Hlavní navigace

Od 1. června si můžete zřídit covid pas. K čemu je a kdo ho může mít?

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno: Možnosti získání covid pasu - aplikace, internet, papírový certifikát (1. 6. 2021 11:20)
Vláda na svém jednání schválila otevření dětských koutků, zpívání celých tříd, prodloužení prominutí DPH na respirátory a spustila vydávání covid pasů, které by nám měly usnadnit cestování.

Na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády čelní představitelé ČR představili několik novinek, z nichž většina platí od dnešního dne, tedy od 1. června.

Co se dozvíte v článku
  1. Covid pas seženete na webu
  2. Covid pas bez smart telefonu, nebo bez internetu?
  3. Prodloužení prominutí DPH na respirátory
  4. Otevření dětských koutků v obchodních centrech
  5. Ve školách se bude zpívat po třiceti

Covid pas seženete na webu

Covid pasy, tedy papírové či elektronické verze certifikátů pro všechny, kteří prodělali covid-19, byli testováni nebo byli očkováni, jsou od 1. června dostupné na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) na adrese ocko.uzis.cz a budou bilaterálně uznávány v sedmi zemích.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že usiluje o covid pasy uznatelné v rámci celé Evropské Unie (EU). K tomu je potřeba změny zákona o ochraně veřejného zdraví, která bude například technicky řešit, jak budou lidé ztotožňováni. Podle Adama Vojtěcha by měl být zákon schválen ve zrychleném režimu v nejbližší době. Níže je uvedena infografika, jak by takový covid pas uznatelný v rámci celé EU měl fungovat.

Covid pas bez smart telefonu, nebo bez internetu?

Certifikát odpovídající covid pasu lze získat také v papírové podobě, pokud například nedisponujete chytrým telefonem, přístupem na internet, nebo prostě dáváte přednost jiné než elektronické verzi: „Certifikát je možné stáhnout a vytisknout také prostřednictvím PC. Případně může certifikát vydat také očkovací místo,“ upřesňuje Gabriela Štěpanyová, ředitelka Odboru komunikace s veřejností MZ ČR.

Prodloužení prominutí DPH na respirátory

Alena Schillerová, ministryně financí, na svém twitterovém účtu během včerejší vlády potvrdila schválení prodloužení prominutí DPH na respirátory do konce června. „Respirátory jsou v MHD a vnitřních prostorách nadále povinné. A právě díky prominutí daně se nám ve spolupráci s obchodními řetězci daří držet stabilně nízké koncové ceny pro naše občany,“ uvedla ministryně.

Otevření dětských koutků v obchodních centrech

Dnešním dnem se otevírají poslední vládou zasažené služby, jde o provozování dětských koutků. „Fakticky to znamená, že dětské koutky, které jsou zejména v obchodních centrech, mohou být provozovány, nicméně maximální přípustný počet přítomných počet osob nesmí být vyšší než 50 % celkové kapacity daného koutku. S tím, že osoby, jímž se poskytují služby, nevykazují klinické příznaky covid-19 a provozovatel vede evidenci osob, které služby dětského koutku využijí pro potřeby případného epidemiologického šetření,“ uvedl Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy. Kontaktní údaje musí provozovatel schraňovat třicet dní od návštěvy koutku.

Ve školách se bude zpívat po třiceti

Jak po včerejší vládě uvedl ministr zdravotnictví, školám je umožněno navýšit kapacitu žáků při hodinách zpěvu z šesti na třicet a je též možné pořizovat fotografie žáků na závěr roku, a to bez ochrany úst a nosu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).