Hlavní navigace

Problémy s močovými cestami nevratně poškodí ledviny

13. 8. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Léto je časem koupání a s tím jsou bohužel mnohdy spojené i potíže s močovými cestami. Jak je poznat a jak léčit? Důležitá je i prevence.

Infekce močových cest jsou druhou nejčastější infekcí hned po infekci cest dýchacích. V novorozeneckém období se týkají zejména chlapců, zatímco ve školním věku trpí těmito potížemi naopak spíše dívky. „Průměrně infekci močových cest prodělají do desátého roku života dvě děti ze sta. Může jít o infekci buď jen močového měchýře (cystitida), nebo infekci ledvin (pyelonefritida), která je násobně závažnější, a až dvacet procent infekcí přechází do chronického stadia, což je pochopitelně pro dětský organismus velmi rizikové. Opakované záněty totiž mohou nezvratně poškodit ledviny,“ varuje nefroložka Jana Leichmannová.

Prevence nadevše

Základem by měla být prevence. To znamená zejména udržovat ledviny v teple. Hned, jak se ochladí, tak myslet na pečlivě zastrčené nátělníky nebo košilky. V létě nebýt dlouho v mokrých plavkách. A samozřejmě dbát na vyváženou stravu, omezit soli a dostatečně pít, zejména obyčejnou neslazenou vodu.

Prevence infekce močových cest

  • Udržujte tělo v teple a noste prodyšné spodní prádlo.
  • Dodržujte dostatečnou hygienu po vykonání potřeby.
  • Důležité je pravidelné vyprazdňování. Nezadržujte moč!
  • Dodržujte pitný režim, méně solte a do jídelníčku přidejte např. brusinky, rakytník nebo okurky.

Infekci je někdy těžké rozpoznat

Infekce se projevuje pálením nebo řezáním při močení. Častější nutkání na močení střídá pocit neúplného vymočení. Někdy může docházet k bolestem v podbřišku, zvýšeným teplotám, nebo dokonce k horečkám. Moč může být s příměsí krve, zapáchat nebo být zakalená.

Zvláště u malých dětí není vždy jednoduché rozpoznat infekci močových cest a jediným příznakem, kterého si rodič všimne, je horečka nebo zvýšená teplota. „Pokud má dítě náhle vysokou teplotu, rozhodně vyhledejte lékaře! Okamžitě můžete začít podávat homeopatické léky proti horečce, které zároveň působí protizánětlivě, a to i na úrovni močových cest,“ radí lékařka a homeopatka Kateřina Formánková na portálu Svět homeopatie.

  • Aconitum napellus 9CH: Při vysoké teplotě, která nejčastěji nastupuje po působení chladu nebo strachu. Dítě je neklidné, úzkostné, má bledou suchou kůži, může mít zimnici. Větší dítě si stěžuje na pálení a bolesti při močení. Malým dětem se lék podává rozpuštěný ve vodě – 5 granulí léku rozpustíme v 1 dl převařené kojenecké vody a podáváme při horečce každou hodinu jednu kávovou lžičku roztoku.
  • Belladonna 9CH: Podáme ho v případě, že má dítě horečku náhle z plného zdraví, je červené v obličeji, má lesklé oči a potí se. Zároveň si stěžuje na pálivé bolesti v podbřišku s křečemi a stálé nucení na močení. Dítě je světloplaché. Dávkování stejné jako u předchozího léku.
  • Cantharis 9CH: Pálivé a řezavé bolesti při močení s prokázanou infekcí močových cest. Dávkování: 5 granulí nebo 1 lžička roztoku po každém močení.

Jak již bylo řečeno v úvodu, potíže s močovými cestami by se neměly podceňovat. Vždy vyhledejte lékaře, který určí přesnou diagnózu a doporučí léčbu. V případě, že trpíte buď vy, nebo vaše dítě na časté infekce, můžete potíže konzultovat se zkušeným homeopatem, který doporučí individuální léčbu a zaměří se i na posílení imunity.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).