Hlavní navigace

dovolená

Dovolená v teplých krajích: nejoblíbenější destinace a jejich zdravotní rizika

Chystáte se strávit svátky v exotice? Lékař upozorňuje na rizika spojená s konkrétními místy a přidává tipy na doporučený způsob ochrany, aby vaše dovolená proběhla bez zdravotních potíží. „V Egyptě si dejte pozor na vodu a potraviny. I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se návštěvníci mohou setkat s nemocemi, které pobyt značně znepříjemní. Myslete na to v případě, že se chystáte zimní dovolenou strávit například na oblíbených Kanárských ostrovech.“

20. 12. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Listí v bazénu je „potrava“ pro bakterie

Pravidelně nečištěná voda v bazénu představuje zdravotní riziko. Jak zajistit, aby byl váš bazén bezpečný?

9. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Fit i na cestách: Jak se udržet ve formě?

Bojíte se, že na dovolené přiberete, že neovládnete svou chuť? S pomocí malých triků a tipů svou postavu neohrozíte, a ještě si budete moci zamlsat.

8. 8. 2018 12:00
Doba čtení: 3 minuty

Letní jídla ve stáncích na koupalištích a ve městech: jak se vyhnout největšímu zlu

Párky v rohlíku, klobásy, smažené langoše a hranolky, sladké zmrzliny a limonády… Nabídka stánků s občerstvením je bídná. Pro jednou se jistě svět nezboří, ale i na koupališti se můžeme stravovat zdravě.

Doba čtení: 2 minuty

Ztráta kartičky pojištěnce má několik řešení

Zvláště během dovolených se často „povede“ přijít o doklady včetně průkazu zdravotní pojišťovny, ať už je ztratíme, nebo se staneme obětí krádeže. Jak a kde podat žádost o nový průkaz pojištěnce? Jak rychle dostanete duplikát a co budete k jeho vystavení potřebovat?

7. 8. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Lékař má dovolenou a vy smůlu?

Během léta musíme v případě zdravotních potíží řešit i problém, kde hledat pomoc, když na ordinaci visí cedulka „dovolená“. Co říká zákon a jak se o zajištění dostupnosti lékařské péče stará zdravotní pojišťovna?

30. 7. 2018 10:31
Doba čtení: 3 minuty

Očkování do zahraničí se liší podle zemí

V cizině můžeme chytit nemoci, které u nás nehrozí. Na pozoru byste se měli mít, zvláště pokud se chystáte na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Některá očkování do těchto oblastí jsou jen doporučená, jiná i povinná.

19. 7. 2018 12:49
Doba čtení: 7 minut

5 druhů šikovných pouzder na kontaktní čočky. Znáte je?

Cestovní obaly jsou užitečnou pomůckou pro všechny nositele kontaktních čoček. Mohou být nejen praktické, ale také zábavné, a dokonce i chytré.

5. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

3 syndromy moderního turisty

Nevídané zážitky a nezvyklé situace povzbuzují emoce. Na dovolené nás čekávají mnohá překvapení. A my na ně můžeme překvapivě zareagovat. Pojmenováno je již několik „zážitkových“ syndromů.

2. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Chirurg: Nejčastější chalupářské úrazy způsobí okružní pily a brusky

Jan Zlatohlavý se věnuje chirurgii ruky a zápěstí a každé léto se snaží zachránit ruce kutilů, kterým se práce „vymkla z ruky“. Nejhorší je dle jeho zkušeností náčiní zhotovené podomácku, přibývá ale i úrazů způsobených komerčními stroji, které si jejich majitelé všelijak „vylepšují“.

15. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Lékárnička na dovolenou: Na co se nejčastěji zapomíná

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Dobře připravená cestovní lékárnička mnohé zachrání. Co by v ní nemělo chybět? Podle zkušenosti lékařů si lidé běžně zapomínají doma i pravidelně užívané léky.

14. 6. 2018 12:06
Doba čtení: 5 minut

Do letadla bereme nezbytnou kosmetiku a speciální podkolenky

Co si můžeme vzít s sebou do letadla a jakou kosmetiku tu opravdu využijeme k ochraně pleti? Oceníte malá balení, speciální kosmetickou taštičku i obyčejný balzám na rty. Otokům nohou zase zabrání kompresní podkolenky nebo punčochy.

5. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Po EU bez cestovního pojištění?

V evropských zemích vám musejí poskytnout zdravotní péči, jako byste byli místní, a to i v případě, že nemáte uzavřené cestovní pojištění. Co se skrývá pod pojmem „nezbytná péče poskytnutá pacientovi v zahraničí“ a jaký je vlastně postup?

Doba čtení: 3 minuty

Mnozí lidé až na dovolené zjistí, že mají vysoký tlak

Extrémně teplé počasí značně zatěžuje kardiovaskulární systém, a především srdce. Horko je zvláště rizikové, pokud trpíte vysokým tlakem. Řada lidí o své hypertenzi ani neví. Jak zvládnout parné letní dny?

