Hlavní navigace

Povinnost nosit roušky a respirátory se od července mění

29. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vláda schválila několik opatření týkajících se covidu. Patří k nim i zmírnění povinnosti užívání ochrany dýchacích cest, tedy respirátorů, eventuálně roušek u dětí.

S účinností od 1. července se mění pravidla pro nošení ochranných prostředků. Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci vláda uvolnila pravidla jejich užívání, ale neznamená to, že roušky a respirátory končí. Podmínky jsou stejné pro celou ČR.

Kde od 1. 7. již není třeba respirátor

Ochrana dýchacích cest venku už od 1. července nebude obecně povinná na veřejných místech, a dále nebude vyžadován respirátor na veřejných místech, jako jsou například čekárny veřejné dopravy a nástupiště.

Respirátor již nebude povinný ani v motorových vozidlech (netýká se veřejné dopravy).

Kde musíte mít respirátor i nadále

Respirátor zůstane povinný na venkovních hromadných akcích, kde je přítomno více než třicet osob. Tato povinnost se však nebude vztahovat na dětské tábory, včetně příměstských, v místě jejich konání.

Respirátory zůstávají nadále povinné ve vnitřních prostorech, a to prakticky beze změn.

Platí tak stále povinnost ochrany ve vnitřních prostorech staveb, které slouží jako prodejna, provozovna služeb, zdravotnické zařízení, zařízení sociálních služeb nebo letiště. Platí i pro muzea, galerie a další výstavní prostory, hrady, zámky atp. Rovněž pro hudební, taneční, herní a další společenské kluby nebo diskotéky; také pro koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová ap. přestavení a na sportovních utkáních.

Dále jsou respirátory a roušky povinné v prostředcích veřejné dopravy a rovněž ve vnitřních prostorech restaurací (mimo dobu konzumace potravin včetně nápojů, a to za podmínky, že zákazník sedí u stolu).

Podrobnosti včetně výjimek najdete například na vládním portálu Covid.gov.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).