Hlavní navigace

Ne každá konopná mast je „zázračná“

6. 3. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Na trhu je několik desítek konopných mastí. Ne všechny však mají ty správné účinky. Měřítkem jsou látky zvané cannabinoidy. Těm je totiž připisován léčivý vliv konopí.

Konopné masti „první pomoci“ si ještě donedávna lidé mezi sebou předávali tajně. Doslova „zázračné“ konopné masti pomáhaly na lupénku či ekzémy. Dnes už je situace odlišná. Masti na trhu se smí vyrábět pouze z konopí o obsahu THC do 0,3 procenta. Ti, kteří se konopím léčí, vědí, že THC není jeho jedinou a hlavní léčivou složkou. Pro mnohé nemocné je dokonce jeho účinek obtěžující.

Přečtěte si: Ministr zdravotnictví: Konopí neléčí. Říká se to

V konopí jsou i jiné prospěšné látky než THC

Naštěstí to není jediná léčivá látka ze škály zvané cannabinoidy. Těch je stovky. Snad i důležitější z hlediska kožní léčby je látka zvaná canabidiol (CBD), látka bohatě zastoupená v takzvaném technickém konopí, tedy povoleném konopí setém. Tiší bolest a zmírňuje příznaky celé řady nemocí, je základním stavebním kamenem legálních zdravotnických prostředků z konopí, mastí.

V lékárnách a na e-shopech je k dostání hned několik mastí od různých výrobců. Avšak pozor. Na našem i evropském trhu naleznete převážně výrobky, které obsahují pouze olej z konopných semen. Tento olej je výborný pro kosmetické použití, ale když se budeme bavit např. o bolestech, tak tam je potřeba zvolit část rostliny, která produkuje zmíněné cannabinoidy. To znamená zelenou část, která musí ze semen teprve vyrůst. Jen tak mohou masti obsahovat léčivý výtažek právě z této části rostliny. U nás z druhu Cannabis Sativa (konopí seté) navíc s obsahem THC pouze pod 0,3 procenta (lidově technické konopí). Nejlépe z povoleného bio konopí českého ekologického zemědělství. Jedná se o povolené pěstované odrůdy, které se vyznačují velmi nízkým obsahem psychotropního tetrahydrocannabinolu, ale vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů, zejména CBD.

Cannabinoidy v konopí

  • Konopí obsahuje cannabinoidy, látky, které se v jiných rostlinách nevyskytují.
  • Nacházejí se v zelené části rostliny, v semínkách jsou pouze ve stopovém množství.
  • Mají stovky pozitivních farmakologických účinků na lidské zdraví.
  • Působí příznivě hlavně při léčbě atopických i jiných ekzémů, akné, opruzenin, oparů.
  • Velmi dobře zvláčňují suchou, podrážděnou a popraskanou kůži, zmírňují bolest, zklidňují a postižené místo se dobře hojí.
  • Nejnovější vědecké práce poukazují na to, že cannabinoidy působí příznivě na nervovou soustavu, imunitní, reprodukční, ale i zažívací systém.
  • Pomáhají při kožních onemocněních, při léčbě Parkinsonovy choroby a Alzheimerově nemoci.

Pozor na klamavé značení výrobků

Klamavé údaje na etiketách výrobců kosmetiky jsou běžným nešvarem. Pokud někdo na svých výrobcích udává procenta konopí, jedná se pouze o procenta konopného oleje (cannabis seed oil), který neobsahuje cannabinoidy (léčivé látky) a uvádí tak spotřebitele v omyl, což u nás zatím trestné není, ale lidé si tak zvolí sice levnou, ale mnohdy nefunkční možnost.

Údaj na obalu, který uvádí, kolik procent konopí mast obsahuje, je zavádějící. Důležité je, aby mast obsahovala konopný výtažek, resp. anglicky cannabis extract.

Pokud přípravek obsahuje dvacet procent konopí, ještě to neznamená, že se jedná o části s obsahem cannabinoidů, které jsou farmakologicky účinné. Každá rostlina má navíc jiný poměr cannabinoidů a není v silách výrobců měřit ho u každého kusu zvlášť.

Čtěte SPECIÁL:

Cannabinoidy si naše těla vyrábějí samy

I ten, kdo nikdy žádnou drogu nepožil, je vlastně občas tak trochu „zhulený“. Náš organismus totiž obsahuje vnitřní cannabinoidní systém. Je pojmenovaný právě podle látek izolovaných z konopí setého a je tvořen specifickými cannabinoidními receptory, které se označují jako CB1 a CB2.

Bylo zjištěno, že receptory CB1 se hojně vyskytují v mozku, a to v oblastech kontrolujících paměť, bolest, hmat pohyb, postoj, vzpřímenou polohu, emoce nebo autonomní a endokrinní funkce. Méně probádané CB2 se vyskytují zejména na buňkách imunitního systému.

V praxi to znamená, že si účinné látky, které obsahuje konopí, vyrábíme také sami. K jejich aktivaci dochází v případě aktuální potřeby. Máme-li jich nedostatek, je podle vědců možné doplnit je zvnějšku fytokanabinoidy právě z konopí. Tato oblast výzkumu se v současné době zdatně rozvíjí.

Čtěte dále: Tmářství na ministerstvu zdravotnictví znemožňuje používat léčebné konopí

Autor článku

Zakladatel Konopných lékáren Carun Pharmacy, odborník na konopí, www.konopnyshop.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).