Hlavní navigace

Nemocné ledviny má v ČR každý 10. člověk. Nejste to i vy?

3. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů a pozor bychom na ně měli dávat již od dětství. Jak pečovat o ledviny a má na ně negativní vliv pití alkoholu nebo minerálek?

Jsou dvě, vypadají jako zvětšené fazole a máme je uložené po stranách páteře. Ledviny jsou dokonalou čističkou krve v našem organismu. Jsme-li v klidu, přečerpají přibližně 1,2 litru krve za minutu. Podívejte se na jednu PET láhev s vodou, to je skoro stejné množství a za jednu minutu! Rovnou se i napijte, protože nedostatečný příjem tekutin může vašim ledvinám uškodit.

Co se dozvíte v článku
  1. Funkce ledvin jsou zásadní
  2. Myslíte si, že máte ledviny v pořádku?
  3. Laboratorní diagnostika coby prevence onemocnění
  4. Alkohol i kouření nepůsobí přímo
  5. Hlavně pít a udržovat se v teple

Funkce ledvin jsou zásadní

Potíže mohou přijít plíživě, ale ne vždy si jich v počátcích dokážeme všimnout. Plnohodnotný život můžete žít i s jedním funkčním orgánem. Pokud však nefungují obě ledviny, je nutná buď transplantace, nebo dialýza.

Galerie: Jak probíhá dialýza

Funkční ledviny jsou tak zcela zásadní pro správné fungování celého organismu. Tento orgán nejenže filtruje krev, ale má také za úkol vylučovat z organismu škodliviny, a naopak zpětně vstřebávat pro organismus důležité látky, které sice prošly filtrací, ale jsou pro fungování organismu důležité.

Jestliže jsou ledviny poškozené, je nutné odhalit to včas, aby nedošlo k nevratným změnám. K posouzení toho, zdali ledviny fungují správně, slouží biochemické vyšetření krve a moči.

Myslíte si, že máte ledviny v pořádku?

Onemocnění ledvin mohou vznikat z mnoha příčin a po čase vyústit až jejich selháním. Některými méně či více závažnými poruchami trpí údajně každý desátý člověk České republiky. Není to přehnané?

„Vzhledem k tomu, kolik lidí u nás trpí cukrovkou a hypertenzí, které ledviny významně poškozují, je tak vysoké číslo pravděpodobné,“ říká lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab. Současně dodává, že ve většině případů jde spíše o počínající lehká postižení, která však mohou zůstat nepoznaná a po letech trvání vyústit až do úplného selhání, které lze řešit pouze dialýzou. „Dialyzovaní pacienti tak představují pouze pomyslný vršek ledovce, protože lidí s lehčím postižením ledvin bude daleko víc,“ doplňuje lékařka.

Test: Zjistěte své aktuální riziko onemocnění ledvin

Test: Fungují vám ledviny?

Laboratorní diagnostika coby prevence onemocnění

Nemocné ledviny dokážou bolet, ale jak již bylo zmíněno, potíže někdy přicházejí plíživě, takže o nich ani nemusíme vědět. Zásadní význam má tak při diagnostice onemocnění ledvin a močových cest laboratorní vyšetření.

„K základním vyšetřením patří stanovení koncentrace urey a kreatininu v krvi a vyšetření moči chemicky a na základě močového sedimentu. K nejcitlivějším metodám sloužícím k časnému záchytu onemocnění ledvin patří vyšetření albuminu v moči,“ uvádí Kateřina Pinterová.

Zejména u diabetiků a pacientů s hypertenzí bývá malé množství albuminu vylučované do moči prvním signálem počínajícího postižení ledvin. „Preventivní laboratorní vyšetření bych doporučovala v intervalu jednoho až dvou let. U lidí s vyšším rizikem, tedy u diabetiků a lidí s hypertenzí, pak častěji. Tady se domnívám, že by tuto prevenci měl zajišťovat ošetřující lékař v rámci pravidelných kontrol,“ doplňuje lékařka.

Alkohol i kouření nepůsobí přímo

O ledvinách se mluví v souvislosti s nadměrným pitím alkoholu. Přímo jim ale zas tolik neublíží. „Alkohol poškozuje játra a hlavním nebezpečím je zde možný vznik závislosti se všemi důsledky,“ vysvětluje Kateřina Pinterová.

Podobné je to i s kouřením, které má negativní dopad na celý organismus. Ledvinám tak neškodí přímo, ale může se podílet i na vzniku nádorového onemocnění. „U kouření je velkým rizikem karcinogenní potenciál vdechovaných škodlivin, které působí především v plicích, ale mohou se podílet na vzniku nádorového onemocnění i jinde v organismu. Dále je to jejich negativní vliv na cévy a srdce, což znamená, že kouření je jedním z rizikových faktorů aterosklerózy a s tím související hypertenze, která k poškození ledvin vede. Přímý negativní vliv na ledviny však ani u jedné z těchto škodlivin prokázán nebyl,“ doplňuje lékařka.

Hlavně pít a udržovat se v teple

Ledviny si zaslouží péči po celý náš život. Negativní vliv na ně může mít prochladnutí, ale i zanedbaná hygiena. Obojí vede k zánětům a opakované záněty ledvin mohou orgán i nezvratně poškodit.

Infekcemi močových cest pak nejvíce trpí kojenci a mladé ženy po začátku sexuální aktivity. „Tyto infekce jsou však většinou nekomplikované a málokdy přecházejí do zánětu ledvin. Je to však onemocnění nepříjemné a má sklon k recidivám,“ vysvětluje Kateřina Pinterová.  

Možná i vám říkaly vaše babičky, abyste si pořádně zastrčili nátělník a nesedali si na studenou zem. Měly pravdu a to, co platilo tenkrát, platí i dnes. K základní prevenci patří udržovat se v teple a nesedat si na studenou zem. „Pozor je třeba dávat i při návštěvě veřejných bazénů. Jedinec by měl dodržovat pitný režim, což znamená vypít denně přibližně 1,5 až 2 litry vody. Též je důležité dbát na hygienu spojenou s pohlavním stykem a po vykonání stolice si utírat konečník směrem zepředu dozadu, nikoli naopak,“ popisuje Kateřina Pinterová.

Pokud jde o děti, považuje lékařka za nejdůležitější naučit je pít čistou vodu, nikoli minerálky. „Ty totiž mohou kvůli vyššímu obsahu minerálů vést k tvorbě ledvinových kamenů a zároveň mohou být i jedním z faktorů zvyšujících riziko hypertenze. Slazené nápoje zase vedou k obezitě a vyšší kazivosti zubů.“ 

Odborná spolupráce:

MUDr. Kateřina Pinterová

Biochemik a hematolog, vystudovala lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Působí jako vedoucí laboratoře Synlab Brno.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).