Hlavní navigace

melanom

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Lékaři mají nový lék na rakovinu, hradí ho pojišťovna

Mít před šesti lety metastázující melanom na kůži znamenalo jistotu brzké smrti. Dnes mají lékaři v rukou novou účinnou metodu, kdy zaktivizují pacientův vlastní imunitní systém, aby nádorové buňky vyhledal a zničil. Léčba je velmi úspěšná.

Doba čtení: 5 minut

Maligní nádor má dobrou prognózu jen ve velikosti tečky

Půjdeme se opalovat? Věta, kterou dermatolog nerad slyší. Ihned se mu totiž vybaví ty nejhorší případy z jeho praxe, kdy lidé přišli až tehdy, když jim maligní melanom vzal kus tváře.

27. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Slunce vyrobí dostatek vitaminu D jen mladým lidem

Slunce vyrobí na nechráněné pokožce dostatečnou dávku vitaminu D i za deset minut, ale záleží na tom, na čí pokožku slunce svítí.

Doba čtení: 2 minuty

Když se v dětství 6× spálíte, 2× tím zvýšíte riziko melanomu

„Spálení kůže v dětském věku více než 5× zvyšuje celoživotní riziko maligního melanomu o 80 %, tj. riziko se zdvojnásobuje,“ varuje primářka Alena Machovcová. Jaké máme povědomí o rizicích spjatých se sluněním?

Doba čtení: 4 minuty

Ozonová vrstva slábne a rakovina kůže sílí

Ozonová vrstva, která nás chrání před škodlivým UV zářením, je nejslabší za posledních osmačtyřicet let. Lékař nám poradí, jak se vyhnout rakovině kůže.

Doba čtení: 4 minuty

Opalovací krémy: Zrada v tubičce

Tři čtvrtiny Čechů si v létě chrání kůži a používají krémy s ochranným faktorem. To je sice hezké, jenže: krémy neumíme používat. A pak: často slibují něco, co nesplní.

Doba čtení: 4 minuty

Díky vyšetření mateřských znamének lékaři odhalili pět případů melanomu

Bezplatná kontrola znamének možná zachránila životy. Preventivní akce budou pokračovat. V polovině května si lidé mohli nechat u příležitosti Evropského dne melanomu bezplatně vyšetřit mateřská znaménka. Akce probíhala v lékárnách Tesco Extra v Praze, Plzni, Brně a Ostravě. Preventivní vyšetření kůže absolvovalo celkem 849 lidí z České republiky. V rámci prohlídek v lékárnách se odborníkům podařilo odhalit 5 případů melanomu, 41 lidem pak bylo doporučeno další vyšetření. 

18. 5. 2012 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Kdy jsou pihy roztomilé a kdy nebezpečné?

Máte světlou pleť? Nebo vlasy do zrzava? Takoví lidé jsou vážnými kandidáty na rakovinu kůže. A nejen oni. Naučte se melanom rozpoznat včas. A dejte si v pátek zkontrolovat znaménka.

3. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Chodíte do solária? Tak si nechte tento týden zdarma prohlédnout kůži

Marná sláva – obal prodává. A snědá opálená kůže je atraktivní. Jenže kdo se rád sluní, ať už v soláriu nebo u moře, měl by si tento týden nechat zdarma zkontrolovat znaménka.

3. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Znaménka si budou moci lidé na Václavském náměstí nechat vyšetřit zdarma už potřetí

Každoročně probíhá po celé České republice evropský den melanomu, kdy si mohou nechat lidé bezplatně vyšetřit mateřská znaménka. V Praze na Václavském náměstí rozloží dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stan ve dnech 27. a 28. dubna. „Všem návštěvníkům stanu lékaři zdarma prohlédnou jejich mateřská znaménka. Zvláštní důraz přitom budou klást na výskyt kožních nádorů,“ říká mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková s tím, že s podobnými akcemi se lze v tomto období…

15. 4. 2009 10:21
Doba čtení: 1 minuta