Hlavní navigace

Dita Pichlerová: Každý hubnoucí obézní by měl mít psychologa

„Zhubnout není běh na krátkou trať, je to celoživotní maraton. Chcete-li zhubnout dvacet kilogramů, dejte si na to dva roky,“ radí obezitoložka Dita Pichlerová. Jak začít a kde hledat podporu?

Doba čtení: 7 minut

Jak si vybrat v restauraci a neztloustnout

Stravujete se zdravě, jídlo si připravujete doma a vybíráte si, co bude součástí vašeho jídelníčku? Myslíte si, že jsou vám restaurace zapovězeným místem? Omyl.

8. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jíst pětkrát denně je zcela nepřirozené, říká Petr Havlíček

Víme, co je zdravé, co nám škodí, ale nechápeme proč. Proč jíme pětkrát denně a proč je nám po jídle pojídaném u počítače zle?

Doba čtení: 6 minut

Ministr dementuje zprávu o zavedení „tučné daně“

Experti se obuli do Svatopluka Němečka pro jeho údajný záměr více danit nezdravé potraviny a finančně zvýhodnit ty zdravé. Ministr se ohrazuje: Nic takového nechystám!

Doba čtení: 1 minuta

Margit Slimáková: Za situaci ve školních jídelnách může ministerstvo školství

Jak to chodí ve školních jídelnách a kde rodiče nejvíce chybují ve stravování dětí? Povídali jsme si o tom se specialistkou na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákovou.

Doba čtení: 9 minut

Školáci by neměli vynechávat snídaně ani svačiny

Snídaně a svačiny dětí školou povinných jsou důležité. Jejich vynechávání nebo nevhodné složení vede nejenom k obezitě, ale má podíl také na špatných výkonech dětí.

1. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

70 % Čechů někdy zkusilo dietu. A plavky za to nemohly

Proč Češi nejčastěji hubnou, objasní nový průzkum, a kde při tom nejčastěji chybují, řekne nutriční specialista Pavel Suchánek.

27. 8. 2015 15:33
Doba čtení: 2 minuty

Půst ani light potraviny vás kil nezbaví

O dietách panuje tolik mýtů, polopravd a pověr, že by to vydalo na celou knihu. My jsme pro vás vybrali pět nejrozšířenějších, kvůli kterým se vám do hubnutí ani nechce.

Doba čtení: 5 minut

Budeme v podpoře vědců pokračovat, reaguje Coca-Cola na skandál

New York Times upozornil, že Coca-Cola financuje vědce, kteří odvádějí pozornost od vztahu obezity a nevhodné stravy. Tak, jak to výrobce slazené limonády potřebuje.

Doba čtení: 2 minuty

5 diet pohledem lékaře

Potřebujete shodit dvě kila do svatebních šatů nebo třicet do plavek? Pokud nehodláte změnit životní styl, ale jen na dva měsíce zatnout zuby, přečtěte si názor lékařky na pět známých diet.

Doba čtení: 6 minut

Sójový párek nebrat, radí vegetarián

Řadu let vedl jako šéfkuchař restaurace společnosti Country Life, vydal sedm knih. Proč mu jako ortodoxnímu vegetariánovi nevadí, že lidé v deset večer baští klobásu a zapíjejí ji pivem?

Doba čtení: 4 minuty

Zdeněk Pohlreich: Chováme se jak ožralí milionáři

Zákaz kouření v restauracích mu nevadí, zato vnucování kohoutkové vody, značení všemožných diet a alergenů i kontroly bez účinných sankcí ho vytáčejí. Co říká Zdeněk Pohlreich na vměšování státu do podnikání v gastronomii a Babišovu EET?

Doba čtení: 13 minut

Co se stane celiakovi, když sní krajíc chleba?

Choroby, které souvisejí s působením lepku, lze shrnout pod pojem intolerance lepku. Je to hned několik nemocí s různými příznaky. Co udělá lepek nemocným, a nakolik je bezlepková dieta vhodná pro zdravé lidi?

Doba čtení: 5 minut

Příspěvky na bezlepkovou dietu: Celiaci berou pojišťovnu útokem

Na příspěvek pro celiaky láká největší zdravotní pojišťovna VZP. Lidé u ní na bezlepkovou dietu získali za tři týdny na příspěvcích více než za celý rok 2012.

28. 7. 2015 10:26
Doba čtení: 2 minuty

Jak si správně změřit tlak

Máte vysoký krevní tlak? Nepodceňujte letní teploty. Zatěžují kardiovaskulární systém a především srdce.

