Hlavní navigace

Diabetes mellitus

Sexualita konce století se bude podobat té dnešní jako mobil Bellovu telefonu

Kybersex namísto sexu v páru. Jak zlepšit kvalitu života při alergii na lepek nebo Crohnově chorobě? Regenerativní medicína – léčba lidskými buňkami… a další novinky ze světa vědy.

Doba čtení: 6 minut

Jak bojovat s diabetem stravou? Ukázkový jídelníček při cukrovce

Při předcházení diabetu, případně už při vzniku onemocnění je důležité dodržovat pravidelnou a kvalitní stravu. Platí také, že ve stravě je potřeba co nejvíce omezit cukr, což jsou nejen jakékoliv cukrovinky, ale i sladké nápoje včetně colových, a vyvarovat se alkoholu.

16. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Poslední varování před cukrovkou: Jde jí předejít

Prediabetes je varování našeho těla: „Máme poslední šanci vyhnout se cukrovce,“ říká lékař.

Doba čtení: 3 minuty

Za cukrovku nemohou sladkosti, je to mýtus

V České republice trpí cukrovkou každý devátý člověk. Jde tak o nejrozšířenější onemocnění u nás i ve světě. Jde však i o nemoc, o níž panuje řada mýtů a polopravd, které uvedeme na pravou míru.

Doba čtení: 4 minuty

Cukrovka přitvrzuje a počet pacientů bez nohy narůstá

Cukrovka je nemoc, která ohrožuje rok od roku více lidí, kteří mimo jiné nesportují a nezdravě se stravují. Mezi komplikace, které cukrovka způsobuje, pak patří slepota, diabetická noha a nedostatečnost ledvin. Jaká je aktuální situace v ČR?

Doba čtení: 4 minuty

Mám strach z jediné věci, říká mladá diabetička. Z těhotenství

Když nám ujede autobus, jdeme do práce nebo do školy pěšky. Martina nemůže, protože ví, že toho ráno nesnědla tolik, aby jí menší „výšlap“ nezpůsobil hypoglykémii. Jaké je to být v devatenácti diabetikem?

Doba čtení: 9 minut

Novinky v léčbě cukrovky: Škodí umělá sladidla?

Diabetes, lidově cukrovka, je dnes spolu s nadváhou ve vyspělém světě asi nejrozšířenější civilizační chorobou. Nové výzkumy ukazují, jak by se mohla zlepšit diagnostika, léčba i prevence.

Doba čtení: 5 minut

Cukrovka nevzniká slazením. Jak jí předcházet?

Příčinou cukrovky není přílišná konzumace sladkého, jak si mnozí myslí, ale nevhodný životní styl, tedy přejídání a nedostatek pohybu. Devadesát procent diabetiků 2. typu je obézních.

Doba čtení: 2 minuty

Bylinkový speciál: Kopřiva dvoudomá

Je to plevel, se kterým neúspěšně bojujeme na zahradách rok co rok. Což takhle složit zbraně a být s kopřivou zadobře? Pomůže nám při cukrovce, plynatosti i s vypadávajícími vlasy.

7. 8. 2013 10:32
Doba čtení: 3 minuty

Diabetik nesmí začít běhat sám

V ČR máme přes milion pacientů s cukrovkou. Jedná se často o obézní jedince s vysokým tlakem, kteří by si měli odpírat husičku a sportovat. Ale neměli by se do toho pouštět sami. Proč?

19. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Cukrovka je zbytečná. Teď můžete zdarma zjistit, jak jste na tom

Zdravotníci budou v několika městech České republiky měřit hladinu krevního cukru, krevní tlak, index tělesné hmotnosti BMI, hladinu cholesterolu a procento tělesného tuku.

8. 11. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

S cukrovkou přijdete o zrak snáz než po metylalkoholu

Únava, žíznivost a úbytek na váze jsou prvními příznaky, které ukazují na diagnózu: cukrovka. Pokud ji neléčíte, zahráváte si se svým zrakem, ledvinami i nohama.

10. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Umělá sladidla život neosladí

Některá z běžně používaných sladidel si můžeme dopřát bez obav, jiným je lépe se obloukem vyhnout. Která z nich jsou vlastně bezpečná?

Doba čtení: 4 minuty

Jak správně doplnit vlákninu

Kolik vlákniny skutečně potřebujeme? Najdeme ji v řadě potravin, v obchodech dokonce narazíme na sáčky s podivným obsahem – rozpustnou vlákninou. Z čeho ji ideálně doplnit a nepřebrat?

Doba čtení: 4 minuty

Není radno pít víc, než je doporučováno

Ze všech stran slýcháme, jak důležité je zavodňovat organismus, ale všeho s mírou. Nadměrný přísun tekutin může potrápit jak ledviny, tak srdce.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo nesmí za volant? Opilec, epileptik ani těžký diabetik

Tragédie v Hradci Králové vyvolala debatu o tom, která onemocnění se neslučují s řízením auta. Jakých chorob se to týká a co dělat, pokud jde třeba o vašeho nesoudného senilního dědečka?

23. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hubnutí a dia potraviny? To není dobrá kombinace

Často se to plete – bez cukru, bez přidaného cukru. Dia potraviny a potraviny pro diabetiky. Dia neznamená dietní a obvykle ani bez cukru.

Doba čtení: 4 minuty

Naučte se péči o nemocné a první pomoc od odborníků

Fakultní Thomayerova nemocnice nabízí praktickou pomoc lidem s diabetem a jejich rodinným příslušníkům. Dále semináře pro osoby pečující doma o nemocné po mrtvici a laickou první pomoc.

12. 10. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Lék proti diabetu zabil podle obžaloby až dva tisíce lidí

Výrobce léčivého přípravku Mediator zamlčoval jeho vedlejší účinky, aby získal povolení k prodeji. Francouzský vyšetřující soudce obvinil z klamání a podvodu šéfa farmaceutické firmy Servier Jacquesa Serviera a pět společností firmy v případu léku proti diabetu Mediator, sdělila dnes místní média. Tento preparát svými vedlejšími účinky zabil až dva tisíce lidí. V Česku přípravek nebyl nikdy registrován.

22. 9. 2011 15:40
Doba čtení: 1 minuta