Hlavní navigace

Opatření proti covidu se opět mění, týká se to cestování i bezinfekčnosti po očkování

2. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vláda kvůli mutaci covidu delta zpřísnila podmínky pro stanovení bezinfekčnosti, již nestačí být tři týdny po první dávce očkování. Rovněž zavedla povinné testy po návratu ze zahraničí.

Vláda na svém jednání ve čtvrtek 1. července schválila změnu v prokazování bezinfekčnosti po očkování. Od 9. července budou za bezinfekční považovány osoby 14 dnů po plně dokončeném očkování. Od stejného data se nově budou zaměstnanci po návratu ze zahraničí prokazovat negativním testem. Při cestování budou sjednoceny podmínky pro příjezd z tzv. zelených zemí s nízkým rizikem nákazy s dosavadními podmínkami pro země oranžové.

„Velmi detailně vyhodnocujeme aktuální epidemickou situaci a jsou tady faktory, které nás vedou k obezřetnosti. Tím hlavním je šíření delta mutace, což pro nás aktuálně znamená zcela zásadní vykřičník. Je to velmi infekční varianta koronaviru. Kromě toho sledujeme situaci v okolních zemích a importy koronaviru ze zahraničí. S ohledem na to je naší povinností na tuto situaci reagovat,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k novým opatřením.

Prokázání bezinfekčnosti po očkování proti covidu

Režim pro prokázání bezinfekčnosti po očkování, tedy dosud 22 dnů po první dávce, se od 9. července změní na 14 dnů po plně dokončeném očkování. V případě dvoudávkového schématu se za dokončené považuje očkování po druhé dávce vakcíny.

Doba platnosti bezinfekčnosti po očkování byla doposud arbitrárně stanovena na devět měsíců. Nově je platnost dokončeného očkování stanovena na dobu neomezenou a případná její změna se v budoucnu bude odvíjet od nových informací o potřebě přeočkování.

Návrat ze zahraničí a testy na covid-19

Zaměstnanci se nově po návratu ze zahraničí, a to z jakékoliv země, budou prokazovat negativním testem. Podrobnosti se však liší podle toho, z jaké země se člověk vrací. Země jsou vyhodnocovány podle aktuální situace a řazeny do kategorií rizika nákazy.

Covid a dovolená 2021

V případě cesty z tzv. zelených zemí lze test provést až do 5 dnů po návratu. V takovém případě ale zaměstnanci budou moci jít do práce jen s podmínkou, že budou nosit respirátor FFP2.

Mimořádné opatření dále sjednocuje režim příjezdu ze zelených zemí s dosavadním režimem příjezdu z oranžových zemí. Cestující, s výjimkou očkovaných nebo osob po prodělaném onemocnění, mají povinnost vyplnit příjezdový formulář a podstoupit alespoň antigenní test, a to před nebo po příjezdu nejpozději do 5 dnů.

Plně očkované osoby a osoby po prodělaném covidu (ne však více než 180 dní) nově nebudou muset podstupovat testy a samoizolaci v případě, že přijedou z červené nebo tmavě červené země.

Vláda se také shodla, že s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie příští týden zváží zařazení Velké Británie na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy. Do těchto zemí mimořádné opatření definuje důrazné nedoporučení vycestovat.

Podmínky se mění každým dnem

Vládní opatření tak opět zpřísňují podmínky, přitom teprve jeden den, od 1. července, naopak platí uvolnění pravidel pro nošení roušek a respirátorů.

Rovněž další státy upravují mimo jiné podmínky pro příjezd cizinců do země, například Chorvatsko zaskočilo turisty zpřísněním opatření ze dne na den.

Pro aktuální informace se tak vyplatí sledovat oficiální zdroje daných institucí či zemí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).