20. 7. 2015 16:27
Doba čtení: 3 minuty

Malinovky a jiné ovky

Točené ovocné limonády jsou prakticky bez ovoce – zato obsahují jiné „dobroty“. Nevhodná barviva, aroma, konzervanty. Šlo by to jinak a jaké jsou alternativy?

Doba čtení: 3 minuty

Strava je pestrá i bez masa a vajec, tvrdí autorka Veganova průvodce

Karolína Rathousová, neboli blogerka Dewii, vydala knihu Veganův průvodce, která má být příručkou, návodem a inspirací pro začínající i pokročilé vegany.

Doba čtení: 4 minuty

Dieta formou polohladovky slibuje zhubnutí a omlazení

Je to něco mezi dietou a půstem. Nová metoda má sloužit nejenom pro samotnou ztrátu kilogramů, ale i ke zpomalení stárnutí a dalších nežádoucích změn.

Doba čtení: 4 minuty

Mořský ďas: Nejošklivější ryba má delikátní maso

Třetí z ryb, které mají tu nejlepší chuť právě v létě, je mořský ďas. Je tak škaredý, že ho hned po vylovení stáhnou z kůže. Ale ta chuť!

9. 7. 2015 10:39
Doba čtení: 3 minuty

Jíte houby? Nejhorší je smaženice

Houby u nás sbírá každý druhý, je proto k nevíře, kolik nesmyslů se o konzumaci a přípravě hub traduje.

Doba čtení: 4 minuty

Slaná dieta: Rychle pryč

Myši na slané stravě nepřibíraly. I když teoreticky by to mohlo být obdobné u člověka, po delší době by populaci slanějších, byť třeba i štíhlejších jedinců zredukovaly infarkty a mrtvice.

Doba čtení: 4 minuty

Takhle vaří nemocnice, ale ty zahraniční

Nemocniční strava nemusí být nutně blaf bez chuti, zápachu a barvy. Takhle se vaří v nemocnicích za našimi hranicemi.

30. 6. 2015 16:15

Platýs má mít jasně viditelné tečky

Chcete ochutnat platýse v době, kdy je nejchutnější? Je to právě teď. Při nákupu v obchodě si všímejte klíčových indicií kvality.

30. 6. 2015 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Jste obézní? Na lázně vám nepřispějí

Lázeňská zařízení se věnují i léčbě obezity. Kdo si může jet do lázní léčit obezitu „na pojišťovnu“?

29. 6. 2015 9:26
Doba čtení: 2 minuty

Večeři nedávejte nepříteli!

Už vám někdo radil, že večeři máte dát svému nepříteli? Tak to rozhodně nedělejte. Jestli vás večer honí chutě, je to právě tím, že jste správně nevečeřeli.

Doba čtení: 3 minuty

Nádor nelze vyhladovět

Dieta člověka s rakovinou poškozuje. Onkologický pacient potřebuje vysoký přísun živin, ne hladovění. Šlehačkový dort a chleba se sádlem jsou žádoucí.

Doba čtení: 6 minut

Moučný mozek a těžká obsese lepkem

Názory na to, co je (ne)zdravé, procházejí radikálními změnami. Zatímco dříve byly za zdroj všeho špatného pokládány živočišné tuky, nyní se hněv obrací třeba proti cukru. A objevuje se řada potřeštěných věrozvěstů stejně jako lidí, kteří se rozhodnou na všem trochu vydělat, či alespoň získat svých pět minut zájmu.

Doba čtení: 5 minut

Letní ryby: Věk tuňáka zjistíme podle letokruhů

Nejlepší je čerstvá ryba – ale ještě lepší je čerstvá ryba ve správný čas. Mezi ryby, které mají ideální sezónu v létě, řadí šéfkuchaři tuňáka, platýse a mořského ďase.

24. 6. 2015 9:47
Doba čtení: 3 minuty

Pacienti pátrají na internetu a ubližují si hloupostmi

Při chemoterapii se nutně zvrací, nádor lze vyhladovět, bylinkami zaženete rakovinu… Nejen internetové diskuze jsou plné rádoby zaručených informací, které nahánějí hrůzu pacientům a přidělávají starosti lékařům.

Doba čtení: 4 minuty

Mořské i sladkovodní ryby obsahují stejný alergen

Skutečnost, že stejný nebo velmi podobný alergen obsahují úplně všechny ryby, bohužel znamená nekonečně pestré možnosti reakcí.

17. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty