Hlavní navigace

kůže

Nejčastější silvestrovská zranění: Jak se jim vyhnout

Popálení kůže a úrazy očí, to jsou – vedle poranění rukou a prstů – bohužel běžné následky silvestrovských oslav. Je dobré dát si pozor a také znát pro všechny případy první pomoc.

29. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Oblečení pro atopiky: nedráždí pokožku a nesvědí k zbláznění

Stanislava Malcová je designérka a módní návrhářka, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Designové oblečení vhodné pro citlivou a atopickou pokožku se původně rozhodla navrhnout kvůli své kamarádce, která trpí atopickým ekzémem.

27. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy je kožní nemoc nakažlivá?

Na oko odpudivá kožní nemoc, jakou může být lupénka, není nakažlivá a pacientů se štítit nemusíte. Naopak nenápadné bradavice nesou riziko přenosu.

31. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na suché paty nejlépe zabírá močovina

Suché, popraskané a plné kráterů nejsou jen pole a zahrady, ale i naše paty. I těm dalo letošní parné léta pěkně zabrat. Jak tvrdým patám navrátit jemnost a barvu, prozradil odborník na péči o nohy a tělo.

Doba čtení: 4 minuty

Prodlužte si opálení jídlem

Krásné opálení hrozně rychle mizí? Tak letos nemusí. Prozradíme vám totiž, jak jídlem prodloužit bronzový nádech vaší pleti.

11. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Obřízka: Kdy je skutečně nutná?

Úplná obřízka nemusí být vždy tím jediným řešením mnohých potíží s předkožkou. Rovněž v případě, kdy se zdá být situace beznadějná, pomůže konzervativní léčba. V jednom případě se odpůrci se zastánci obřízky shodují: jde o opomíjené onemocnění BXO.

Doba čtení: 3 minuty

Léčba akné? Hledejte lékaře, který se vyptává

Mladí, krásní a pupínkatí. Příčin i forem může být mnoho. K akné je potřeba přistupovat z pohledu celostní medicíny. Pomůže pečlivý dermatolog nebo zkušený homeopat.

4. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Za sluncem s homeopatií: Jaká pomůže při alergii?

Svědění, zarudnutí až drobné puchýřky. Kůže může na slunce reagovat i jinak než jen zbarvením krásně dohněda. Potíže pomohou zmírnit některé homeopatické léky.

Doba čtení: 3 minuty

Datum spotřeby na kosmetice mnohdy chybí. Kdy už je zkažená?

Z obalu kosmetiky obvykle nelze jednoduše vyčíst datum spotřeby. Jak poznat, že kosmetický výrobek není v pořádku, ať už nově zakoupený, nebo skladovaný nějakou dobu doma?

18. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Plíseň na nohách: proti mykózám pomohou bylinky i vhodné ponožky

Léto za dveřmi a hrozba mykózy s ním. Reklama útočí „zázračnými pomocníky“, kteří vás plísní zbaví údajně za pár dní. Ve skutečnosti je to běh na velmi dlouhou trať. Existuje nějaká prevence?

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

I těžká forma akné má svoji léčbu

Klasická forma akné se objevuje u dospívajících. Pokud přetrvává do dospělosti, označuje se jako akné dospělých. Ostatní varianty akné se vyskytují bez závislosti na věku. Druh a forma akné určuje způsob léčby.

16. 5. 2018 9:30
Doba čtení: 4 minuty

Brrradavice

Nikdy jsem na bradavice netrpěla, ani jako dítě. Až teď – na noze se mi udělala bradavička. Chodím do veřejného bazénu, občas tam šlápnu i na podlahu, tak se není čemu divit. No co, vypálíme a bude po problému…

Doba čtení: 6 minut

Časté sprchování není zdravé a šminky vodě škodí

Přísloví, že čistota je půl zdraví, zná jistě každý z nás. Že je přitom čistota zdraví jenom půlka, lze přitom chápat různě – také ovšem tak, že extrémní hygiena zas tak úplně pozitivní pro zdraví není.

Doba čtení: 2 minuty

Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu

Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.

Doba čtení: 9 minut

Lékaři mají nový lék na rakovinu, hradí ho pojišťovna

Mít před šesti lety metastázující melanom na kůži znamenalo jistotu brzké smrti. Dnes mají lékaři v rukou novou účinnou metodu, kdy zaktivizují pacientův vlastní imunitní systém, aby nádorové buňky vyhledal a zničil. Léčba je velmi úspěšná.

