Hlavní navigace

Vasektomie: co obnáší nejspolehlivější mužská antikoncepce

24. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Čtvrtina českých mužů si mylně myslí, že při vasektomii přijdou o varlata a že skončí jejich sexuální život. Další zajímá, jestli je vasektomie vratná a jaká je její cena.

Vasektomie (či vazektomie) je nejspolehlivější formou mužské antikoncepce. Oproti metodám s mnohem nižší spolehlivostí – použití kondomu či přerušované souloži – není u nás příliš populární. Jedná se totiž o krátký chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku.

Průzkum o mužské antikoncepci

  • 1/3 českých mužů chybně považuje za nejspolehlivější formu antikoncepce kondom,
  • 4,2 % uvádí jako možnou formu ochrany před nechtěným početím vasektomii.

Podle průzkumu, který zpracovala agentura Rondo Data na vzorku patnácti set českých mužů, panuje u nás kolem vasektomie řada nejasností. Podle výsledků průzkumu se například 26,8 % českých mužů domnívá, že při zákroku dojde k odstranění varlat a 22,5 % si myslí, že po zákroku ztratí erekci. Projekt Vazektomie bez skalpelu chce tyto mýty bořit a informovat české muže i o výhodách moderní bezskalpelové metody vasektomie.

Moderní sterilizace

Metoda vasektomie spočívá v tom, že přerušením chámovodů v oblasti šourku dojde ke sterilizaci muže. Při klasické vasektomii je šourek rozříznut skalpelem. „Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vasektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“ vysvětluje Lukáš Bittner, urolog a sexuolog z Andrologické kliniky.

Odborník dodává, že v zahraničí je vasektomie jako forma antikoncepce více rozšířená. „V západních zemích, jako je Velká Británie, Holandsko či USA, podstupuje vasektomii až 18 % mužské populace,“ uvádí Lukáš Bittner. V ČR jde zatím jen o stovky mužů, kliniky zapojené do projektu Vazektomie bez skalpelu provádějí aktuálně kolem třiceti zákroků měsíčně.

Přitom právě mužská sterilizace ve spolehlivosti s přehledem vítězí.


Autor: Vazektomiebezskalpelu.cz

Pearlův index vyjadřujíce spolehlivost jednotlivých antikoncepčních metod. Udává počet těhotenství u 100 typických párů užívajících danou antikoncepci v průběhu jednoho roku.

Bezskalpelová technika umožňuje provedení zákroku v lokální anestezii velmi malou rankou, která po zhojení není znatelná. Aplikace anestetika probíhá bezjehlovou metodou, která je oproti klasickému „opichu“ šetrnější.

Po zákroku bezskalpelovou metodou není třeba hospitalizace ani pracovní neschopnost. Míra komplikací oproti klasické vasektomii je u techniky bez skalpelu nižší.

Provedení vasektomie jakoukoli metodou na žádost pacienta není hrazeno zdravotní pojišťovnou, ceny závisí na způsobu provedení a zvoleném pracovišti. Orientačně se pohybují kolem třinácti až čtrnácti tisíc korun.

Změní se nějak sex po vasektomii?

Jeden z častých dotazů, který slýchají lékaři od zájemců o zákrok, se týká sexuálního života. „Vasektomie nemá vliv na kvalitu erekce, dosahování ejakulace ani prožívání orgasmu,“ vyvracejí odborníci jeden z mýtů.

To, co se po vasektomii změní v sexuální oblasti, je objem ejakulátu, který se sníží o 3–5 %, většina semene totiž pochází z prostaty a semenných váčků.

Provedení vasektomie nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido (sexuální touhu).

Je vasektomie vratná?

Vasektomie nemá ani tak kontraindikace medicínské, jako spíše etické, sociální, osobnostní. Podle specialistů není vhodná pro mladé muže, kteří ještě nemají vyjasněný postoj k zakládání další rodiny. Nedoporučují ji ani v případě, kdy muž chce podstoupením zákroku zejména udělat radost partnerce. A ani tehdy, když zcela spoléhá na vratnost této procedury v budoucnosti. Vratnost vasektomie je totiž nejistá.

„Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vasektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50 až 60 %. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF),“ uvádějí odborníci z projektu Vazektomie bez skalpelu.

Vasektomie je zkrátka považována za formu sterilizace, tedy nevratného způsobu antikoncepce.

Sterilizaci je možno provést i u žen, možnostem zákroku, který spočívá v přerušení vejcovodů, se podrobněji věnujeme například v článku Sterilizace: antikoncepce navždy. Nově i za 20 minut v ambulanci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).