Hlavní navigace

Seznam zemí podle míry rizika nákazy covidem: jak jsou na tom Chorvatsko, Slovensko, Rakousko či Řecko

29. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo tzv. cestovatelský semafor. Pomocí tří barev dělí svět na země s mírným, středním a vysokým rizikem nákazy nemocí covid-19. Od pondělí 28. června se přesunulo například Chorvatsko či Francie do zelené kategorie, Španělsko je nyní oranžové a do červené kategorie padly nově Kanárské ostrovy. Co to v praxi znamená?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření, antigenní nebo PCR testy, příjezdové formuláře, či dokonce samoizolace.

V bezpečné – zelené – kategorii je od pondělí 28. června nově Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Nizozemsko a Španělsko jsou nyní oranžové. Kanárské ostrovy se ocitly v červené kategorii.

„Zelené“ země s malým rizikem: lidi zajímá hlavně Chorvatsko

Přicestovat do České republiky bez omezení je možné z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie). Do této kategorie spadají nyní Albánie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Srbsko, Vatikánský městský stát a také Baleárské ostrovy a Madeira.

Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.

Vstup do těchto zemí je možný za stejných podmínek jako před vypuknutím pandemie. Ani při návratu zpět do ČR neplatí žádná mimořádná opatření.

„Oranžové“ země: střední riziko

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit Příjezdový formulář a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu (zejména letadlo, vlak, autobus), je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test nejpozději pátý den po příjezdu do ČR. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Belgie, Dánsko, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monako, Nizozemsko, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů), Řecko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko a Švýcarsko.

Návrat z „červených“ zemí je komplikovanější

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadají Kanárské ostrovy.

Osoby, které se vrací z těchto zemí, musí před návratem vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň mají povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem do ČR, pokud se vrací hromadnou dopravou. Po vstupu na území ČR se pak musí do pěti dnů podrobit PCR testu. Do doby výsledku PCR testu zůstává daná osoba v samoizolaci.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR test do pěti dnů po příjezdu do ČR a opět se do doby výsledku podrobit samoizolaci.

Ostatní země spadají do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie). Osoby vracející se z těchto zemí musí ještě před návratem do ČR vyplnit Příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Covid a dovolená 2021

Kdo nemusí na covid testy po návratu ze zahraničí

Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim nicméně povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

Extrémní riziko nákazy covidem: do těchto zemí raději nejezděte

Z důvodu možného šíření nových variant viru ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné.

Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).