Hlavní navigace

Povinnost nosit roušky a respirátory se od července mění

29. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vláda schválila několik opatření týkajících se covidu. Patří k nim i zmírnění povinnosti užívání ochrany dýchacích cest, tedy respirátorů, eventuálně roušek u dětí.

S účinností od 1. července se mění pravidla pro nošení ochranných prostředků. Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci vláda uvolnila pravidla jejich užívání, ale neznamená to, že roušky a respirátory končí. Podmínky jsou stejné pro celou ČR.

Kde od 1. 7. již není třeba respirátor

Ochrana dýchacích cest venku už od 1. července nebude obecně povinná na veřejných místech, a dále nebude vyžadován respirátor na veřejných místech, jako jsou například čekárny veřejné dopravy a nástupiště.

Respirátor již nebude povinný ani v motorových vozidlech (netýká se veřejné dopravy).

Kde musíte mít respirátor i nadále

Respirátor zůstane povinný na venkovních hromadných akcích, kde je přítomno více než třicet osob. Tato povinnost se však nebude vztahovat na dětské tábory, včetně příměstských, v místě jejich konání.

Respirátory zůstávají nadále povinné ve vnitřních prostorech, a to prakticky beze změn.

Platí tak stále povinnost ochrany ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako prodejna, provozovna služeb, zdravotnické zařízení, zařízení sociálních služeb nebo letiště. Platí i pro muzea, galerie a další výstavní prostory, hrady, zámky atp. Rovněž pro hudební, taneční, herní a další společenské kluby nebo diskotéky; také pro koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová ap. přestavení a na sportovních utkáních.

Dále jsou respirátory a roušky povinné v prostředcích veřejné dopravy a rovněž ve vnitřních prostorech restaurací (mimo dobu konzumace potravin včetně nápojů, a to za podmínky, že zákazník sedí u stolu).

Podrobnosti včetně výjimek najdete například na vládním portálu Covid.gov.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).