Doba čtení: 5 minut

Test kontroloval složení toaletních papírů a porovnával se zahraničím

Toaletní papír je sice součástí naší intimní hygieny, nicméně pro něj neplatí žádné předpisy týkající se chemických látek. Lidé s citlivou pletí či alergiemi mohou na jeho složení reagovat negativně.

22. 1. 2018 11:02
Doba čtení: 4 minuty

Prasklé koutky: Banalita, nebo příčina vážnější nemoci?

Na prasklé koutky lidé trpí zejména v zimě, kdy nás sužuje chlad a vítr a máme velký nedostatek vitaminu B, železa a kyseliny listové. I když ale rty začneme mazat a doplňovat vitaminy, někdy koutky praskat nepřestanou. Proč?

Doba čtení: 3 minuty

Podkožní akné se nedá vymáčknout

Hluboké projevy akné dokáží znepříjemnit život. Jak se podkožnímu akné nejlépe bránit? Poradí dermatoložka.

15. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Stres-lupénka-stres… Kudy ven ze začarovaného kruhu?

Imunitní systém hraje v případě lupénky důležitou roli, stejně jako aktuální rozpoložení člověka. Proto je vhodné věnovat pozornost psychice samotné.

26. 9. 2017 11:08
Doba čtení: 3 minuty

Pleť v těhotenství utrpí. Co jí pak pomůže?

Pleť v těhotenství doznává řady změn. Příčinou jsou vysoké hladiny hormonů v krvi. Stav pokožky se po porodu většinou vrátí do normálu. Pokud ne, není třeba zoufat.

17. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Omládněte s konopím

I když se možná může zdát, že se momentálně roztrhl pytel se zázračnými konopnými přípravky, rozhodně nejde o jen tak ledajaký současný módní výstřelek. Konopná rostlina ve formě oleje, ale i jiných variantách, se využívá již po celá staletí různými kulturami.

27. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Předběhněte rakovinu: Letos je zvlášť důležitá kontrola znamének

Před letní sezónou i po ní je dobré zajít na vyšetření kožních znamének. Po slunném létě to lékaři doporučují více než kdy jindy.

25. 8. 2017 11:52
Doba čtení: 2 minuty

Metoda, která odstraní i ty nejúpornější bradavice

Bradavice je dobré začít řešit co nejdříve, od prvních příznaků. Likvidace bradavic není rychlý proces, nejčastěji se používá tekutý dusík nebo moderní laser.

Doba čtení: 3 minuty

Jak se zbavit akné v dospělosti? Zásadní je ošetření na noc

Akné se může poprvé objevit nejen v pubertě, ale i v dospělém věku. Potýká se s ním téměř polovina padesátiletých žen.

14. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Na co si dát pozor při opalování? Berme to vážně, říká lékařka

Čím výše je slunce nad obzorem, tím vyšší je UV index. Čím vyšší je UV index, tím větší je dávka záření, která vás zasáhne. Co se děje s vaším tělem, když se na slunci spálíte?

4. 7. 2017 11:39
Doba čtení: 4 minuty

Sluneční alergie: I jarní slunce umí kůži potrápit

Až pětině z nás znepříjemní teplé jarní dny, na které jsme tak dlouho čekali. Sluneční alergie si vybírá hlavně ženy. A když už se jí na jaře vyhneme, dovolená u moře to bohužel obvykle „jistí“.

19. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Když si zacvičíte, pomůžete pokožce. Jak?

Vhodný sport rozproudí krev, odplavuje toxiny, odbourává stres, vytvaruje svaly. A to vše se projeví na pleti.

29. 3. 2017 10:50
Doba čtení: 2 minuty

Tea tree oil: má použití od akné po vši, ale pozor na neředěný

Na bradavice, při mykózách, proti zápachu z úst… olej z čajovníkového stromu má široké účinky nejen antibakteriální, ale i antivirové, protiplísňové, antiparazitární a protizánětlivé. Při vnitřním užití může být tea tree oil toxický.

2. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dermatilománie: Vždyť jsem si říkala, že dnes už se škrábat nebudu

Dermatilománie je nemoc, kterou neznají často ani odborníci. Pacienti neví, že jí trpí. Přitom se s ní nedá kvalitně žít. Začíná psychickým problémem a ten také způsobuje. Pacient se ocitá v uzavřeném kruhu. Lucie Šťastná se rozhodla pomoci všem, které dermatilománie trápí. Má s ní totiž sama zkušenost.

Doba čtení: 6 minut

3 kroky pro zdravou pleť v zimě: mažte hodně, ale ne přes sebe

Jak by měla vypadat novoroční předsevzetí pro vaši pleť? Dobrý spánek, pravidelná hydratace a rozloučení se zlozvyky.

Doba čtení: 3 minuty