4. 7. 2017 10:40
Doba čtení: 4 minuty

Jak připravit dítě na dlouhou cestu k moři? Nejdřív připravte sebe, radí psycholog

Ať už se v nejbližších dnech chystáte vyrazit s dětmi na dlouhou cestu autem, vlakem, autobusem nebo na trakaři, vězte, že na cestu se musíte připravit hlavně vy. Psychicky.

Doba čtení: 4 minuty

Nový test určí ebolu do půl hodiny. Vzniká v Brně

Vědecký tým Mendelovy univerzity v Brně vyvíjí nový diagnostický test pro rychlé rozpoznání eboly. Právě čas hraje při podezření z onemocnění velkou roli. Stejně jako spolehlivost a dostupnost testů.

23. 6. 2015 14:21
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpečný koronavirus MERS přenášejí velbloudi

Infekce způsobené MERS-CoV vyvolávají obavy. Přímé nebezpeční u nás nehrozí, ale cestování – zejména na Blízký východ a do Jižní Koreje – je na pováženou. Držte se pokynů – a vyhněte se velbloudům.

16. 6. 2015 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Průjem u dětí: Jak nezkazit dovolenou sobě ani jemu?

Cestování na velké vzdálenosti, pobyt v nezvyklém prostředí, jiná strava… pro malé děti představuje dovolená v zahraničí značný nápor. Jedním z typických průvodců je pak průjem.

Doba čtení: 3 minuty

Nejvíc trombóz je v letadle u okýnka

Čím dál více lidí se v zimě vydává tisíce kilometrů za teplem. Takové cestování je spojené se vznikem akutní žilní trombózy.

23. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jídlo na dovolené: Strasti a slasti cestovatele

Cesty mě zavedly do Českého ráje. Po celodenním trmácení jsem se ocitla před vstupem na nádvoří zámku. Klasický obrázek. Parkoviště a stánky. Můj žaludek si říkal o malou svačinu.

Doba čtení: 4 minuty

Fast food je hladové jídlo

Spěcháme, nestíháme… po cestě odněkud někam do sebe kopneme nějaký ten burger, k tomu hranolky, sladkou limonádu. Je to dobré, je to tučné. Ve fast foodu sníte hodně – a brzy máte stejně hlad.

Doba čtení: 3 minuty

V Jeruzalémě musíte kubbe spláchnout arakem

Chystáte se na dovolenou do Izraele nebo Palestiny? Kuchař, který vaří v nejvyhlášenější restauraci Jeruzaléma, nám prozradí, co rozhodně musíme ochutnat, abychom poznali tamní kuchyni.

24. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Cestovní nevolnosti zažene mátový nápoj a hořčík

V nejbližších dnech každý, kdo má ruce, nohy a prázdniny, vyrazí někam na dovolenou. Obzvlášť cestování s dětmi komplikují nevolnosti v autě či letadle. Co s tím?

27. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

20 % lidí má problémy se sluncem

Láska ke slunečním paprskům se nám může vymstít. To když se nebudeme mazat nebo vybereme špatný opalovací krém. Máme pro vás tipy, jak se vyhnout alergii a vybrat správný krém.

Doba čtení: 5 minut

Plánujete dovolenou na svatých místech? Pozor na Jeruzalémský syndrom

Být – citlivým – turistou na svatých místech není jen tak. Emoční prožitky tam bývají velmi silné. Ne každý se s nimi dokáže vyrovnat.

Doba čtení: 3 minuty

Asijskou kuchyni v českém čínském bistru neochutnáte. Ani náhodou

Pokud na dovolenou vyrážíte dál než na chatu na Šumavě, pak vám přijdou vhod rady delegátky, která procestovala kus světa. Poví nám, jak se stoluje, jí a pije v Číně, Indii a Vietnamu.

8. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nejlepší suvenýr z dovolené: dobré jídlo

Na cestách se z nás stávají gurmáni a domů vozíme místní suroviny a speciality. Jako dárek nebo pro vlastní potěchu. Podívejte se, co shánět v Itálii, Španělsku a dalších zemích Evropy.

Doba čtení: 8 minut

Molusky, bradavice a svrab – noví kamarádi z bazénu

Teplo, vlhko a spousta lidí, to je ráj pro plísňová, virová a parazitální onemocnění. Jestli si je nechcete odnést z plovárny a nakazit i celou rodinu, držte se desatera dermatologa.

22. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

V cestovní lékárničce nemají být zbytečnosti

Chystáte se na dovolenou a už máte spakováno? Možná vám ještě jedna důležitá věc chybí. Cestovní lékarnička na míru. Nebudete s sebou vozit zbytečné obvazy, jen to, co opravdu potřebujete.

18. 7. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Doba čtení: 6 minut